مساجد خراسان جنوبی با طرح «ربیع القرآن» به استقبال ماه رمضان رفتند

مساجد خراسان جنوبی با طرح «ربیع القرآن» به استقبال ماه رمضان رفتند

به گزارش خبر شرق ،طرح «ربیع القرآن» به صورت ویژه شب گذشته (۵ خرداد) در سه مسجد حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) مهرشهر، امام هادی (علیه السلام) بلوار شعبانیه و بیت العباس بیرجند برگزار شد.

 حجت الاسلام ابراهیم سبزه کار مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی در مراسم اجرای این طرح در بیت العباس گفت: طرح «ربیع القرآن» به منظور آماده شدن برای ورود به ماه مبارک رمضان، ترویج هرچه بهتر تعالیم انسان ساز قرآن و بهره گیری از تعالیم این کتاب آسمانی در ماه مبارک رمضان اجرا می شود.

 وی افزود: احیاء سنت توجه به قرآن شناسی در ماه مبارک رمضان، ترغیب متولیان مسجدی به فراهم کردن زمینه اجرای برنامه های قرآنی در طول ماه رمضان و ایام سال، ایجاد پیوند قرآنی بین مسجد، مردم و متولیان مساجد و نهادهای فرهنگی، قرآنی و اجرایی استان و ارائه الگوی برنامه قرآنی برای مساجد از جمله اهداف اجرای این طرح است.

 وی بهره گیری مناسب و کافی از فضای قرآنی ماه مبارک رمضان در مساجد به منظور احیاء و تقویت برنامه های قرآنی، توجه به برنامه ریزی و اجرای برنامه های قرآنی در کانون های فرهنگی هنری، استفاده از ظرفیت های استانی در اجرای برنامه مشترک قرآنی و شناسایی و تکریم فعالان قرآن جهت ترغیب برای حضور در برنامه های قرآنی مساجد را از دیگر اهداف اجرای این طرح ذکر کرد.

 مسئول دبیرخانه کانون های مساجد خراسان جنوبی تصریح کرد: این طرح به همت ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد و شبکه قرآن و معارف برگزار می شود.

 وی همچنین با تاکید بر بهره گیری از تعالیم قرآن کریم برای نیل به سعادت گفت: متاسفانه آنگونه که شایسته است از قرآن در زندگی های خود بهره نمی گیریم، بنابراین می طلبد که در ایام ماه مبارک رمضان، انس و الفت بیشتری با این کتاب انسان ساز داشته باشیم.

حجت الاسلام سبزه کار همچنین به بخش هایی از خطبه شعبانیه اشاره کرد و افزود: رسول گرامی اسلام در این خطبه با خطاب قراردادن تمامی مردم «یا ایها الناس» می فرمایند «ماهی که نزد خدا بهترین ماهها، روزهایش بهترین روزها، شبهایش بهترین شب‌ها و ساعاتش بهترین ساعات است … نفس های شما در آن ثواب تسبیح دارد و خواب شما در آن عبادت و عمل شما در آن مقبول و دعای شما در آن مستجاب است … به درستی که شقی و بد عاقبت، کسی است که از آمرزش خدا در این ماه بزرگ محروم شود ».

 بر اساس این گزارش، همزمان با اجرای طرح «ربیع القرآن» در مساجد خراسان جنوبی، در برخی از مساجد کرسی ها و محافل انس و تلاوت قرآن کریم برپا و از روزه اولی ها و خادمان طرح تلاوت نور تقدیر شد