عربستان سعودی: اولین حضور زنان در استادیوم ملک فهد ریاض

عربستان سعودی: اولین حضور زنان در استادیوم ملک فهد ریاض

در عربستان سعودی برای اولین بار به زنان اجازه داده شد وارد استادیوم شوند. البته آنها نه برای تماشای یک مسابقه فوتبال بلکه برای تماشای جشن های روز ملی.

به نقل از رویترز، به مناسبت ۸۷ مین سالگرد تاسیس پادشاهی عربی سعودی، دولت این کشور برنامه های متنوعی را برگزار می کند. در یکی از این برنامه ها در استادیوم بزرگ ملک فهد در ریاض، به زنان برای اولین بار اجازه داده شد وارد استادیوم شوند.
این ورزشگاه ۴۰ هزار نفر ظرفیت دارد.

همزمان برنامه موسیقی بزرگی نیز در شهر ساحلی جده با حضور ۱۱ موسیقیدان عرب برگزار شد. این برنامه با برنامه های آتش بازی و رقص های سنتی همراه بود.

خانم “سلطانه” ۲۵ ساله در حالی که صورتش را با دو رنگ سبز و سفید، رنگی کرده و به همراه دوستانش وارد استادیوم می شد به رویترز گفت: این برای اولین بار است که وارد استادیوم می شوم احساس می کنم من بیشتر یک شهروند هستم. من هم اکنون می توانم به هرجایی از کشورم بروم.

وی افزود: ان شاء الله در فرداها، به زنان در موضوعات بزرگتر و بهتری مثل شنا و سفر هم اجازه داده خواهد شد.
در این استادیوم برنامه تفریحی و شادی زیادی برگزار شد و زنان و مردان تماشاگر بودند.

“ام عبدالرحمن الشهری” که از شهر تبوک در فاصله ۱۱۰۰ کیلومتری ریاض به این استادیوم آمده است هم در گفتگو با رویترز امیدوار است در آینده به زنان اجازه داده شود در مسابقات فوتبال و دیگر برنامه های عمومی نیز حاضر شوند.

یک زن دیگر که نقاب پوشیده بود هم گفت: نمی توانید تصور کنید ما چقدر خوشحالیم. احساس می کنیم درباره زنان، فضا باز شده است.

وی افزود: زنان هم اکنون در همه زمینه ها حضور دارند. زنان در شورای مشورتی حضور دارند. زنان پزشک هستند و در جایگاه های زیادی حاضرند. پس چرا نباید در دیگر موارد هم به مردان بپیوندیم.

سازمان کل امور تفریحات در عربستان سعودی که یک سازمان دولتی است پیش بینی کرده ۱٫۵ میلیون نفر در جشن های روز ملی در ۱۷ شهر حاضر شوند.