عملیات اجرایی راه‌آهن بيرجند – يونسي آغاز شد

عملیات اجرایی راه‌آهن بيرجند – يونسي آغاز شد

عملیات اجرایی راه‌آهن بيرجند – يونسي به طول ۳۲ کيلومتر، روز دوشنبه همزمان با سفر معاون اول رئيس جمهوري و با حضور مسعود سلطاني‌فر جانشين فرمانده اقتصاد مقاومتي و وزير معين خراسان جنوبي آغاز شد.

به‌ گزارش پایگاه خبری تحلیلی اخبارشرق ایران ؛  همچنین در آیین مديرعامل شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل و جمعي از نمايندگان و مسئولان استان خراسان جنوبي حضور دارند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در اين آيين افتتاح اين طرح گفت: عمليات راه‌آهن بيرجند – يونسي با اعتبار ۹۰۰ ميليارد ريال آماده اجرا است.

مهدی جعفری افزود: پروژه احداث راه‌آهن زاهدان – بیرجند و اتصال به راه‌آهن بافق – مشهد يک پروژه مهم و راهبردي است.

وی اظهار داشت: این پروژه به طول ۹۰۱ کیلومتر از زاهدان شروع و در حد فاصل شهر زاهدان- سه راهي دشتک و عبور در امتداد بزرگراه زاهدان- زابل به شهر زابل و نقطه صفر مرزي ميلک مي‌رسد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بيان کرد: کريدور مزبور در امتداد خود پس از عبور از سمت شرق شهر نهبندان و غرب شهر سربيشه با عبور از سمت شرق بيرجند و غرب قاين در ايستگاه يونسي به راه‌آهن بافق مشهد متصل مي‌شود.

وی تعداد ایستگاه های پيش‌بيني شده براي اين پروژه را ۳۸ ايستگاه عنوان کرد و افزود: قطعه يک مشهد – زاهدان حد فاصل ايستگاه يونسي تا ايستگاه گناباد به طول پنج کيلومتر با مبلغ قرارداد ۵۴۲ ميليارد ريال و با پيشرفت فيزيكي بيش از ۴۵ درصد در حال انجام است.

جعفری گفت: قطعه اجرایی شماره چهار در بخش زاهدان – زابل منطقه تاسوکي به طول ۶۷ کيلومتر با مبلغ پيمان هزار و ۲۰ ميليارد ريال در مرحله شروع عمليات اجرايي و تجهيز کارگاه است.

وی اظهار داشت: قطعه اجرایی شماره ۱۶ در بخش بيرجند- يونسي به طول ۳۲ کيلومتر و با مبلغ ۸۹۲ ميليارد ريال در مرحله تجهيز کارگاه بود و پيمانکار آماده شروع عمليات اجرايي است.

همچنین قطعه نخست خطوط انتقال راه‌آهن مشهد به زاهدان از یونسی بجستان به سمت گناباد به طول ۵۹ کيلومتر و با پيشرفت فيزيکي ۴۸ درصد در دست اجرا است و براي اجراي آن تاکنون ۴۸۰ ميليارد ريال هزينه شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، راه‌آهن خراسان جنوبي از ۱۷ سال قبل به عنوان يک مطالبه به حق مردم اين استان در کشور مطرح بوده و اكنون بعد از سال‌ها انتظار وارد فاز عملياتي شده است؛ دوره تازه‌اي از پيگيري مديريت عالي استان براي اتصال بيرجند به ريل سراسري در يك سال گذشته انجام و سرانجام خبر مسرت‌بخش انتشار آگهي منقاصه راه‌آهن ۳۰ تيرماه امسال در رسانه‌ها منتشر شد.