مشکلات آبگرم معدنی “لوت” برطرف می‌شود؛

مشکلات آبگرم معدنی “لوت” برطرف می‌شود؛

از جاذبه‌های طبیعی و خدادادی استان خراسان جنوبی آبگرم درمانی کویر لوت است که باید برای رفع مشکلات این مجموعه همکاری و تعامل بیشتری با سرمایه‌گذار آن انجام شود و از سنگ‌اندازی‌های بی‌مورد خودداری شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهار داشت: آبگرم لوت در فاصله ۹۰ کیلومتری شهرستان بیرجند در مسیر جاده قدیم راور- کرمان قرار داشته و قبل از انقلاب وزارت دارایی به عنوان معادن لوت تلاش داشت برای ثبت سند اقدام کند اما این امر محقق نشد.

وی افزود: در سال ۸۴ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی شناسایی‌های لازم را انجام داد و بازسازی‌هایی از قبیل بازسازی استخر انجام شد.

حسن رمضانی بیان کرد: امکاناتی از قبیل نمازخانه، سوئیت و دفتر مدیریت ایجاد شد و در سال ۸۹ یک سرمایه گذار برای آبگرم لوت زمین را از منابع طبیعی خریداری کرد.

مشکل امنیتی آبگرم لوت برطرف شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهار داشت: بعد از خریداری زمین، سرمایه گذار با هزینه شخصی خود نسبت به ایجاد مجموعه اقامتی اقدام کرد و ۳۰ باب اتاق با آب گرم و بدون آب گرم در آن منطقه کویری که هیچ روستایی هم وجود ندارد ایجاد کرد.

رمضانی گفت: میراث فرهنگی استان با توجه به هزینه‌های زیادی که این سرمایه‌گذار در منطقه آبگرم لوت انجام داده بود او را اولویت قرار داد اما اخیراً مشکلات مختلفی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه آخر هر هفته آبگرم لوت شاهد تعداد زیادی مسافر و گردشگر است و باید حضور نیروهای انتظامی در آن منطقه افزایش یابد افزود: در چند هفته گذشته سرایدار آن مجموعه مورد کتک‌کاری قرار گرفته و بنا به گفته سرمایه‌گذار کسی حاضر نیست که در آنجا نگهبانی دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی بیان کرد: اوقاف و امور خیریه مدعی شده است زمین‌ها اوقافی است اما سوال ما این است اگر اوقافی است چرا از سال ۸۴ تاکنون چیزی مطرح نشده است؟ و این مجوعه مشکلاتی از قبیل تلفن و جاده دارد اما اگر رسیدگی شود آینده خوبی دارد.

زیرساخت‌ها برای آرامش و امنیت گردشگر در آبگرم لوت فراهم شود

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی بین الملل استانداری خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار داشت: موضوع مشکلات آبگرم معدنی لوت یکی از مواردی است که از چند سال گذشته مشکلات آن مطرح است.

وی با بیان اینکه این آبگرم توسط یک نفر بخش خصوصی خریداری شده و آب درمانی محسوب می‌شود افزود: این مجموعه سند هم داشته و ما امروز باید مشکلات آن را بررسی کنیم نه اینکه بخواهیم سنگ‌اندازی برای سرمایه‌گذار داشته باشیم.

حسین موهبتی‌زهان افزود: سرمایه گذار آبگرم معدنی کویر لوت فردی پیگیر بوده و برای برطرف شدن مشکلات آن مجموعه خیلی تلاش دارد اما یکی از خواسته‌های او جاده آسفالت است که با توجه به اینکه تاکنون سرمایه گذاری زیادی در آن محل انجام شده باید ما مسئولان هم زیرساختها را فراهم کنیم.

زیرساخت‌ها مرحله‌به مرحله انجام خواهد شد

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی بین‌الملل استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه برای آسفالت مسیر ۳۸۰ میلیون تومان نیاز است اظهار داشت: این امر هم در طول زمان انجام خواهد شد و از آن جایی که مشکل برق هم وجود دارد و برای برق هم ۲۰ میلیارد تومان نیاز است تلاش داریم یک قدم یک قدم جلو رویم و برای محوطه سازی یک میلیارد تومان گذاشته‌ایم.

موهبتی افزود: برای رفع مشکلات مخابرات و آنتن دهی موبایل ۳۰ میلیون تومان نیاز است اما این مشکلات به مرور زمان گام به گام برطرف خواهد شد و در حال حاضر مشکل آب آن منطقه برطرف شده است و باید گام به گام جلو رویم تا برای ایجاد مکانی رفاهی تفریحی تلاش شود.

سرمایه‌گذار بخش خصوصی مورد حمایت قرار گیرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا سرمایه‌گذاری که این همه سرمایه‌گذاری کرده تا بتواند گردشگر جذب کند را حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه به دنبال این هستیم مشکلات موجود را برطرف کنیم افزود: باید تفکر خود را عوض کنیم اگر اوقاف هم می‌گوید آنجا اوقافی است می‌توان از طریق قانونی و قرار دادهای اجاره‌ای مشکل برطرف شود.

علوی با بیان اینکه سوال اینجاست که چرا از سال ۸۴ تاکنون زیرساخت‌ها فراهم نشده است افزود: باید تلاش شود مشکلات امنیتی آنجا هم با حضور نیروهای انتظامی محقق شود.

وی بیان کرد: فردی که با سرمایه گذاری خود اشتغال ایجاد کرده و زمینه ورود گردشگر و مسافر فراهم شده را باید حمایت کنیم.