مهلت ثبت ‌نام کارت ملی هوشمند تا سال آینده تمدید شد

مهلت ثبت ‌نام کارت ملی هوشمند تا سال آینده تمدید شد

 مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی گفت: مهلت ثبت‌ نام کارت ملی هوشمند تا پایان خرداد سال ۱۳۹۷ تمدید شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق،مجتبی فاطمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: چون مردم از ابتدای سال جاری اقدام به دریافت کارت خود نکرده بودند و در ماه های پایانی سال، حضور گسترده به دفاتر مربوط داشتند، سامانه ها پاسخگو نبود و زمان ثبت نام تا سه ماه سال آینده تمدید شد.
وی تصریح کرد: این زمان دیگر تمدید نخواهد شد و کسانی که هنوز نسبت به ثبت نام کارت ملی هوشمند اقدام نکرده اند در اولین فرصت به دفاتر مربوط مراجعه کنند.
وی گفت: طرح صدور کارت هوشمند ملی از سال ۱۳۹۱ با هدف تسهیل فرآیند شناسایی، تصدیق هویت و حفظ امنیت اطلاعات فردی هر شهروند اجرا شد.
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی بیان کرد: وقتی کارت هوشمند ملی باشد دیگر در مراجعه به اداره ها نیاز به کپی کارت ملی نیست و موجب جلوگیری از بسیاری جعل و کلاهبرداری ها می شود.
وی افزود: مردم در آینده نزدیک از مزایایی این کارت بهره مند می شوند و سوءاستفاده و کلاهبرداری از این کارت به صفر رسیده چون رمز ورود، اثر انگشت و امضای دیجیتال دارد.
فاطمی گفت: با کارت هوشمند ملی اثر انگشت هر فرد در سامانه ثبت احوال تعریف شده و به همین دلیل امکان جعل و سوءاستفاده از این کارت ممکن نیست.

** صدور بیش از ۳۰۰ هزار فقره کارت هوشمند ملی در خراسان جنوبی
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی گفت: ۵۵۱ هزار و ۳۹۰ نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی در این استان هستند که از ابتدای اجرای طرح تاکنون ۳۰۰ هزار و ۶۰۶ فقره کارت صادر شده است.
وی افزود: ۱۱ ماه امسال ۱۷۸ هزار و ۶۳۵ فقره کارت هوشمند ملی در خراسان جنوبی صادر و تحویل مردم شده است.
فاطمی بیان کرد: ۱۹۷ هزار و ۸۶۰ نفر در نوبت دریافت کارت هوشمند ملی هستند و باید تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به دریافت کارت هوشمند ملی خود اقدام کنند.
وی گفت: ایستگاه صندوق سیار کارت هوشمند ملی برای کمک به معلولان ذهنی، افراد قطع نخاع و سالخوردگان روستایی در استان پیش بینی شده و هم اکنون پنج ایستگاه سیار با کمک فرمانداران و بخشداران افراد معلول و سالخورده روستا را توسط دهیاری ها شناسایی و از آنها ثبت نام می کنند.
مدیرکل ثبت احوال استان خراسان جنوبی افزود: در حال حاضر این ایستگاه های سیار در شهرستان سرایان مستقر است و پس از اینکه از تمامی افراد آن شهرستان اطلاعات مربوط گرفته شد به دیگر شهرستان ها می رود.
وی بیان کرد: اداره کل ثبت احوال خراسان جنوبی در صدور کارت هوشمند ملی رتبه دوم را دارد که نشان از تلاش مجموعه ثبت احوال استان است.
استان مرزی خراسان جنوبی با ۱۵۱ هزار و ۱۹۳ کیلومتر مربع وسعت و ۷۶۸ هزار و ۸۹۸ نفر جمعیت سومین استان پهناور ایران است.