مهلت یک ماهه صنعت، معدن و تجارت برای تعیین تکلیف محدوده های معدنی منجمد در جلسه شورای معادن استان مطرح شد:

مهلت یک ماهه صنعت، معدن و تجارت برای تعیین تکلیف محدوده های معدنی منجمدشورای معادن استان به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و با سه دستور کار ویژه برگزار شد.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اخبارشرق ایران به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ بررسی پهنه های اکتشافی، روند پیگیری ماده ۸۳ توسط سازمان صمت و پیگیری محدوده های منجمد یا پروژه های راکد، سه دستور کار این جلسه بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار با اشاره به دستور رئیس جمهور و بخشنامه ابلاغی مرتبط درخصوص تعیین تکلیف محدوده های معدنی خاطرنشان کرد: این بخشنامه به تعیین تکلیف پروانه های بهره برداری معطل مانده و محدوده های بلاتکلیف اشاره دارد و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مکلف است هر چه سریع تر نسبت به عملیاتی شدن مفاد این بخشنامه اقدام نماید.
عابدی با تعیین مهلت یک ماهه برای انجام این کار، تصریح نمود: انتظار شورای معادن، اهتمام سازمان صنعت، معدن و تجارت در اجرای این برنامه به عنوان متولی امر، است.
وی ادامه داد: با انجام این کار، ضمن کمک به سرمایه گذارانی که ادامه فعالیت شان توجیه اقتصادی دارد،محدوده های معدنی که بلاتکلیف مانده اند از طریق مزایده واگذار می شوند تا مورد بهره برداری قرار گیرند.
به گفته وی؛ تحقق این برنامه، اقدام بسیار مؤثری در راستای تحقق شعار سال، که به تدبیر رهبر معظم انقلاب،جهش تولید نامیده شده، می باشد.
معاون استاندار با تأکید بر اقدامات انجام شده در زمینه ژئوفیزیک هوایی و تعیین پهنه های معدنی استان، تصریح نمود: حضور دستگاه های توسعه گرایی همچون ایمیدرو و سازمان تهیه و تولید مواد معدنی کشور و همچنین بخش خصوصی در بهره برداری از ظرفیت های معدنی استان بسیار مؤثر بوده است.
عابدی تأکید کرد: با اهتمام سازمان صنعت، معدن و تجارت و البته طبق قانون و از طریق برگزاری مزایده در بازه زمانی معین، محدوده های امیدبخش جهت بهره برداری و انتفاع به متقاضیان واگذار می شود.
وی متذکر شد: امتیازبندی برای محدوده های تعیین شده بر اساس ظرفیت مواد معدنی و ارزش افزوده ای که به همراه دارد، تکلیف متقاضیان را روشن تر می کند، به این ترتیب سرمایه گذار می تواند بر مبنای دارایی در اختیار خود نسبت به شرکت در مزایده و سرمایه گذاری در یک واحد معدنی اقدام نماید.
معاون استاندار در پایان به ظرفیت مطلوب استان در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی اشاره کرد و گفت: شخص استاندار بارها و بارها در جلسات و دیدارهای مختلف بر استفاده مطلوب از ظرفیت گوهرسنگ های استان تأکید نموده اند.
عابدی ادامه داد: در جریان حضور رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور درخصوص ایجاد دپارتمان سنگ های قیمتی استان پیشنهادهایی ارائه شد که می بایست به منظور نتیجه دهی بهتر این طرح، سازمان صنعت، معدن و تجارت از وضعیت موجود استان، حجم ذخایر و مناطق مستعد سرمایه گذاری، گزارش کاملی تهیه نماید.
وی تأکید کرد: با استفاده از اطلاعات این گزارش می توان برای ایجاد واحدهای فرآوری سنگ های قیمتی برنامه ریزی نمود.
شایان ذکر است: این جلسه با حضور کلیه اعضا برگزار شد و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در ابتدای جلسه به تشریح نتایج پروژه ژئوفیزیک هوایی و اکتشاف پهنه های معدنی پرداخت. به گفته جرجانی؛ در ۲۰ هزار کیلومتر مربع پهنه های شناسایی شده ۲۰۰ نقطه امیدبخش تعیین شده و آماده واگذاری از طریق مزایده است.