فعالیت در نمایش باید همراه با پژوهش و آموزش باشد

فعالیت در نمایش باید همراه با پژوهش و آموزش باشد

احمد محبی در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره تئاتر استان خراسان جنوبی گفت: باید هنرمندان از لاک خود بیرون بیایند و از محدوده جغرافیایی استان خارج شوند و در جشنواره های ملی و خارجی حضور یابند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید نمایش ها هم دیده شود و هم آن را ببینیم، گفت:باید گروه های نمایشی کارهای خود را در قالب جشنواره های استانی و کشوری عرضه کنند تا کارشان دیده شود و سال گذشته  اولین حضور عرصه نمایش در خارج کشور را داشتیم.
وی با اشاره به رشد ٤٠٠ درصدی تماشاگران تئاتر در سال ٩٦ نسبت به سال گذشته، افزود: برابر آمارها ٦ هزار تماشاگر سال گذشته از نمایش های استان دیدن کردند اما از ابتدای سال جاری تاکنون ٢٣ هزار بلیت نمایش تئاتر در سراسر استان به فروش رسیده است.
محبی با بیان اینکه مثلث طلایی نمایش «آموزش،پژوهش و آفرینش» است، تصریح کرد: اگر به این سه مهم پایبند و براساس آن برنامه ریزی کنیم آینده خوبی برای نمایش استان رقم خواهد خورد.
وی با اشاره به اینکه باید کارهای نمایشی همراه با پژوهش و آموزش باشد و در این مقوله هر چه هزینه شود سرمایه است، گفت: بستر و انگیزه در جوانانی که کارهای نمایشی انجام می دهند وجود دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: حرکت در مسیر بالندگی نمایش جاده یک طرفه است که توقف در آن ممنوع است.
محبی از رسانه ها درخواست کرد برای نمایش استان مطالبه گری و فضای نقد داشته باشند چرا که در فضای نقادی رقابت های سالم رقم می خورد.
وی با بیان اینکه در حوزه نمایش ظرفیت های بسیار خوبی داریم و هنر نمایش بر خلاف سینما و فیلم می تواند خود را بهبود کیفیت دهد، عنوان کرد: در نمایش بالندگی و شکوفایی وجود دارد و باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی تاکید کرد: در هر رتبه علمی قرار داشته باشیم اما همواره نیاز به آموزش است و باید مطالب جدید را فرا گیریم.
محبی با بین اینکه تیرماه امسال پلاتو نمایش قاین کلنگ زنی شد که ظرفیت خوبی برای هنرمندان ایجاد می کند، گفت: همچنین مجوز راه اندازی شرکت تعاونی چند منظوره فرهنگ و هنر خراسان جنوبی گرفته شد که از امروز به منظور حمایت و توسعه اقتصادی اصحاب فرهنگ و هنر استان کار خود را در استان آغاز می کند.
وی تصریح کرد:بزرگترین مشکل در بحث فرهنگ و هنر این بود که نمی توانستیم محصولات تولیدی را به بیرون عرضه کنیم اما می توان از این تعاونی در این جهت بهره برد.

گفتنی است؛در پایان این مراسم با حضور استاندار خراسان جنوبی از نفرات برتر جشنواره تجلیل شد.