معمای صدرالساداتی‌ها برادران صدرالساداتی پس از ۴۸ ساعت ناپدیدی، پیدا شدند

معمای صدرالساداتی‌ها

دو روز بعد از آنکه ماجرای ناپدید شدن آیت‌الله صدرالساداتی نماینده هرمزگان در مجلس خبرگان و برادرانش در رأس خبرها بود، حالا دو نماینده قم تاکید می‌کنند که صدرالساداتی‌ها نه ربوده و نه بازداشت شده‌اند؛ بلکه آنها به میل خود به منزل یکی از دوستانشان در یک منطقه خوش‌آب‌و‌هوا در اطراف فردوی قم رفته‌اند و خودخواسته گوشی‌های همراهشان را هم خاموش کرده‌اند. 

ماجرا از کجا آغاز شد؟

ماجرا از صبح روز پنج‌شنبه ۱۳ اردیبهشت با انتشار خبر ناپدید شدن صدرالساداتی‌ها از سوی وحید اشتری از فعالان رسانه‌ای اصولگرا در کانال تلگرامی‌اش آغاز شد: «سید مهدی صدرالساداتی ساعت ۲ و نیم بامداد چهارشنبه ۱۳ شهریور از قم خارج شده که از فرودگاه مهرآباد برود بندرعباس. تا الآن نزدیک ۲۴ ساعت است که هم گوشی خودش خاموش است هم راننده و افرادی که با وی بوده‌اند. همه نگرانند. فرودگاه می‌گوید حتی دیشب بلیت هواپیما را هم از گیت نگرفته‌اند. سید‌مهدی مثل بقیه اخیرا چندین بار تلفنی و پیامکی تهدید شده بود. خوشبینانه‌ترین اتفاق اینست که ‎بازداشت شده باشد. دوستانش تا الآن به خانواده‌شان گفته بودند که به بندرعباس رسیده‌ و در جلسه و سخنرانی است و امکان تماس ندارد تا از نگرانی در بیایند. الآن چه کار باید کرد؟»

او هم‌چنین حدود ساعت ۱۲ ظهر پنجشنبه هم در مطلبی دیگر در کانال تلگرامی‌اش نوشت:

«۱. سید روح‌الله صدرالساداتی، عضو مجلس خبرگان

۲.سید مهدی صدرالساداتی

۳.سید رضا صدرالساداتی، فعال فرهنگی

۴.دکتر مجتبی پرگر

این لیست سرنشینان ماشین مفقود شده است. ‏یا واقعا بلایی بر سرشان آمده که حداقل به خاطر مفقود شدن عضو خبرگان رهبری به‌راحتی می‌شود دوربین‌های اتوبان‌ را چک کرد یا از طریق سیگنال موبایل آخرین نقطه‌ای را که بودند پیدا کرد. یا اینها بازداشت شده‌اند که در این صورت باید طبق معمول به حال این وضعیت برخورد و مسکوت گذاشتن اطلاع‌رسانی خون گریست. کماکان امیدواریم بازداشت شده باشند.» او ساعاتی بعد هم در توئیتی از وضعیت نامعلوم صدرالساداتی‌ها خبر داد. اشتری در توئیتر نوشت: «الان تماس گرفتم، همسر روح‌الله صدرالساداتی عضو خبرگان به پلیس مراجعه کرده تا مفقود شدن شوهرش را اعلام کند. پلیس گفته ماجراهای امنیتی به ما ربط ندارد. رفته خبرگان قم، گفته‌اند پیگیری چنین مسائلی به خبرگان مربوط نیست. جلوی خبرگان دارند زنگ می‌زنند ۱۱۰ که گم شدن همسرش را ثبت کنند.»

استاندار قم: گزارشی به دست من نرسیده است

اما با انتشار این خبر، بهرام سرمست استاندار قم اولین مقام رسمی بود که نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. او در پاسخ به اینکه آیا پیگیری از سوی استانداری قم شده و اطلاع جدیدی دارند یا خیر، گفته است: «تاکنون هیچ گزارشی در این مورد به من نرسیده است.» در همین حال محمود صادقی نماینده مجلس هم در توئیتی از پیگیری ماجرا خبر داد: «برای اطلاع از وضعیت برادران صدرالساداتی با بعضی از مراجع ذیربط تماس گرفتم، برخی خبرهای منتشره را تکذیب کردند و بعضی ضمن تایید اصل خبر، یعنی خروج از منزل به قصد رفتن به بندرعباس از فرودگاه مهرآباد و قطع تلفن‌های همراه و ارتباط با ایشان را تایید کردند و گفتند در حال پیگیری موضوع هستند.»

دادسرای ویژه روحانیت: اقدامی برای بازداشت صدرالساداتی‌ها نداشتیم

اما با ادامه ماجرا و افزوده شدن ابهامات، ساعت ۷ بعدازظهر پنجشنبه هم روابط عمومی دادسرای ویژه روحانیت در رابطه با انتشار خبری مبنی بر بازداشت حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله صدرالساداتی و برادرانش در فضای مجازی، اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: «نظر به انتشار خبر بازداشت آقای روح‌الله صدرالساداتی و برادرانش در فضای مجازی به اطلاع می‌رساند هیچ‌گونه اقدام قضایی در خصوص بازداشت مشارالهیم از سوی دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت صورت نگرفته است. بدیهی است انتساب و انتشار خبر مزبور موجب تعقیب کیفری خواهد بود.»

دبیرخانه مجلس خبرگان: در حال پیگیری هستیم

همچنین دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری هم پنجشنبه شب در ساعت ۱۱ با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در پی نشر اخباری مبنی بر ناپدید شدن حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌روح‌الله صدرالساداتی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان رهبری، به اطلاع می‌رساند دبیرخانه این مجلس از لحظه انتشار این خبر، پیگیر موضوع بوده و همچنان در حال پیگیری است.»

اختفای اختیاری برادران صدرالساداتی

اما ماجرا از دقایق آغازین روز جمعه وارد فاز تازه‌ای شد. خبرگزاری اصولگرای تسنیم از «اختفای اختیاری» برادران صدرالساداتی خبر داد. ساعت یک بامداد جمعه این خبرگزاری به نقل از یک منبع آگاه نوشت: «احتمال ربایش برادران صدرالساداتی که از روز چهارشنبه مفقود شده‌اند، منتفی بوده و ارزیابی نهادهای ذیربط بر اختفای اختیاری و هدفمند آنان به عنوان گزینه اصلی قابل پیگیری و تاکید است.»

سخنگوی قوه‌ قضائیه: ماجرا به زودی مشخص می‌شود

به دنبال این خبر، ساعت ۱۱ صبح جمعه نیز سخنگوی قوه قضائیه به تسنیم گفت: «همان‌طور که اعلام شده، صدرالساداتی‌ها بازداشت نشده‌اند و بقیه ماجرا به زودی مشخص می‌شود.» 

 امیرآبادی، نماینده قم: همه سر کار بوده‌ایم

در همین حال حدود ساعت ۲ بعدازظهر هم احمد امیرآبادی فراهانی نماینده اصولگرای قم اولین خبر رسمی از صدرالساداتی‌ها را در توئیترش منتشر کرد. او با هشتگ «به خدا پناه می‌بریم از شر شیطان» نوشت:‌ «پیگیر موضوع برادران صدرالساداتی شدم. مسئولین مربوطه گفتند احضار و بازداشت نشدند و در حال حاضر در قم به سر می‌برند. و زندگی عادی خودشان را دارند.» امیرآبادی با این چند کاراکتر، هم موضوع دستگیری آنها را رد کرد و هم به‌نوعی نوشت که آنها گم نشده‌اند و زندگی عادی خود را در قم دارند. با این حال هنوز مبهم است که چرا خبری از خود صدرالساداتی نیست.  امیرآبادی هم‌چنین ساعاتی بعد در قالب یک ریتوئیت جزئیات بیشتری از ماجرا را منتشر کرد و در عین حال اذعان کرد که «همه ما سر کار بوده‌ایم». در توئیتی که امیرآبادی منتشر کرد آمده بود: «خبر نهایی؛ برادران صدرالساداتی هم‌اکنون در منطقه خوش‌آب‌وهوای باغچه فردو در اطراف شهر قم مشغول استراحت هستند. خانواده‌هایشان هم پیش آنها رفتند و با یکدیگر دیدار کردند. نکته مهم این است که هیچ احضار یا بازداشتی توسط هیچ ارگان امنیتی صورت نگرفته است و در واقع همه سر کار بوده‌ایم!» 

ذوالنوری، نماینده قم: صدرالساداتی‌ها در منزل غفار عباسی هستند

موضوعی که مجتبی ذوالنوری نماینده دیگر قم نیز هم آن را تایید و هم جزئیات دیگری از آن را منتشر کرد. او به فارس گفت: «آنها خودشان در مسیر قم-تهران یعنی اطراف مجموعه خدماتی مهتاب، تصمیم می‌گیرند که موبایل‌های خود را خاموش کنند و به قم برگردند که نهایتاً این تصمیم را اجرایی و موبایل خود را خاموش کرده و به قم برمی‌گردند.» آنها به منزل برادر آقای غفاری (غفار عباسی مراغه‌ای) می‌روند و به کسی هم خبر نمی‌دهند. آنجا در منزل برادر آقای غفاری حضور داشتند و خانواده آنها نیز بی‌اطلاع بودند. هیچ محدودیتی وجود نداشته است».

ذوالنوری که رئیس کمیسیون امنیت مجلس نیز هست، تاکید کرده: «نیروهای امنیتی تلاش کردند که به نحوی ردی از اینها پیدا کنند که این اتفاق می‌افتد و می‌بینند که آنها در یک خانه به اختیار خودشان بدون اینکه کسی از آنها اطلاعی داشته باشد حضور داشتند؛ حال اینکه نیت و انگیزه آنها چه بوده و چه کاری می‌خواستند انجام دهند را نمی‌دانیم اما موضوع این گونه بوده و هیچ برخورد قضایی هم وجود نداشته و هیچ کسی هم آنها را به اقدامات این‌چنینی هدایت نکرده و به اختیار خود خودشان بوده است. البته از شب گذشته (پنجشنبه‌شب) هم موضوع مشخص است و خانواده آنها هم خبر دارند و محل حضور تقریباً لو رفت و مشکل خاصی هم نیست.» او باز هم تاکید کرده که هیچ بگیر و ببند و برخوردی هم در این قضیه نبوده است.  اما انتشار این خبرها که هنوز افکار عمومی را درباره اصل ماجرا قانع نکرده است، با واکنش‌هایی روبه‌رو بود. 

درباره صدرالساداتی‌ها

اگرچه سید‌روح‌الله صدرالساداتی نماینده خبرگان است و از آنجایی که متولد سال ۶۲ است جوان‌ترین عضو این شورا نیز به حساب می‌آید، اما شهرت صدرالساداتی‌ها بیشتر به دلیل حاشیه‌سازی‌های مهدی صدرالساداتی است. او از روحانیون فعال در فضای مجازی است و صفحه اینستاگرامش بیش از ۲۰۰ هزار فالوور دارد. مهدی صدرالساداتی که داماد آیت‌الله مدرسی نیز هست، در فضای مجازی کمپین مبارزه با فساد به راه انداخته و هر از گاه هم دست به افشاگری‌هایی زده است. پیشتر هم کمپین‌هایی مانند #نه_به_انتقال_آب_کارون تشکیل داده بود. با انتشار جزئیات مراسم عروسی اشرافی پسر سفیر ایران در دانمارک و پوشش تجملاتی عروس سفیر نیز مورد توجه قرار گرفت. مهدی مظاهری فرزند طهماسب مظاهری رئیس اسبق بانک مرکزی شخص دیگری بود که به سبب ادعاهای افشاگرانه صدرالساداتی درباره او، پیشنهاد مناظره به او داده بود. مهدی صدرالساداتی البته آبان ماه سال گذشته هم به اتهام «تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه نظام، اخلال در نظم و توهین علیه مأمور نیروی انتظامی» در ماجرای اعتراضات بر سر زمین‌های ده‌ونک میان ساکنان این منطقه و دانشگاه الزهرا بازداشت شده بود که البته با تودیع وثیقه آزاد شد. مهدی صدرالساداتی در آن زمان پیگیر این مسئله شده و در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام با انتشار پست‌هایی در این زمینه دست به «افشاگری» زده بود. او همچنین در صفحه اینستاگرامش افشاگری‌هایی هم درباره فرزند یکی از مسئولان عالی‌رتبه کشور داشت که بنا بر ادعای خودش از سوی خانواده او نیز تهدید شده بود. در جریان ناپدید شدن صدرالساداتی‌ها برخی احتمال ارتباط این ماجرا به ماجرای دستگیری اکبر طبری و حسین رعیت را مطرح کردند. این ظن بیشتر به دلیل یکی از آخرین توئیت‌های سیدمهدی صدرالساداتی ایجاد شده است. او یک هفته پیش در صفحه توئیترش نوشته بود: «فقط فردی مثل حسن رعیت می‌تواند ۳۳۰۰ متر (از وزارت) در زعفرانیه باغ بخرد، نابودش کند و بدون پروانه شروع کند به کاخ‌سازی!» اما آخرین توئیت او مربوط به انتقاد از نهادهای نظارتی بود: «هر کس فکر کند بدون رسانه و پشت پستو می‌توان فساد را جمع کرد، در  سی سال قبل سیر می‌کند! زد و بند دسته‌جمعی ارگان‌ها در امیدیه یا هفت‌سنگان قزوین را کسی به قوه قضائیه گزارش نکرده بود؟ خصوصی‌سازی افسارگسیخته را کسی گزارش نکرده بود؟ این اطلاعات را امنیتی‌ها نمی‌دانند‌؟ بازرسی کل کشور نمی‌داند؟»

حالا باید دید در روزهای آینده ابعاد دقیق‌تری از این ماجرا منتشر خواهد شد یا خیر.