فعالیت ۱۹ مرکز دولتی فنی‌و‌حرفه ای با خدمات رایگان در خراسان‌جنوبی مدیرکل فنی‌وحرفه‌ای خراسان‌جنوبی:

فعالیت ۱۹ مرکز دولتی فنی‌و‌حرفه ای با خدمات رایگان در خراسان‌جنوبی

مدیرکل فنی‌وحرفه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر ۱۹ مرکز دولتی آموزش فنی‌وحرفه‌ای در سطح استان فعالیت می‌کنند که تمامی خدمات آن‌ها رایگان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق حسین خوش‌آیند، امروز(۳ مردادماه)، در دیدار مديركل و كاركنان فني‌وحرفه‌اي استان با نماينده ولي فقيه در خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: عناصر و مؤلفه‌های بسیاری باید در کنار هم قرار گیرند، تا یک شغل ایجاد شود اما مهارت به عنوان مهم‌ترین مؤلفه، متولی آن سازمان فنی‌وحرفه‌ای است.

وی با اشاره به اینکه آموزش‌های مهارتی و توانمندسازی نیروی انسانی مهم‌ترین وظیفه فنی‌وحرفه‌ای است، افزود: جامعه هدف فنی‌وحرفه‌ای، تمام کارجویان، دانش‌آموزان، دانشجویان و تمام کسانی هستند که به دنبال مهارت و یا به شغل بوده اما مهارت ندارند.

مدیرکل فنی‌وحرفه‌ای خراسان‌جنوبی با بیان اینکه فنی‌وحرفه‌ای در سطح استان برای اجرای مأموریت خود از بخش دولتی و بخش خصوصی استفاده می‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر ۱۹ مرکز دولتی آموزش فنی‌وحرفه‌ای در سطح استان فعالیت می‌کنند که تمامی خدمات آن‌ها رایگان است.

خوش‌آیند با بیان اینکه در مراکز دولتی فنی‌وحرفه‌ای بعضی از شهرستان‌ها، خوابگاه نیز در اختیار مهارت‌آموزان قرار می‌گیرد، ادامه داد: در حال حاضر در بخش خصوصی نیز ۱۶۲ آموزشگاه آزاد در سطح استان فعالیت می‌کنند.

وی بیان کرد: بخش خصوصی  نیز در کنار بخش دولتی در راستای توانمندسازی افراد تلاش می‌کند.

مدیرکل فنی‌وحرفه‌ای خراسان‌جنوبی با اشاره به عملکرد فنی‌وحرفه‌ای استان در سال گذشته، اضافه کرد: سال گذشته در بخش‌های مختلف آموزشی، حدود ۲۱ هزار نفر دوره آموزش صورت گرفت که معادل سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ساعت بوده که این مقدار نسبت به سال ۹۴، افزایش پیدا کرده است.

خوش‌آیند بیان کرد: در راستای پروژه اقتصاد مقاومتی که سال گذشته ابلاغ شد، برای سازمان فنی‌وحرفه‌ای، بحث توانمندسازی مهارتی روستاییان و عشایر تعریف شد.

وی افزود: در راستای پروژه اقتصاد مقاومتی، فنی‌وحرفه‌ای تعهد ۷۶۰ هزار نفر ساعت در استان را داشت که در پایان سال گذشته به یک میلیون و ۴۰ هزار نفر ساعت رسید.

مدیرکل فنی‌وحرفه‌ای خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در سال ۹۴، در مناطق روستایی ۴۰۰ هزار نفر ساعت آموزش داشتیم که در سال گذشته، این مقدار  افزایش پیدا کرد.

خوش‌آیند اظهار کرد: در راستای شناسایی نخبگان، هر سال مسابقات مهارت برگزار می‌شود که امسال در روزهای ۵ و ۶ مردادماه، مرحله استانی آن برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه اجرای سه طرح را دنبال می‌کنیم، تصریح کرد: یکی از این طرح‌ها، طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی است که باعث افزایش اعتمادبه‌نفس کارآموز شده و زمینه بازاریابی او را فراهم می‌کند.

مدیرکل فنی‌وحرفه‌ای خراسان‌جنوبی ادامه داد: در راستای این طرح، مهارت‌آموزی حدود ۵۶۰ نفر را تعهد داریم که تاکنون آموزش و مهارت‌آموزی ۲۲۰ نفر را عملیاتی کردیم.

خوش‌آیند بیان کرد: طرح دیگری که با همکاری اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می‌شود، طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی است که تاکنون تعداد زیادی در استان در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته، سه پروژه عمرانی فنی‌وحرفه‌ای به اتمام رسیده است، یادآور شد: امسال نیز سه پروژه را دنبال خواهیم کرد که تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.

منبع ایسنا