معرفی ۴ طرح کشاورزی برای دریافت تسهیلات سرمایه ثابت و در گردش در شهرستان سرایان؛

معرفی ۴ طرح کشاورزی برای دریافت تسهیلات سرمایه ثابت و در گردش در شهرستان سرایان؛

۴ طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرستان سرایان از مرداد ماه امسال برای استفاده از تسهیلات سرمایه ثابت و در گردش از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی سال ۹۶ به مبلغ ۲۳میلیارد و ۸۴۷ میلیون ریال معرفی شده اند .
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، مهندس موسی سلیمانی مدیر جهاد کشاورزی سرایان گفت: طرح بسته بندی سرگل زعفران با ظرفیت ۶۶۰ کیلوگرم و جذب مواد خام ۴۸ تن سالیانه ،طرح بسته بندی قارچ دکمه ای به ظرفیت ۲۰۰ تن درسال ، طرح تولید گلاب ، عرقیات و بسته بندی گیاهان دارویی به ظرفیت ۵۵ تن در سال ، طرح بسته بندی انواع دمنوش های گیاهی و میوه ای به ظرفیت ۷ تن در سال از جمله طرحهای صنایع تبدیلی و تکمیلی شهرستان سرایان می باشد که جهت اخذ تسهیلات معرفی گردیده اند .
هندس موسی سلیمانی افزود: توجه به صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی علاوه بر نقش موثر در اشتغال زایی می تواند زمینه ساز شکل گیری ارزش افزوده محصولات در زیر مجموعه صنعت و کشلاورزی باشد .
وی ادامه داد: گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی با فرآیندهایی همچون فرآوری در بسته بندی باعث کاهش ضایعات و افزایش ماندگاری محصولات کشاورزی می گردد و افزایش ماندگاری محصولات ایجاد زمینه افزایش صادرات را در پی خواهد داشت .
صنایع تبدیلی و تکمیلی باعث ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان بخش کشاورزی و تکمیل زنجیره تولید می گردد .
سلیمانی همچنین گفت: شهرستان سرایان با دارا بودن تولید محصولات بالا بخصوص در تولید زعفران و پسته از طریق ایجاد صنایع تبدیلی ، تکمیلی و بسته بندی می توان کشاورزی همراه با ارزش افزوده بالا را در شهرستان شاهد باشیم .
در حال حاضر تعداد ۴طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی شهرستان سرایان جهت دریافت تسهیلات بانکی به مبلغ ۲۳ میلیارد و ۸۴۷ میلیون ریال از محل صندوق توسعه ملی به بانکهای عامل معرفی گردیده اند که از این مبلغ ۱۲ میلیارد و ۵۸۹ میلیون ریال سرمایه ثابت و ۱۱میلیارد و ۲۵۸ میلیون ریال سرمایه در گردش می باشد .
کل سرمایه گذاری پیش بینی شده در این ۴طرح ۲۶میلیارد و ۲۹۰ میلیون ریال می باشد .
مدیریت جهادکشاورزی سرایان میزان اشتغالزایی مستقیم را ۲۵و اشتغال غیر مستقیم این طرح ها را ۱۰۹ نفر اعلام کرد .
تسهیلات این طرح ها از محل صندوق توسعه ملی با کارمزد ۱۲ درصد و دوران بازپرداخت ۷ ساله می باشد .