ماهواره روسی کمکی به یافتن ATR آسمان نکرد!/از سپاه و ارتش کمک گرفتیم؛

ماهواره روسی کمکی به یافتن ATR آسمان نکرد!/از سپاه و ارتش کمک گرفتیم؛

یک مقام مسئول سازمان هواپیمایی کشوری یافتن لاشه هواپیمای آسمان بر اساس اطلاعات ماهواره‌های روسی را تکذیب کرد و گفت: لاشه هواپیمای ATR با استفاده از امکانات داخلی پیدا شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از تسنیم، محمدسعید شرفی  در واکنش به اظهارات یکی از مدیران اسبق سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر پیدا کردن لاشه هواپیما با استفاده از اطلاعات ماهواره‌های روسی،‌ اظهار کرد:طی هفته اخیر اظهارات عجیبی از سوی برخی مدیران کنونی و اسبق حمل‌ونقل هوایی در رابطه با نحوه پیدا کردن لاشه هواپیمای ATR آسمان مطرح شده است.

وی با یادآوری این‌که بنده خدایی گفته بود اطلاعات یک چوپان باعث یافتن لاشه هواپیما شد، تصریح کرد: به تازگی نیز گفته می‌شود ماهواره‌های روسی به پیدا کردن لاشه هواپیما کمک کرده است.

وی ادامه داد: وزارت مدیریت بحران و شرایط اضطراری روسیه فقط موقعیت ماهواره هایی را که از محل سانحه رد شده به ایران داده است نه محل سقوط هواپیما.

مدیرکل دفتر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری با تاکید بر این‌که مستندات این اطلاعات موجود است، اظهار کرد:‌ روس‌ها به ما اعلام کردند که فلان ماهواره آنها روز یکشنبه از محل سقوط رد شده و روز دوشنبه ماهواره‌ای رد نشده و …، آن چیزی که باعث شد تا بتوانیم لاشه هواپیما را پیدا کنیم استفاده از امکانات داخلی کشور از جمله سپاه، ارتش، وزارت ارتباطات، سازمان هواپیایی کشوری، شرکت فرودگاه‌ها و BTS  همراه اول و ایرانسل بوده است.

شرفی با یادآوری پیدا شدن لاشه هواپیما با استفاده از اطلاعات یک چوپان،‌افزود: بعد از این اظهارنظر عجیب منتظر اعلام پیدا شدن هواپیما توسط عده‌ای از طریق رمل و استطرلاب بودیم.

وی با اشاره به کنوانسیون شیکاگو گفت: بر اساس مواد ۱۲ و ۱۳ این کنوانسیون اظهارنظر در ارتباط محل پیدا کردن، تجهیزات مورد استفاده شده و بررسی دلایل سانحه فقط بر عهده سازمان هواپیمایی کشوری است. این مقررات ملی و بین‌المللی است و اظهارات یک فرد به صرف این‌که زمانی در سازمان هواپیمایی کشوری کار کرده، نمی‌تواند مصداق باشد.

وی با بیان این‌که این چنین افراد بیرون از سازمان هستند و ضرورتی برای ارائه سند ندارند، تصریح کرد:‌این در حالی است که سازمان هواپیمایی کشوری درباره هر اظهارنظری باید سند داشته باشند.