لبخند لب شکری‌های خراسان جنوبی شکفت

لبخند لب شکری‌های خراسان جنوبی شکفت

دیار کویری خراسان جنوبی، مقصد گروه خیری شده است که برای نشاندن لبخند بر روی  لب هایی  به شیرینی قند به اینجا آمده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق ، لب شکری یک نقص مادرزادی قابل درمان است. این نقص زمانی رخ می‌دهد که در هنگام رشد جنین، بافت‌های فک فوقانی و بینی آنگونه که باید رشد نمی‌کنند. این حالت باعث به وجود آمدن شکافی در لب بالایی و گاها کام می‌شود که به آن لب شکری می‌گویند.
لب شکری معمولا موجب اختلال در سلامت فرد نمی‌شود و می‌توان به کمک عمل جراحی مشکل را رفع و وضعیت ظاهری فرد مبتلا را بهبود داد.

محققان بر این باور هستند که   بروز نوعی جهش ژنتیکی عامل بروز عارضه لب شکری و شکاف کام محسوب می‌شود.

این ناهنجاری‌های شایع تاکنون برای دانشمندان ناشناخته بوده‌اند و بسیاری از محققان بر این باورند که تغییرات ژنتیک ناشی از مصرف دارو و تغذیه نامناسب در دوران بارداری می‌تواند مشکلات ژنتیکی ایجاد کند.

گروه خیرخواهانه جراحی پلاستیک و ترمیمی در بیست و دومین سفر خود خراسان جنوبی را برای نشاندن لبخند بر لبان لب شکری‌های این دیار انتخاب کردند.

این تیم از ۱۲ تیرماه در بیمارستان رازی بیرجند مستقر شدند و به ویزیت و درمان بیماران مبتلا به شکاف لب، شکاف کام و ناهنجاری‌های مادرزادی سر و صورت پرداختند.

این گروه خیرخواهانه رکوردی را با انجام بیشترین تعداد عمل جراحی بر روی این بیماران در این استان به ثبت رساندند.

امیدی که دوباره جان گرفت

زهرا رفیعی، یکی از هم استانی‌ها که برای درمان پسر ۱۰ ساله خود به بیرجند سفر کرده بود در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به دلیل هزینه‌های بالای عمل در این سال‌ها نتوانستم برای درمان فرزندم اقدام کنم.

وی بیان کرد: سفر این گروه باعث ایجاد امید در دل‌های بیماران زیادی شد که امیدواریم این سفرها ادامه یابد.

  ارمغان سلامتی با انجام عملی خیرخواهانه

فاطمه عباسی، یکی از مادرانی که از شهرستان نهبندان، فرزند خود را برای عمل آورده بود، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بودجه کافی برای درمان فرزندم نداشتم و برای درمان فرزندم توسط این گروه بسیار مسرورم.

وی با بیان اینکه اکنون با همت بلند این گروه خیر، فرزندم سلامتی خود را به دست آورده است، افزود: از خدمات بیمارستان رازی بیرجند بسیار راضی هستیم.

این شهروند نهبندانی با تقاضا از ادامه سفر گروه‌های خیرخواهانه به استان، تصریح کرد: اگر سفرهای خیرخواهانه به این استان ادامه یابد برای بسیاری از مردمی که به دلیل مشکل مالی نمی‌توانند به درمان فکر کنند، بسیار سودمند خواهد بود.

 تجهیز ۷ اتاق عمل برای انجام اعمال جراحی

کاظم قائمی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در جمع خبرنگاران گفت: گروه خیرخواهانه جراحی پلاستیک و ترمیمی با عنوان مرهم با هدف ترمیم و جراحی بیماران مبتلا به شکاف لب، شکاف کام و ناهنجاری‌های مادرزادی سر و صورت به خراسان جنوبی وارد شدند.
وی افزود: در طول یک سال گذشته با اقدامات انجام شده توانستیم توافق گروه خیرخواهانه جراحی پلاستیک را کسب کنیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: در طول مدت حضور این گروه در بیرجند، هفت اتاق عمل فعال در بیمارستان رازی بیرجند در اختیار این گروه قرار داده شد.

رکوردی که مرهمیان شکستند

پروفسور عبدالجلیل کلانتر هرمزی، رئیس هیئت مدیره موسسه ملی سلامت مرهم در نشست خبری گفت: با توجه به انجام تعداد عمل‌های بالا در این استان توسط این گروه، یک رکورد در دنیا ثبت شد.

وی افزود: بیش از ۱۵۰۰ بیمار به صورت الکترونیک ویزیت شدند و از زمان حضور گروه پزشکی در این منطقه روزانه تعداد زیادی از بیماران ویزیت می‌شوند.

کلانتر هرمزی با اظهار رضایت از خدمات و امکانات خوب دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیان کرد: اعمال جراحی که در استان قابل انجام نيست، به استان‌هاي همجوار يا تهران فرستاده خواهد شد.

وی ادامه داد: با آگاه سازی مردم، جلوگيري از ازدواج هاي فاميلي، جلوگيري از مصرف داروهايي که باعث افزايش بيماري شکاف لب و كام مي شوند در سه ماهه اول بارداري و بهبود تغذيه می‌توان از شیوع این بیماری جلوگیری کرد.
سرپرست تیم فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی خاطرنشان کرد: در ۲۱ سفر این تیم، ۱۶ هزار بیمار ویزیت شدند و بیش از ۱۵۰۰ عمل جراحی انجام شد.

انسان‌هایی از جنس این گروه، بوی ناب انسانیت می‌دهند. بی شک جامعه به وجود این انسان‌ها بسیار نیازمند است. انسان‌هایی که اگر انسانیت خود را از جامعه دریغ نکنند، محرومیتی در جامعه وجود نخواهد داشت.

گزارش از زهرا حمیدی


انتهای پیام