قدرتمندترین مدیران زن دنیا را بشناسید

قدرتمندترین مدیران زن دنیا را بشناسید

دنیای کسب‌وکار به‌طور سنتی تحت تسلط مردها قرار دارد؛ اما برخی از زنان موفق شده‌اند از همه‌ی محدودیت‌ها بگذرند و خود را تا مقام مدیرعاملی بالا ببرند. فهرست Fortune 500 در سال ۲۰۱۷ تنها شامل ۳۲ مدیرعامل زن است ولی این زن‌ها اجازه نمی‌دهند در اقلیت بودنشان، آن‌ها را از پیشرفت بازدارد.

از شرکت‌های فناوری گرفته تا بنگاه‌های مالی، این زنان توانسته‌اند مسند برتر خود را بالای نمودار ثابت کنند و نفوذ آن‌ها راه را برای دیگر زنانی که می‌خواهند پای در مسیر موفقیت بگذارند، باز می‌کند.

در این مطلب، ۸ زن قدرتمند برتر دنیا و ارزش خالص ثروت آن‌ها را معرفی می‌کنیم و می‌بینیم آن‌ها چگونه توانسته‌اند اقتصاد آمریکا را متحول کنند.

 Abigail Johnson

ابیگیل جانسون، ثروت خالص: ۱۵.۳ میلیارد دلار

ابیگیل جانسون نسل سوم خانواده‌اش در شرکت Fidelity است و اولین زنی است که اداره‌ی این شرکت را به عهده گرفت. او متأهل و مادر دو فرزند است و در سال ۲۰۱۴ به‌عنوان مدیرعامل Fidelity انتخاب شد. از سال ۲۰۱۶ که پدرش بازنشسته شد، او ریاست هیئت‌مدیره را هم به عهده‌ گرفت.

او مدرک MBA خود را از دانشگاه هاروارد دریافت کرده است و مالکیت ۲۴ درصد شرکت را در اختیار دارد . مجموع دارایی‌های شرکت Fidelity  تا تاریخ ۱۲ اگوست ۲۰۱۷ بیش از  ۲.۱ تریلیون دلار است.

ابیگیل جانسون اولین حرفه‌ی خود را با یک شغل تابستانی در دوران دانشگاه به‌عنوان کارمند مرکز خدمات مشتریان یک شرکت شروع کرد و اولین مسئولیت تمام‌وقتش در Fidelity، آنالیزور تحقیقاتی در سطح مقدماتی بود.

Meg Whitman

مگ ویتمن، ثروت خالص: ۲.۸ میلیارد دلار

طبق گزارش بلومبرگ مگ ویتمن، مدیرعامل شرکت هیولت-پاکارد اینترپرایز و رئیس هیئت‌مدیره HP، در طول سال مال ۲۰۱۶ پاداشی برابر ۳۵.۶ میلیون دلار به دست آورد. مگ ویتمن که یکی از بازیکنان قدیمی و قدرتمند سیلیکون ولی به شمار می‌رود، در سال ۲۰۱۵ این دو شرکت مجزا را مدیریت کرد.

مگ ویتمن پیش‌ازاین عضو هیئت‌مدیره‌ی شرکت‌های SurveyMonkey و  Proctor & Gamble بود و البته بیشتر به خاطر رشد eBay شناخته می‌شود. زمانی که او به در سال ۱۹۹۸ مدیرعامل eBay شد، فروش سالانه‌ی این شرکت حدود ۴ میلیون دلار بود و زمانی که او در سال ۲۰۰۸ از این شرکت بیرون آمد، فروش سالانه‌ی آن به ۸ میلیارد دلار رسیده بود. مگ ویتمن متأهل و مادر دو فرزند است و همچنین نویسنده‌ی کتاب‌هایی مثل «قدرت اکثریت: ارزش‌هایی برای موفقیت در کسب‌وکار و زندگی» است.

Sheryl Sandberg

شریل سندبرگ، ثروت خالص: ۱.۶۱ میلیارد دلار

درست است که شریل سندبرگ مدیرعامل نیست؛ اما به‌عنوان رئیس اصلی اجرایی فیس‌بوک، یکی از تأثیرگذارترین افراد فهرست ما به شمار می‌رود. طبق اعلامیه‌ی فیس‌بوک، او در سال ۲۰۱۵، ۱۸.۷ میلیون دلار از این شبکه‌ی اجتماعی درآمد کسب کرده است.

شریل سند برگ دو فرزند دارد و نویسنده‌ی پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز (زنان، کار و توانایی رهبری و گزینه‌ی B) است. او همچنین بنیاد LeanIn.Org را با هدف کمک به زنان تمام جهان درراه رسیدن به رؤیاهایشان تأسیس کرده است. او پس‌ازاینکه شوهرش را در سال ۲۰۱۵ از دست داد، سازمان Option B را راه‌اندازی کرد. Option B می‌کوشد به مردم کمک کند تا در روزهای سخت، قوی بمانند و دلسرد نشوند.

Safra A. Catz

سفرا کاتز، ثروت خالص: ۶۷۰ میلیون دلار

سفرا کاتز، پس از لری الیسون مسئولیت دشواری را در شرکت اوراکل عهده‌دار شد که به‌خوبی توانست از عهده‌ی آن برآید. او با همکاری مدیرعامل مارک هارد، این شرکت را به سودآوری غیر قابل‌ انتظاری هدایت کرد و توانست قیمت سهام اوراکل را در بازار بورس محفوظ نگه دارد. طبق گزارش نشریه‌ی فوربز، کاتز یکی از گران‌ترین مدیران زن جهان است که در سال ۲۰۱۶، دستمزدی حدود ۴۰.۹ میلیون دلار داشت.

سفرا کاتز، متأهل و مادر دو فرزند است و نام‌آوری او بیشتر به خاطر استراتژی‌هایی است که در اوراکل به کار گرفت. از سال ۲۰۰۵، او بیش از ۱۰۰ شرکت را به مالکیت اوراکل درآورده است. او ۱۸ سال سابقه‌ی همکاری با اوراکل را در کارنامه‌ی خود دارد و پیش‌ازاین در سمت‌های مدیر مالی و معاون ارشد این شرکت فعالیت کرده است.

 Marissa Mayer

مریسا میر، ثروت خالص: ۵۴۰ میلیون دلار

مریسا میر از زمان استعفای خود از شرکت یاهو در ژوئن ۲۰۱۷، سمت خاصی ندارد؛ ولی این موضوع به دارایی‌های او خدشه‌ای وارد نکرده است. او که از سال ۲۰۱۲ به‌عنوان مدیرعامل خدمات وب یاهو انتخاب شد، درآمد هفتگی بیش از ۹۰۰ هزار دلار (درمجموع ۲۳۹ میلیون دلار) داشته است.

بزرگ‌ترین حرکت او به‌عنوان مدیرعامل، عقد قرارداد با شرکت ورایزن برای خرید یاهو به مبلغ ۴.۴۸ میلیارد دلار بود که البته همین موضوع باعث شد او از این شرکت خارج شود. ورایزن پاداشی به مبلغ ۲۳ میلیون دلار برای خدماتش در یاهو در نظر گرفت. مریسا میر متأهل و مادر سه فرزند است. او یکی از اولین کارمندان گوگل بود؛ موقعیتی که بیش از هر چیز باعث پیشرفت او شد.

Indra Nooyi

ایندرا نویی، ثروت خالص:  ۸۰ میلیون دلار

ایندرانویی از زمانی که در سال ۱۹۹۴ به شرکت پپسی پیوست، تاکنون روندی صعودی در این شرکت طی کرده است. او در سال ۲۰۰۶ به‌عنوان مدیر و در سال ۲۰۰۷ به ریاست این شرکت برگزیده شد. به گزارش سی ان ان، او مادر دو دختر است و درمجموع ۲۹.۸ میلیون دلار از این شرکت درآمد داشته است.

مدیر اجرایی پپسی اعلام کرده است که این شرکت دیگر به ادامه‌ی مسیر تولید نوشیدنی‌هایی بر پایه‌ی سودا فکر نمی‌کند و در حال تلاش برای تولید گزینه‌های سالم‌تری است. ایندرا نویی علاوه بر فعالیت خود در شرکت پپسی، در هیئت‌مدیره‌ی کنسول کسب‌وکار هند-آمریکا، Consumer Goods Forum و Catalyst هم حضور دارد. دولت اوباما او را به مدیرعاملی انجمن هند- آمریکا منصوب کرد.

Irene Rosenfeld

ایرنه روزنفلد، ثروت خالص: ۸۰ میلیون دلار

شاید ماندلز اینترنشنال برای شما نامِ آشنایی نباشد. این شرکت که با مدیریت ایرنه روزنفلد هدایت می‌شود، برندهای مشهوری نظیر Oreo، Nabisco و آدامس‌های Trident را در مالکیت خود دارد. روزنفلد پیش‌ازاین مدیرعامل شرکت Kraft Foods بود که در سال ۲۰۱۲ این شرکت را به دو بخش مجزای ماندلز اینترنشنال و کرفت فودز تقسیم کرد.

ایرنه روزنفلد دو فرزند دارد. طبق گزارش رویترز او تا سال ۲۰۱۶ درآمدی معادل ۱۶.۷ میلیون دلار از این شرکت دریافت کرده است. از فعالیت‌های دیگر روزنفلد می‌توان به باشگاه اقتصادی شیکاگو، عضویت در هیئت‌مدیره‌ی Consumer Goods و Business Council اشاره کرد.

Ginni Rometty

جینی رامتی، ثروت خالص: ۴۵ میلیون دلار

جینی رامتی پس از ۳۰ سال همکاری با IBM، به‌عنوان اولین مدیرعامل زن این شرکت انتخاب شد. او در حال حاضر با حفظ سمت مدیرعاملی، ریاست این شرکت را هم عهده‌دار است. شرکت IBM در سال ۲۰۰۲ با رهبری او PricewaterhouseCoopers را خریداری کرد.

طبق گزارش CNBC، هیئت‌مدیره‌ی IBM در نشست سالانه‌ی ۲۰۱۷، حقوق رامتی را ۶۰ درصد افزایش داد و به ۳۳ میلیون دلار رساند. فاینانشال تایمز گفته است که او در دوران انترنی خود در کالج GM، با همسر خود آشنا شد و سه سال بعد با او ازدواج کرد. او همچنین در چندین هیئت‌مدیره‌ی دیگر ازجمله شورای ارتباطات خارجی حضور دارد.