نام هفت ایرانی در بین تأثیرگذارترین دانشمندان در پیشرفت علوم؛

نام هفت ایرانی در بین تأثیرگذارترین دانشمندان در پیشرفت علوم؛

مؤسسه‌ی کلاریویت آنالیتیکس گزارشی درباره پژوهشگران پراستناد جهان منتشر کرده است که نام ۷ دانشمند ایرانی نیز در بین تأثیرگذارترین دانشمندان در پیشرفت علوم دیده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، مؤسسه‌ی کلاریویت آنالیتیکس هر سال بیش از ۳ هزار پژوهشگر را از سراسر جهان در ۲۱ حوزه موضوعی به‌عنوان پژوهشگر پراستناد معرفی و نام آن‌ها را منتشر می‌کند. در جدیدترین گزارش این مؤسسه‌، نام ۷۷ دانشمند ایرانی نیز در بین تأثیرگذارترین دانشمندان در پیشرفت علوم قرار گرفته‌ است.

برای شناسایی پژوهشگران پراستناد، ۱۳۴ هزار و ۸۳۲ مقاله پراستناد در نشریه‌های نمایه‌شده وب‌آوساینس در حوزه علوم و علوم اجتماعی در ۱۱ سال گذشته (از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵۵) پیمایش شده‌اند.

مقاله‌های پراستناد به مقاله‌هایی اطلاق می‌شود که بیشترین استناد را در حوزه‌های موضوعی دارند و در یک درصد نخست قرار می‌گیرند و در پایگاه «شاخص‌های اساسی علم» (آی. اس. آی.) فهرست می‌شوند.

همچنین پژوهشگرانی که مقاله پراستناد دارند، پژوهشگران تأثیرگذار به‌شمار می‌روند و آن‌هایی که نامشان با فراوانی بیشتری می‌آید تأثیرگذارترین‌ها هستند. از این رو، پژوهشگران بر پایه شمار مقاله‌های پراستنادشان رتبه‌بندی می‌شوند و آن‌هایی که در رتبه‌های نخستین جای گرفته‌اند به‌‌عنوان پژوهشگر پراستناد معرفی می‌شوند.

در ویرایش پیشین فهرست پژوهشگران پراستناد، ۶ دانشمند ایرانی بودند؛ ولی در ویرایش ۲۰۱۷، هفت ایرانی در این فهرست جای گرفته‌اند.

نام پژوهشگران ایرانی پراستناد، به همراه حوزه موضوعی، وابستگی سازمانی نخست و وابستگی سازمانی دوم آن‌ها در زیر آمده است:

مهدی دهقان: حوزه مهندسی ریاضیات، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

داود دومیری گنجی: حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

مفید گرجی بندپی: حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

محسن شیخ‌الاسلامی:حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

علی کاوه: حوزه علوم رایانه، دانشگاه علم و صنعت ایران

طاهر نیک‌نام: حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی شیراز

شهرام رضاپور: حوزه ریاضیات، دانشگاه چاینا مدیکال «China Medical University ‪(Taiwan)‬ »و وابستگی سازمانی دوم دانشگاه شهید مدنی آذربایجان.

فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۳ هزار و ۴۰۰ پژوهشگر را شامل می‌شود که پیشگام تأثیرگذاری علمی در حوزه‌های موضوعی خود هستند.