مهارت چاقـوسازی شهرستان زیرکوه ثبت میراث معنوی شد؛

مهارت چاقـوسازی شهرستان زیرکوه ثبت میراث معنوی شد؛

مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی از ثبت مهارت چاقـوسازی (ارّه کارد) روستای آبیز شهرستان زیرکوه در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، سیداحمد برآبادی اظهار داشت: چاقوسازی از مهارت‌های گروه صنایع دستی فلزی بوده که در رشته  آهنگری سنتی (چَلِنگری) و زیر رشته افزار فلزی قرار دارد.

وی افزود: در این رشته با ابتدایی‌ترین مواد اولیه از قبیل انواع فنرهای فولادی و چوب‌های بومی در دسترس از جمله عناب، تاقوک، گلابی و زردآلو و شاخ وحوش از قبیل کَل و  قوچ کوهی و نر بُز با کمترین امکانات به ساخت انواع وسایل و ابزارآلات آهنی اقدام می‌شود.

مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: ساخت این چاقو و امثال آن در کارگاه آهنگری آبیز از ابتدا تا انتها به شیوه کاملاً سنتی و برپایه خلاقیت‌ها و بهره بردن از مواد بومی بدون دخالت ابزار ماشینی و یا صنعتی انجام می‌شود.

برآبادی بیان کرد: بنا بر اظهار تعداد اندکی از صنعت‌گران باقی‌مانده از این رشته، این هنر را اجداد آنها از هنرمندان و صنعت‌گران هراتی آموخته‌اند و از آن جایی که شهر هرات در اواخر دوره‌ تیموریان پایتخت و از مراکز مهم هنری ایران بوده است دور از ذهن نیست که قدمت این هنر در منطقه‌ زیرکوه قاینات از قرن نهم هجری قمری دانسته شود.

وی گفت: در حال حاضر فقط یک کارگاه آهنگری سنتی در مرکز دهستان شاسکوه (آبیز) فعال است که این کارگاه متعلق به استاد محمد مختاریان آبیز بوده که به این هنر مهارت داشته و نسل به نسل از پدران و پدر بزرگان آموخته و این هنر زیبا را به صورت موروثی حفظ کرده است.

مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهار داشت: این مهارت در ۲۱ آبان امسال در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.