فرماندار بیرجند: ایجاد سازمان هوا شناسی از خدمات گنجی به کشور است.

فرماندار بیرجند: ایجاد سازمان هوا شناسی از خدمات گنجی به کشور است.

فرماندار بیرجند گفت: ایجاد سازمان هواشناسی که نقش مهمی بخشهای مختلف اقتصادی، خصوصاً حمل و نقل هوایی و کشاورزی دارد، یکی از خدمات بزرگ پروفسور محمد حسن گنجی به کشور ایران است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق علی ناصری عصر امروز در آیین پنجمین سالگرد درگذشت مرحوم گنجی، پدر علم جغرافیای نوین در بوستانی که به نام وی نامگذاری شد، افزود: دانشگاه بیرجند از سوی وی بنیانگذاری شد و امروز آنچه در توسعه و آینده بیرجند تاثیر دارد این مرکز آموزش عالی به عنوان بزرگترین واحد دانشگاهی شرق کشور است.

وی با اظهار اینکه این دانشگاه به عنوان صدقه جاریه و یادبود مرحوم گنجی است، ادامه داد: علم و دانش زیربنای توسعه است و اگر به دنبال توسعه و آبادانی و روزهای بهتر برای فرزندان خود هستیم باید به توسعه علم و دانش توجه کنیم.

وی اضافه کرد: افرادی مثل مرحوم گنجی و دیگر دانشمندانی که به توسعه علم و دانش در این سرزمین کمک کرده اند، نام آنها در کشور جاویدان شده است.

فرماندار بیرجند بیان کرد: مرحوم گنجی پنج سال است در میان ما نیست و باید با فراهم کردن فرصت های علمی برای دانش پژوهان، راه او را ادامه دهیم.

ناصری یادآور شد: ما آنچه به عنوان یادبود آن مرحوم برگزار می کنیم، بیشتر با هدف معرفی اهداف و برنامه های اوست و ایجاد مرکزی با اندیشه توسعه علمی، خصوصاً علم جغرافیا می تواند دانشجویان این حوزه را یاری کند تا در آینده این راه را با صلابت بیشتر ادامه دهند.

وی افزود: اگر نکوداشتی از دانشمندی انجام می شود در حقیقت بزرگداشت از مقام علم و عالم و جایگاه پژوهش و تحقیق است.

وی گنجی را یکی از مفاخر ایران زمین دانست و تاکید کرد : آن مرحوم هیچگاه علاقه به زادگاهش را از یاد نبرد و همواره در راه اعتلای آن تلاش کرد.