معتمدیان با تیراژ کم

معتمدیان با تیراژ کم

📝. روح اله محمدی

🔷. خبر عین سیل وارد خیابان ها شد، دست و دل هیچ کدام مان به قلم نمی رفت ،هر سال یک استاندار و هر کدام هم که به شکلی دولتشان مستعجل بود
هرچی اسمش را سرچ می‌کردیم دریغ از یک جمله معرفی ،یک سطر رزومه ، یک عکس تار و نامفهوم حتی . البته پست قبلی شان دلیل این بی – اطلاعاتی – ما بود از ایشان.
ملغمه‌ای از بیم و امید در دولتی که شعارش تدبیر و امید بود.

🔷 من ً جزو اولین هایی بودم که قلم را برداشتم و انگشت شهامت را بر جسارت خودکار فشردم و حسی مبهم و متزلزل را در قالب یک کامنت به اشتراک گذاشتم و آمدن محمد صادق معتمدیان که نمیدانستم حاج آقا صدایشان بزنم یا دکتر یا مهندس را به فال نیک گرفتم.

🔷 چند روز بعد ایشان رسماً بر عمارت بیوفای استانداری تکیه زد البته برعکس هم مسلکان خویش خیلی هیاهو نداشتند.
اولین دیدار را با اهالی رسانه گذاشتند، من هم برای اولین بار همانجا دیدمشان و تا این لحظه دو بار دیگر بیشتر از نزدیک زیارت شان نکردم و همین تصمیم ایشان برای اولین نشست که با اهالی رسانه برگزار نمودند نور امیدی در دل بچه های رسانه روشن کرد و البته شروع نقطه تمایز ایشان با دیگران شد.
از همان روزهای اول به مرز رفت و داستان صادرات و حقوق های ماهیانه مرزنشینان را به کلی سر و سامان دادند

، در زمینه مطالعات آب و انتقال آب از چابهار به مشهد که از خراسان جنوبی می گذرد خیلی تلاش کردند.
یادم است که پروازهای بیرجند بی در و پیکر و ناامید کننده بود که ایشان در همان ماه اول با اضافه کردن چند پرواز به آن سر و سامان بخشید. هیئت‌های فراوانی از وزارتخانه‌ها را به استان کشانید و از همه مهمتر با اینکه ایشان بعد از بسته شدن بودجه استان به تصدی استانداری رسیده بودند توانستند ضریب بودجه استان را بالا ببرند. معتمدیان با سران سه قوه رابطه خوبی دارند.


در شرایط تحریم و بی پولی دولت ، از نوبخت پول قابل توجهی گرفت.


در جریان سیل با اینکه سیلی سیل خراسان جنوبی با استانهای غربی کشور قابل مقایسه نبود ولی هم پای آنها جذب اعتبار کردند.
بالاخره کلنگ راه آهن زده شد ، دو بانده کردن جاده ها به صورت جدی تری ادامه پیدا کرد ، بند دره از انزوا درآمد.
من شنیده ام که شب ها با برخی از مسئولین مرتبط بدون اسکورت و راننده از برخی روستاها سرکشی میکند که با اعتراض محافظین ایشان هم همراه بوده است.
با کارگرهای قلعه زری و ذغال سنگ طبس به زیر زمین رفت و با معاشرت بی‌ریا با روستاییان دل ها را به آسمان برد.

🔷 من برای انتصاب معتمدیان به استانداری خراسان جنوبی از روحانی و رحمانی فضلی و هرکس که تأثیری در این تصمیم داشته تشکر می کنم اما ایشان را استاندارد هیچ دولتی نمی دانم ، معتمدیان یک سرباز واقعی است.
. او نه راه مرتضوی را پیش گرفت نه پرویزی
نه ا صلاح‌طلب است و نه اصولگرا ، ترکیب آدم‌های اطرافش هم گواه همین عرض بنده ست.
نمی خواهم بگویم او قهرمان بی بدیل این هزار است و بی شک برای برداشت میوه های مدیریتی ایشان حتما از قبل نهالی کاشته شده و آب و آفتابی در رشد و نمو آن تأثیرگذار بوده اند. اما سکوت کردن در برابر این همه خدمت صادقانه خیلی منصفانه نیست و اساسأ رسالت خبرنگار هم همین است.

🔷 در فضای یازدهمین دوره انتخابات مجلس که عموماً – انصاف – جای خودش را به – جنگیدن برای پیروز شدن – می‌دهد یادم می‌آید که هیچکدام از کاندیداهای محترم ایشان را انکار نکردند.
عده ای که تمام زندگی شان در شمشیر زدن های باندی میگذرد و هر روز زندگی شان کارزارهای حزبی است هم به اشکال مختلف لب به تمجید و تعریف از ایشان گشودند چرا که او را نمیشود ندید. نمیشود خط زد نمیشود خسته کرد.

🔷 و اما یک سؤال گلایه آمیز هم دارم و آن اینکه ، همان اوایل که آمده بودند فرمودند که ٬٬ من نمیتوانم با مدیران تنبل که به پشت میز نشینی عادت کرده اند و منتظرند از بودجه مصوب استان برای انجام امورات سازمانشان هزینه بکنند همکاری داشته باشم ٬٬
من از پشت پرده های عزل و نصب ها بیخبر هستم اما راستش انتظار داشتم با آمدنشان سر ضرب چند مدیر کل بی نهایت ناکارآمد و بی رمق را عوض کنند و حالا که عوض نکردند لااقل چابکی چشمگیری در عملکردشان مشاهده شود که هیچکدام اتفاق نیفتاده.
همچنین انتظار می‌رفت که جنس فرمانداران ایشان به عیار بی‌غش خود ایشان نزدیک باشد که ضمن احترام به انتخاب هایشان باید عرض کنم بنده فرمانداری را می شناسم که در بازدیدهای میدانی از روستاهای حوزه نظارتش حتی گردی هم بر کفش هایش نمی نشیند و اتفاقاً با تکبر با مردم حرف می‌زند و غرورش هیچ همخوانی و تجانسی با مردم فقیر آن سامان ندارد.
اگر مجموعه نظارتی و اجرایی استانداری را یک ماشین فرض کنیم لازم است تمام اجزای آن همزمان و دوشادوش یکدیگر انجام وظیفه کنند وگرنه جاده های این استان کم سنگلاخ و چاله و بهانه برای دلسردی و راه نرفتن ندارد.

🔷. القصه انگیزه نگارنده از نوشتن این یادداشت فقط این است که بگوید ما اهالی رسانه فقط برای ایرادگیری و اشکال تراشی قلم به دست نمی گیریم. هر وقت کسی از تمام نیرو و توان و تخصص و انرژیاش برای مسئولیتش مایه میگذارد وظیفه داریم بگوییم ما قدردان شما هستیم و همه چیز را می بینیم.

🔷 معتمدیان ترازویی بود که بسیاری از کلیدواژه ای کلیشه ای و مشمئز کننده ای همچون ٫ اینجا استان دور افتاده ایست ٫ اینجا در معادلات کشوری محلی از اعراب و توجه ندارد
٫ اینجا همه مرد قانون هستند و نمیشود به توسعه یافتگی اش فکر کرد
٫ ما در شرایط تحریم هستیم بودجه نداریم و…. را برای همیشه بی اعتبار کرد.

🔷 معتمدیان را باید تکثیر کرد با تیراژ محدود چندتایش را فرماندار همین استان گذاشت چندتایش را به وزارتخانه ها فرستاد .چندتایش را مدیرکل سازمانهای پرمخاطب و تأثیرگذار در معیشت مردم گذاشت و البته معتمدیان اصلی را همچنان استاندار خراسان جنوبی نگه داشت ، تا بل باز شود این در گمشده بر دیوار.

🔷 معتمدیان نام نیکی ست بر صحیفه سبز جنوب خراسان .
عمرش بلند ، همتش بی پایان


نوشته روح الله محمدی