مرغداران برای مناسب سازی وزن مرغ یک سال فرصت دارند؛

مرغداران برای مناسب سازی وزن مرغ یک سال فرصت دارند؛

به گزارش خبر شرق، دکتر علیرضا رفیعی پور  افزود: هر مرغدار با کم کردن وزن مرغ در هر فصل به مقدار ۲۰۰ گرم می تواند به وزن استاندارد برسد و مرغی با کیفیت به بازار عرضه کند.
به گفته وی به مرغدارانی که این روند به آنها ابلاغ شود از ورود مرغی که در کشتارگاه بالاتر از این میزان وزن داشته باشد به بازار ممانعت خواهد شد و اجازه مصرف خانوار را نخواهد گرفت.
وی تاکید کرد: مرغی که دارای وزن استاندارد باشد هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ اقتصادی با صرفه تر خواهد بود زیرا در این صورت مرغ خریداری شده مواد دور ریز کمتری خواهد داشت و مصرف کننده ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم چربی و آلایش غیر خوراکی کمتری را متحمل می شود.
همچنین مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی از مرز ماهیرود به عنوان فرصتی استثنایی یاد کرد که باید به بهترین نحو از این موقعیت استفاده شود.
به گفته وی به زودی تفاهم نامه های خوبی در زمینه های مربوط به دامپزشکی بین ایران و افغانستان امضا خواهد شد که با توجه به اینکه این مرز یکی از پر رونق ترین مرزهای کشور در زمینه محصولات دام و طیور است باید به دنبال منافع پایدار و استوار باشیم.
وی با اشاره به اینکه افغانستان کشوری ۳۵ میلیونی مصرف کننده است، افزود: استفاده از این فرصت زمینه صادرات و اشتغال افراد زیادی را فراهم خواهد کرد و به نتیجه رسیدن این مهم نیازمند یک همکاری بین بخشی بین تمامی دستگاه های مربوطه و به تبع آن بخش خصوصی است.
وی اظهار کرد: اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی به عنوان یک دستگاه حاکمیتی از ظرفیت بخش خصوصی به بهترین نحو ممکن بهره برده و راه اندازی بیمارستان دامپزشکی پیشرفته بخش خصوصی در مرکز استان با آزمایشگاه های مجهز گواهی روشن بر این سخن است.
وی کسب ۲ کد IR در سال ۹۵ برای ۲ صنعت بزرگ استان در زمینه صنعت طیور و کارخانه خوراک دام و طیور و آبزیان را یکی دیگر از فرصت های استثنایی استان دانست و گفت: کمتر از ۱۰ استان کشور از این ظرفیت برخوردار هستند و این ظرفیت کمک شایانی به صادرات مواد بهره برداری شده در این زمینه به کشور های منطقه و حتی اروپایی خواهد کرد.
به گفته وی در همین ارتباط برای اولین بار موفق به صادرات پای مرغ به کشورهای آسیای شرقی شدیم که با توجه به اینکه این محصول کاربردهای زیادی در مواد غذایی و داروسازی به خاطر خاصیت ژلاتینی اش دارد امیدواریم صادرات این محصول تداوم یابد و بتوانیم دیگر فرآورده های دام و طیور را هم به این کشورها صادر کنیم.
رفیعی پور قبلا گفته بود: طبق الزام سازمان دامپزشکی شرکتها و کارخانه هایی که از مواد اولیه دامی و طیور استفاده می کنند فقط با کد IR می توانند فرآورده خود را صادر و شرکت هایی که این کد را ندارند نمی توانند هیچگونه فرآورده ای را از کشور خارج کنند.
به گزارش ایرنا وی عنوان کرد: سال ۹۴، ۵۸ محصول از جمله، فرآورده های خام دامی، خوراک دام و طیور، مواد بیولوژیک، دارو ها و واکسن به خارج صادر شده که همگی صادرکنندگان دارای کد IR بوده اند.