نقش مهم و تأثیرگذار رسانه ها در انعکاس عملکرد دستگاه های اجرایی

نقش مهم و تأثیرگذار رسانه ها در انعکاس عملکرد دستگاه های اجرایی

نقش مهم و تأثیرگذار رسانه ها در انعکاس عملکرد دستگاه های اجرایی

| پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران استاندار خراسان جنوبی گفت:رسانه ها در انعکاس عملکرد دستگاه های اجرایی، نقش مهم و تأثیرگذاری دارند.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با بیان این مطلب در جریان بازدید از “مؤسسه مطبوعاتی روزنامه امروز خراسان جنوبی” خاطرنشان کرد: ورود به کار خبری و اطلاع رسانی درخصوص اقدامات، از ضرورت ها و اولویت های کار مدیریتی و هر حوزه اجرایی است.
وی با تأکید بر تقویت روابط عمومی ها در همین راستا، تصریح نمود: اگر مدیری بخواهد، موفقیتی کسب کند و عملکرد خوبی داشته باشد، باید خود را در حوزه روابط عمومی و اطلاع رسانی تقویت نماید.
استاندار با اظهار تأسف از این که طی سال‌های گذشته از جایگاه رسانه ها غفلت شده و به قدرت تأثیرگذاری آنها توجهی نشده است، متذکر شد: چون این فهم از نقش رسانه ها، چه در بین دستگاه های اجرایی و چه دربین مردم شکل نگرفته، ما شاهد هستیم که در سبد خرید مردم نه تنها از نشریات و رسانه خبری نیست، بلکه سرانه مطالعه، پژوهش و تحقیق هم پایین است.
ملانوری از رسانه ها و روابط عمومی ها خواست این فهم و عقلانیت را در جامعه ایجاد کنند تا هم دستگاه ها و هم مردم را به تحرک وادارند.
وی با اشاره به این که طی سنوات گذشته، بین رسانه و مردم، آن طور که باید، ارتباط خوبی ایجاد نشده،گفت: این توقع از رسانه ها وجود دارد که در راستای قرار گرفتن مطبوعات و بطور کلی مطالعه در سبد کالای مردم فرهنگ سازی نمایند.
استاندار به وظیفه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان حوزه متولی در این زمینه اشاره کرد و گفت: در این راستا باید برنامه ای تدوین شود و با طرح موضوع فرهنگ ارتباط رسانه با جامعه در شورای فرهنگ عمومی، به گونه ای اقدام شود که مردم و مدیران از نقش عمیق رسانه ها مطلع گردند.
ملانوری ادامه داد: در این شورا باید در قالب یک برنامه مدون، نقش و وظایف ادارات، مدیران دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها، فرمانداران، روحانیت و … در جهت فرهنگ سازی استفاده از رسانه مشخص شده، در قالب مصوبه ابلاغ گردد تا هر کسی وظیفه خود را بداند.
وی متذکر شد: اگر چه امکانات و اعتبارات دستگاه های اجرایی محدود است اما تا توجه به رسانه ها، اولویت یک مدیر نباشد، در بحث هزینه کردها هم رسانه را لحاظ نخواهد کرد.
به گفته وی؛ در حوزه رسانه و اطلاع رسانی باید بین مردم، دولتی ها و حتی نهادهای غیر دولتی فهم لازم به وجود آید و میزان تأثیرگذاری رسانه در پیشرفت امور و مقبولیت در جامعه برای مدیر دستگاه اجرایی روشن شود، لذا فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات باید در این زمینه ، برنامه مدونی تبیین نمایند.
استاندار از رصد بی وقفه رسانه های استان گفت و با تأکید بر این که رسانه ها برای من مهم هستند، افزود: وقتی اقدامات و برنامه های مدیران در رسانه ها درج می شود، هم آن مدیر به دنبال پیگیری بیشتر موضوعات می رود و هم مردم متوجه کارکرد کارگزاران نظام می شوند .
ملانوری با بیان این که رسانه ها حامل حق الناس هستند، گفت: اگر مدیری خدمتی انجام می دهد این وظیفه رسانه است که آن را به اطلاع مردم برساند وگر نه حق آن مدیر ضایع شده و از طرف دیگر چون مردم می خواهند هم خواسته شان به مدیران منتقل شود و هم از عملکرد آنها بدانند،این اطلاع رسانی باعث خوشحالی و آرامش خیال آنها می شود .
وی در ادامه به منظور تقویت رسانه های استان، از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست برای رفع مشکلات آنها با دستگاه های اجرایی از جمله مالیات، با کمک خانه مطبوعات، جلسات مشترکی برگزار نمایند.
به گفته وی؛ با عنایت به فعالیت چند باب چاپخانه در استان، کارهای چاپی دستگاه های اجرایی دولتی نباید به دیگر مناطق سپرده شود، البته به شرط اینکه کیفیت کار در استان بالا باشد، کار به موقع تحویل شده و قیمت آن هم رقابتی باشد.
استاندار، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را مکلف کرد در راستای حمایت از رسانه ها، به تمامی دستگاه های اجرایی و فرمانداری ها ابلاغ نماید که هر کدام روزانه ۱۰ نسخه از مطبوعات استان را در قالب اشتراک دریافت کنند.
ملانوری، توجه به پیامک ها و مشکلات مردم که در رسانه ها منعکس می شود، و پاسخ به آنها را از تکالیف مدیران برشمرد و گفت: تمامی ادارات باید تا پایان سال، عملکردشان را در روزنامه ها و نشریات درج کنند و یک نسخه را به استانداری ارائه نمایند، البته درج عملکرد ادارات در روزنامه ها باید با رعایت عدالت باشد