غربالگری بینایی ۱۳۰۷۱ کودک در خراسان جنوبی

غربالگری بینایی ۱۳۰۷۱ کودک در خراسان جنوبی

۱۳ هزار و ۷۱ کودک ۳ تا ۶ سال از ابتدای سال تا نیمه مهر در خراسان جنوبی تحت غربالگری بینایی قرار گرفتند.

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران مدیر کل بهزیستی استان گفت: به منظور پیشگیری از معلولیت بینایی معاونت امور توسعه‌ پیشگیری بهزیستی برنامه‌ غربالگری بینایی کودکان را در طول سال و در ماه‌های آبان تا اسفند به صورت ویژه انجام می دهد.

عرب نژاد افزود: ۱۱ هزار و ۸۶۵ نفر از کودکان ۳ تا ۶ سال در شش ماهه اول سال غربالگری شده اند که این تعداد تا ۱۵ مهر که برنامه به صورت ویژه آغاز شد به ۱۳ هزار و ۷۱ کودک رسیده است.

وی گفت: از این تعداد کودک غربال شده حدود ۵۰۰ کودک مشکوک به ضعف بینایی و تبلی چشم بوده اند که به مرحله‌ تشخیص و درمان ارجاع شده اند تا مراحل تجویز عینک و سایر روش‌های درمانی را طی کنند.

وی گفت: والدین محترم می‌توانند با در دست داشتن شناسنامه‌ کودک به مراکز غربالگری دائمی و پایگاه‌های غربالگری بینایی در بهزیستی شهرستان محل سکونت مراجعه کنند.

بهترین زمان تشخیص و درمان کم بینایی کودکان بین ۳ تا ۶ سال است که هر ساله در آبان ماه برنامه‌ غربالگری بینایی به صورت سراسری و کشوری در استان‌ها آغاز می‌شود اما به علت شرایط کرونایی امسال این برنامه از شهریور  آغاز شد و تا پایان سال نیز ادامه خواهد داشت.