فردوس؛ سرزمین یاقوت سرخ میزبان مسافران نوروزی

فردوس؛ سرزمین یاقوت سرخ میزبان مسافران نوروزی

شهرستان فردوس در خراسان جنوبی با بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری دیدنی هر ساله پذیرایی هزاران مسافر نوروزی و گردشگر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق ، شهر فردوس مرکز شهرستان فردوس، واقع در شمال خراسان جنوبی، در ارتفاع ۱۲۷۵ متر از سطح دریا در فاصله ۲۰۰ کیلومتری بیرجند قراردارد. این شهرستان از شمال با شهرستان بجستان خراسان رضوی، از جنوب و شرق با شهرستان سرایان و از غرب با شهرستان بشرویه همسایه است.

حسن پیرنیا، در کتاب خود به اولین اشاره های تاریخی به منطقه ای که تون (فردوس) در آن واقع است می پردازد و می گوید: ˈاز منطقه ای که تون در آن واقع شده، در کتیبه داریوش با عنوان استاگارتیه یاد شده که نویسندگان قدیم ساکارتیا ضبط کرده‌اند.

قدیمی ترین آثار یافت شده در شهرستان فردوس توسط باستان شناسان میراث فرهنگی خراسان مربوط به هزاره دوم پیش از میلاد است و از آن پس آثاری از هزاره اول، دوران ساسانیان و دوره های مختلف اسلامی یافت شده اند که تداوم حیات طولانی در این شهر را نشان می‌دهد.

این شهر تا سال ۱۳۰۸ خورشیدی، تون نام داشته و در متون قدیمی اغلب به نام بلده طیبه تون و در مکاتبات دوره صفویه، به نام دارالمؤمنین تون نامیده شده است.

نخستین کتاب موجود که از تون نام برده، اشکال العالم جیهانی متعلق به قرن چهارم هجری است که از تون به عنوان شهری آباد و بزرگ یاد کرده است. از آن به بعد نام تون به مناسبت های مختلف در متون و سفرنامه ها دیده شده و اغلب از آن به عنوان شهری بزرگ و آباد نام برده شده است.

بنابر یک قول دیگر، نام فردوس در زمان ایران باستان، «تابان» بوده است که پس از حمله اعراب در زبان عربی تغییر شکل یافته و به صورت تون درآمده است. بر طبق این قول، تابان و تابش که امروزه به نام فردوس و طبس شناخته می شوند، هر دو از شهرهای کهن ایران به شمار می‌روند.

ویژگی های گردشگری شهرستان فردوس دارای جایگاهی ملی است و از جمله شهر تاریخی تون به عنوان یک پروژه ملی مطرح و روستای ییلاقی باغستان در بخش مرکزی به عنوان روستای هدف گردشگری کشور معرفی شده است.

“شهر تاریخی تون” از جمله شهرهای اوایل دوره اسلامی در سرزمین خراسان بزرگ محسوب می شده که از بافت شهری برخوردار و دارای کهندژ، شارستان و حصار و بارو بوده است.
“مساجد جامع و کوشک ” از جمله قدیمی ترین آثار شهر تون هستند که مسجد کوشک با داشتن طاق های گهواره ای عظیم و نیم ستون هایی که به زیر دیوارهای مرمت شده سال های بعد رفته، با مساجد صدر اسلام مانند تاریخانه دامغان قابل مقایسه است.

آنچه مسلم است، تون از همان اوایل اسلام از شهرهای مهم منطقه بوده و جایگاه اقتصادی و اجتماعی خاصی داشته است. در سال ۱۳۰۸ خورشیدی با تصویب هیأت دولت وقت از تون به فردوس تغییر نام می دهد.

شهر تـون (فردوس) در زلزله سال ۱۳۴۷ خورشیدی به شدت ویران گردید و جز تعداد معدودی آثار و ابنیه تاریخی با ارزش و خاطره ای از آن چیزی دیگر باقی نماند.

” امامزادگان فردوس” از بناهای تاریخی مربوط به دوره تیموری است و در محله سادات شهر قدیم آرامگاهی مشهوربه مزار وجود دارد که به سلطان محمد و ابراهیم از نوادگان موسی بن جعفر (ع ) منتسب است.

“مدرسه علیا دوره صفوی” بنای دیگر تاریخی فردوس است که در اواخر دوره صفویه بنا شده و تا پیش از زلزله مورد استفاده طلاب بوده است.

معماری این مدرسه در نوع خود کم نظیر و نمای ورودی آن بسیار زیبا می باشد و پشت ایوان ورودی، هشتی واقع شده که در ضلع شرقی هشتی مدرس ( محل تدریس ) به شکل هشت ضلعی و پوشش گنبدی و در ضلع غربی آن ، مسجد ( نمازخانه ) با تزئینات زیبای مقرنس واقع شده است.

“آبگرم معدنی” از جمله جاذبه ها و قابلیتهای گردشگری و با اهمیت شهر فردوس آبگرم معدنی در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر است.

این آبگرم طبیعی با خواص طبی درمانی اعجاب انگیزش سالانه پذیرای خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد و از موقعیت مناسبی در منطقه برخوردار است. استفاده از آبگرم معدنی فردوس در درمان بسیاری از بیماری های پوستی و مفصلی موثر و توسط پزشکان زیادی توصیه شده است.

“روستای ییلاقی باغستان” نیز در ۱۵ کیلومتری شرق فردوس و در ارتفاع ۱۳۰۰ متر از سطح دریاو در محل تقاطع دو محور فردوس بجستان و فردوس گناباد که تنها مسیر های ارتباطی فردوس با مشهد مقدس می باشد واقع شده است.

قرار گیری قنات بلده از شمال تا جنوب روستا و منطقه و مساعد بودن کشاورزی سبب شده است که روستای باغستان با کشیدگی زیادی به صورت طولی در کنار مسیر این قنات ساخته و توسعه یابد و همین امر باعث به وجود آمدن منظر بکر و زیبایی از طبیعت شده است.

از جمله جاذبه های تاریخی گردشگری روستا وجود آسیاب تاریخی معروف به آسیاب حاجی خان در کنار مسیر جوی اصلی قنات بلده است.

باغ های فراوان میوه از دیگر جاذبه های طبیعی روستا است و بازی رنگ ها در فصول مختلف چشم اندازهای خیره کننده و سحر انگیزی ایجاد می کند و انسان را به حیرت وا می دارد.


انتهای پیام