لزوم توجه به پدیده حاشیه‌نشینی/ مالکین بافت‌های فرسوده تسهیلات دریافت می‌کنند؛

لزوم توجه به پدیده حاشیه‌نشینی/ مالکین بافت‌های فرسوده تسهیلات دریافت می‌کنند؛

سیدعلی‌اکبر پرویزی ر در شوراوز گذشته ی پیشگیری از وقوع جرم استان اظهار داشت: مشکلات اراضی ملی روستاییان و عشایر باید در اسرع وقت حل شود.

وی با اشاره به اینکه نگاه جدیدی در حوزه‌های اجرایی پیشگیری از وقوع جرم ایجاد شده است، تصریح کرد: اگر این نگاه از ابتدا در کشور و دستگاه‌های اجرایی نهادینه و فرمانداران، استانداران و مسؤولان اجرایی به مقوله وقوع جرم و تخلفات بیشتر توجه می‌کردیم شاید اکنون این وضعیت فعلی را نداشتیم.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه فرمانداران و دادستان‌ها در بحث ملی کردن اراضی مقصر هستند، ادامه داد: گرچه دستور این امر را منابع طبیعی می‌دهد اما این افراد نیز مقصر هستند.

پرویزی متذکر شد: باید بین متصرفین روستایی که زبان و روش پیگیری قانونی را یاد ندارند با افرادی که به دنبال فروش زمین‌های دولتی هستند تا سودی عایدشان شود تفکیک قائل شویم.

وی به سخت‌گیری‌های موجود در خراسان‌جنوبی اشاره کرد و گفت: قانون منع تعیین کاربری برای اراضی با ارزش شمال کشور تصویب شد که در آنجا به دلیل داشتن وکلای قوی و نفوذ سیاسی اجرا نمی‌شود در صورتی که این قانون در روستاهای خراسان‌جنوبی اجرا و با اولین تشر دستگاه‌های اجرایی روستایی به خود می‌لرزد.

استاندار خراسان‌جنوبی بر لزوم توجه به پدیده حاشیه‌نشینی تأکید کرد و گفت: اگر در اولین وهله بر ساخت و ساز در حاشیه شهرها برخورد شود، مشکلات و آسیب‌های اجتماعی بعد از آن رخ نمی‌‌دهد لذا باید به این پدیده توجه و برخوردهای اولیه صورت پذیرد.

پرویزی حاشیه نشینی را واقعیتی دانست که در شهرها رخ می‌دهد و بر لزوم شناسایی مکان‌های پناهگاه معتادین تأکید کرد و ادامه داد: باید حاشیه نشینی را به نقاطی هدایت کنیم که از لحاظ قانونی مشکلی ندارند.

 وی در پایان از واگذاری تسهیلات به اماکن بافت‌های فرسوده خبر داد و خاطرنشان کرد:  طی هفته گذشته مقرر شد به مالکان انفرادی بافت فرسوده تسهیلاتی با سود ۱۲ درصد داده شود.