مسئول نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خوسف :

مرمت خانه زنگویی خور خوسف آغاز شد

به گزارش خبر شرق ،علی صالحی مسئول نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع  دستی و گردشگری شهرستان خوسف گفت: مرمت مشارکتی خانه زنگویی در روستای هدف گردشگری خور شهرستان خوسف با اعتبار ۳۷۰ میلیون ریال از نیمه پایانی خرداد ماه همزمان با هفته صنایع دستی به مدت سه ماه آغاز شده است.
علی صالحی افزود: کار مرمت این خانه تاریخی شامل: بام‌سازی کامل بنا ، لایه برداری و خواناسازی ایوان‌ها و اجرای آن با گچ ، اجرای آجر فرش راهروی ورودی و مطبخ ، مرمت و ساماندهی ایوان ورودی می باشد که در اقدامات مرمتی فصل قبل، استحکام بخشی پی‌های بنا و همچنین اجرای آجر فرش کف حیاط انجام شده است.
وی افزود: از مشخصات این بنا می‌توان به ایوان واقع شده در ضلع شمالی و جنوبی که با طاق ضربی پوشش یافته اشاره کرد و در ضلع غربی بنا نیز مطبخ قرار دارد که توسط گنبد عرقچین مسقف شده و نورگیری در قسمت مرکزی آن تعبیه شده و در اطراف حیاط مرکزی علاوه بر ایوان ها ، اتاق‌های  مسکونی نیز دارد ، مصالح بکار برده شده در این بنا شامل ملات گل ، ملات کاه­گل و خشت است.
وی یادآور شد : این خانه متعلق به دوره قاجار واقع در روستای خور شهرستان خوسف به شماره ۱۳۱۲۱ در فهرست آثار ملی ثبت‌ شده است که هم اکنون تحت حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان می‌باشد.