مخالفان لوایح FATF مسئولیت بپذیرند

مخالفان لوایح FATF مسئولیت بپذیرند

لوایح دوبار در جلسه سران قوا تایید شد / قول رهبری برای حمایت از جلسه سران قوا

پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران ، ماجرا از اظهارات جهانگیری آغاز شد. جایی که او گفته بود، سران قوا پیوستن ایران به دو کنوانسیون پالرمو و CFT را تصویب کرده و رهبری نیز آن را امضا کردند. او بعدها تاکید کرده که «مجمع تشخیص جلسات مربوط به لوایح FATF را علنی بگزار کند تا مردم بفهمند چه خبر است. نمی شود دست و پای کسی را ببندید و بگویید شنا کن! البته که ما شنا می کنیم.»

این اظهارات با واکنش های تندی روبه رو شد. بسیاری تلاش کردند اعلام کنند که او دروغ می گوید. این درحالی است که جهانگیری حرف جدیدی نزده است. پیش از او نیز حسن روحانی گفته بود که این لوایح در مجلس و سران قوا تصویب شده است. نکته اینجاست که آنها معتقدند رهبری آن را مورد حمایت قرار نداده است.

این درحالی است که سال قبل حسن روحانی به صراحت از حمایت رهبری از تصمیمات سران قوا خبر داده و گفته بود این لوایح دوبار در جلسه سران قوا مورد تصویب قرار گرفته است.

حسن روحانی رئیس‌جمهور چهارشنبه، ۶ تیر در مراسم هم‌اندیشی مدیران اجرایی سراسر کشور به صراحت گفت: “مقام معظم رهبری دیروز گفت چرا مصوبات جلسه سران سه قوه را می‌فرستید که من تصویب کنم هر چه تصویب کردید، ابلاغ کن، من حمایت می‌کنم.”

با این حال روابط عمومی مجمع در بیانیه ای اعلام کرده است که «رهبر معظم انقلاب، معظم له هیچگونه اظهارنظر یا مکتوبی دال بر موافقت با تصویب و اجرای لوایح FATF و CFT نداشته‌اند. انتظار می‌رود مسئولین دولتی در نقل قول از مقام معظم رهبری جانب امانتداری را رعایت کنند.»

سخنگوی قوه قضائیه هم وارد شده و می گوید: «ادعای تصویب FATF در جلسه سران قوا نادرست است و در زمانی که آقای رئیسی منصوب شده چنین چیزی تصویب نشده است.» آقای اسماعیلی البته بهتر می دانند که بحث این لوایح مربوط به سال گذشته است که اساسا آقای رئیسی در جایگاه ریاست قوه قضائیه نبود و در سال جدید چیزی تصویب نشده است که ایشان در میانه ماجرا اعلام برائت کنند.

اما به نظر میرسد دولت قصد کوتاه آمدن در مورد این لوایح را ندارد. حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت گفت: “افتخار ما این است که با تروریست‌ها و فساد می‌جنگیم و مقابله می‌کنیم، لذا نباید اجازه دهیم که در سیستم بانکی‌مان اتهام پولشویی به ما بچسبد و این به زیان کشور است، البته در خصوص FATF که برخی به آن حساسیت دارند سخنی نمی‌گویم، اما چرا یک عده در مقابل ۴ لایحه‌ای که در دولت و مجلس به تصویب رسیده، مانع‌تراشی می‌کنند و جلوی دولت و مجلس ایستاده‌اند؛ اینگونه اقدامات به نفع کشور نیست.”

او با بیان اینکه «موضع دولت روشن است؛ ما بحث عضویت در FATF را نداریم، آنچه برای کشور مهم است چهارلایحه ای است که براساس قوانین داخل ایران مراحل آن طی و تصویب شده است. دولت پیش از رفتن این لوایح به مجلس نظرات مختلف را دریافت کرد و آنچه کمیسیون‌های مختلف مجلس هم نظر داشتند اعمال و همراهی کردیم و خوشبختانه این لوایح در مجلس هم تصویب شد.»

واعظی نیز به کمک جهانگیری و روحانی آمده و با تاکید بر اینکه کشور به این لوایح نیاز دارد؛ می گوید: برای شفاف‌سازی، مبارزه با پولشویی و مقابله با اتهاماتی که به ایران به دلیل کمک به برخی گروه ها زده می شود ،به این لوایح احتیاج داریم و نظر قاطع دولت این است که این لوایح در راستای منافع ما و تسهیل روابط بانکی است.

گفتنی است با وجود تصویب این لوایح در مجلس و عبور از سد شورای نگهبان، این لوایح در هیات نظارت بر سیاست های کلی نظام که بخش کوچکی از مجمع تشخیص مصلحت نظام است، گیر کرده و مورد تایید قرار نگرفته است. به این معنا که این لوایح در مجمع نیز به رای گذاشته نشده چون احتمال اینکه با رای مثبت مجمع تشخیص هم روبه رو شود وجود دارد.

مضاف بر اینکه آنها نمی خواهند مسئولیت رد این لوایح را نیز بپذیرند. از همین رو سعی کردند با توسل به هیات نظارت مجمع (یا شورای نگهبان دوم) لوایح را میان زمین و هوا نگهدارند که نه آنها را تصویب کرده باشند و نه مسئولیت رد آنها را در مقابل مردم بپذیرند.