مشارکت بیش از دو هزار دانش‌آموز خراسان‌جنوبی در طرح نماد؛

مشارکت بیش از دو هزار دانش‌آموز خراسان‌جنوبی در طرح نماد؛

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی گفت: طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان(نماد) امسال با مشارکت نزدیک ۲۵۰۰ دانش‌آموز دختر و پسر اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، عباس لامعی با اعلام این خبر اعلام کرد : طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان(نماد) امسال ۱۲ مدرسه شهرستان‌های بیرجند و درمیان اجرا می‌شود.

وی افز.د: با توجه به قرار داشتن مدرسه در رشد و پرورش شخصیت کودکان، ارتقاء آگاهی‌بخشی در اين نوع پيشگيري در سه حيطه خانواده، مدرسه و گروه همسالان حائز اهميت است چرا که بعد از ورود در این سه حوزه است که کودک به عنوان يك شهروند آماده ورود به جامعه می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی با اشاره به همکاری ۹ نهاد در این طرح، بیان کرد: هدف این ۹ نهاد، توجه سازمان‌یافته به سرنوشت کودکان و نوجوانان میهن اسلامی‌ است که توانستند به یک توافق جامع برای مشارکت در طرح و استقرار نظام جامع مراقبت از دانش‌آموزان(نماد) دست یابند.

لامعی ادامه داد: هدف کلی این طرح، توانمندسازی دانش‌آموزان و مقابله با آسیب‌های اجتماعی از طریق مداخله به موقع و مؤثر با استفاده از رويكرد پيشگيري رشدمدار است.

وی بیان کرد: گسترش آموزش‌های ریشه‌ای در زمینه پیشگیری از رفتارهای پرخطر، آسیب‌های اجتماعی و بزهکاری، ایجاد نظام شناسایی دانش‌آموزان آسیب‌پذیر با چک‌لیست‌های منظم و علمی، طراحی و توسعه مداخله‌های مؤثر و توانمندسازی دانش‌آموزان از دیگر اهداف این طرح است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در طرح نماد، ۲۰ مهارت در زمینه‌های اجتماعی، تربیت فرزند سالم و خودکنترلی به مربیان آموزش داده می‌شود، افزود: روش به کار گرفته شده در این دوره مبتنی بر پیشگیری رشدمدار است. 

لامعی ادامه داد: در این نوع پیشگیری تلاش مي‌شود با مداخله سريع و زودرس زمانی که کودکی قصد بروز رفتار بزهکارانه از خود را دارد از مزمن شدن آن و احتمال بزهکاری در آینده جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: برنامه نماد به دلیل ظرفیت ائتلافی و چند سازمانی می‌تواند از جمله برنامه‌های اثربخش برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی یادآور شد: آموزش و پرورش استان در اجرای سند تحول در ذیل شاخص مدرسه سالم، توجه ویژه‌ای به آسیب‌های اجتماعی و رفتار پرخطر دانش‌آموزان دارد.