موفقیت های دولت یازدهم در حوزه صنعت، معدن و تجارت استان؛

موفقیت های دولت یازدهم در حوزه صنعت، معدن و تجارت استان؛

خراسان جنوبی با ۱۵۱هزار کیلومتر مربع مساحت و ۷۶۹هزار نفر جمعیت در شرق ایران قرار دارد و ۲کریدور از ۱۰کریدور اصلی کشور از آن می گذرد و در مجاورت استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد و افغانستان قرار دارد.
این استان با ۴۶۵ کیلومتر مرز با افغانستان از دیرباز به لحاظ واقع شدن در مسیر جاده ابریشم در مبادله کالا و تجارت از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.
تجار ایرانی همواره کالاهای اساسی همسایگان خود را در نوار مرزی با افغانستان تامین می کردند.
خراسان جنوبی نسبت به استان های همجوار، ویژگی ژئو پلیتیکی، مرز طولانی با افغانستان، چهار بازارچه مرزی و دستیابی به بازار افغانستان، پاکستان و حتی کشور های آسیای میانه از منظر تجارت خارجی و اقتصاد مرز اهمیت بالایی دارد.

** ایجاد بیش از ۱۱ هزار شغل در بخش صنعت خراسان جنوبی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به فعالیت های دولت تدبیر و امید در استان افزود: از آغاز به کار دولت یازدهم تاکنون تعداد جواز تاسیس صنعتی ۳۷ درصد، پروانه بهره برداری صنعتی ۲۱ درصد و پروانه اکتشاف معدنی ۹۴ درصد رشد را نشان می دهد.
داوود شهرکی گفت: در حال حاضر شاهد ۱۱ هزار و هشت فرصت شغلی با افزایش ۴۰درصد نسبت به آغاز دولت یازدهم در بخش صنعت هستیم.
وی ادامه داد: در این بازه زمانی میزان سرمایه گذاری در حوزه بهره برداری های صنعتی از چهار هزار و ۱۳۲ میلیارد ریال با سه برابر افزایش به ۱۶ هزار و ۶۹۵ میلیارد ریال در پایان اسفند ماه ۹۵ رسید.
وی افزود: صدور ۲۵ هزار و ۳۵۲ فقره پروانه صنفی، ۵۸۱ کارت بازرگانی، ۷۷۰ کارت پیله وری، ۴۸ هزار و ۴۱۷ کارت مبادله مرزی، ۴۸ فقره جواز فنی مهندسی، ۲۴ گواهی تحقیق و توسعه و ۱۱ پروانه تحقیق و توسعه از دیگر فعالیت های زمان دولت یازدهم است.

** ۳۰۳ واحد تولیدی هزار و ۷۰۶ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند
شهرکی به پرداخت تسهیلات رونق اقتصادی اشاره کرد و یادآور شد: برای اعطای وام رونق تولید تاکنون ۷۰۳ مورد معرفی طرح ها و واحدهای تولیدی استان از طریق کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به بانک های عامل معرفی شد.
وی ادامه داد: از این تعداد به ۳۰۳ واحد هزار و ۷۰۶ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
این مسئول اضافکرد: همچنین ۵۵۱ میلیارد ریال نیز پرداخت مستقیم بانک های عامل به ۱۷۵ طرح و واحدهای تولیدی است.
وی از آغاز عملیات اجرایی مرحله دوم طرح تولید چدن شرکت چدن کویر خاوران با سرمایه گذاری خارجی در سال ۹۵ خبر داد و یادآور شد: پیش بینی می شود میزان سرمایه گذاری به هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال افزایش یابد که با راه اندازی این مهم ۳۰۰ فرصت شغلی نیز در بخش صنعت استان ایجاد خواهد شد.
شهرکی مشکل کارخانه سیمان باقران از طریق کار گروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: میزان سرمایه گذاری این طرح با افزایش پنج هزار میلیارد ریال و ایجاد ۳۵۰ فرصت شغلی قابل پیش بینی است.
وی بیان کرد: با رفع موانع و مشکل طرح زغال کک طبس از طریق کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید پیش بینی می شود میزان سرمایه گذاری در این طرح سه هزار میلیارد ریال و فرصت شغلی به ۳۰۰ نفر افزایش یابد.
به گفته وی رفع موانع و مشکل مرحله احیای طرح فولاد قاینات و پیش بینی افزایش سرمایه گذاری هفت هزار میلیارد ریال و نیز ۷۰۰ فرصت شغلی و بهره برداری از طرح تولید شمش منیزیم شرکت شمش فلز رویال به عنوان نخستین تولید کننده در ایران و خاورمیانه با سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۵۴ نفر از دیگر اقدامات دولت یازدهم است.
رئیس سازمان صنعت استان با اشاره به انعقاد تفاهم نامه مشارکت سازمان ایمیدرو در طرح تولید فروسیلیس با مشارکت سرمایه گذاری بخش خصوصی، بیان کرد: با محقق شدن این مهم پیش بینی می شود میزان سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد ریال افزایش یابد همچنین ۱۰۰ فرصت شغلی در استان ایجاد شود.

** شناسایی و کشف ۵۰۰ میلیون تن ذخایر معدنی در استان
معاون امور معدن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در گفت و گو با ایرنا از شناسایی ۵۰۰ میلیون تن ذخایر معدنی در دولت تدبیر و امید خبر داد و یادآور شد: این میزان کشف معادل ۲۵ درصد کل ذخایر مکشوفه خراسان جنوبی است.
محمد سالاری گفت: از سال ۱۳۹۳ تا سال ۱۳۹۵ حدود ۲۶۰ هزار کیلومتر خطی ژئو فیزیک هوایی در استان انجام شد، همچنین در این مدت ۳۳ هزار کیلومربع پهنه اکتشافی در استان واگذار شد.
وی عنوان کرد: توافق نامه سه جانبه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، سازمان زمین شناسی و ایمیدرو در صورت کشف ذخیره اقتصادی در خصوص طلای « هیرد» با ذخیره چهار تن طلای قابل استحصال و ایجاد واحد فراوری منعقد شد.
وی ادامه داد: با استخراج معدن و آزمایش تکنولوژی مقرر شد کارخانه طلا در استان احداث شود که در این زمینه ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری و ایجاد ۵۰ فرصت شغلی پیش بینی شد.
سالاری به آغاز عملیات اجرایی توسعه استخراج معدن زغالسنگ پروده طبس در سال گذشته اشاره کرد و افزود: افزایش سرمایه گذاری به مبلغ ۸۵ میلیون یورو و ایجاد ۵۰۰ فرصت شغلی از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در خراسان جنوبی است.

** افزایش ۹۴ درصدی صدور پروانه اکتشاف در استان
به گزارش ایرنا، سالاری در ادامه از افزایش ۹۴ درصد صدور پروانه اکتشاف خبر داد و گفت: در آغاز کار دولت یازدهم ۲ هزار و ۴۲ میلیون تن ذخیره قطعی معادن کشف شده ثبت شد که اکنون این عدد به ۲ هزار و ۵۴۲ میلیون تن رسید.
وی تعداد پروانه های معدنی استان را ۴۸۶ مورد ذکر کرد و یادآور شد: ذخیره قطعی بهره برداری اندیس های معدنی در شروع به کار دولت، ۸۷۹ میلیون تن بود که در پایان سال ۹۵ با ۱۵۹ درصد رشد، به ۲ هزار و ۲۷۳ میلیون تن افزایش یافت.
وی ادامه داد: همچنین میزان سرمایه گذاری در حوزه معدن از سه هزار و ۷۶۱ میلیارد ریال به ۱۳ هزار و ۳۷۹ میلیارد ریال و اشتغال از ۶ هزار و ۹۱۹ نفر به ۱۰ هزار و ۸۹ نفر افزایش یافت.

** صدور افزون بر ۶۲۱ میلیون دلار صادرات غیرنفتی از استان
همچنین معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت خراسان جنوبی در ارتباط با صادرات غیر نفتی گفت: از آغاز به کار دولت یازدهم تاکنون ۶۲۱ میلیون و ۵۸۸ هزار دلار کالای تولید استان از طریق گمرکات و بازارچه های مرزی صادر شده است.
الیاس جویبان ادامه داد: میانگین صادرات غیر نفتی از ابتدای دولت یازدهم ۱۷۹ میلیون دلار بود در صورتی که میانگین صادرات تا سال ۱۳۹۲، مبلغ ۱۵۶ میلیون دلار بود.
وی برپایی ۶۳ نمایشگاه تخصصی و عمومی در بخش های صنعت، معدن و خدمات و عرضه عمومی کالا، تدوین طرح جامع اقتصاد مرز ماهیرود با اولویت مباحث زیرساختی و روان سازی مبادله کالا با افغانستان و صدور مجوز پایانه صادراتی سنگ و مواد معدنی در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند را از دیگر فعالیت ها ذکر کرد.

** ۲ برند جغرافیایی فرش دستباف مود و قهستان ثبت جهانی شد
وی به برگزاری دوره های آموزشی ویژه بافندگان فرش دستباف استان از آغاز به کار دولت تدبیر و امید تاکنون اشاره کرد و افزود: در این بازه زمانی ۲۷ دوره آموزشی شامل ۱۱۲ هزار و ۸۶ نفر ساعت ارایه شد.
به گفته جویبان همچنین در سه سال گذشته ۹۷۷ مجوز مشاغل خانگی فرش دستباف برای دریافت وام به مبلغ ۲۹ میلیارد و ۳۸۱ میلیون ریال به بانک های عامل معرفی شد.
وی یادآور شد: هزار و ۱۸۹ نفر از بافندگان فرش دستباف استان برای بیمه به تامین اجتماعی معرفی شدند و ۲ برند جغرافیایی فرش دستباف مود و قهستان نیز در سال های اخیر ثبت جهانی شدند.
وی از ثبت چهار نشان جغرافیایی ملی از جمله زعفران قاینات، زعفران جنوب خراسان، عناب بیرجند و زرشک در سال ۱۳۹۵ خبر داد.
همچنین علی تهوری، رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت عنوان کرد: از زمان آغاز به کار دولت یازدهم ۲۹۵ فقره پرونده تخلف کشف قاچاق کالا به ارزش هزار و ۵۶۹ میلیون ریال در استان تشکیل شده است.