طنز تلخی است که کیهان مدعی حمایت از آزادی بیان شده/ فراکسیون امید هیچ ترسی از سوال مردم ندارد؛

طنز تلخی است که کیهان مدعی حمایت از آزادی بیان شده/ فراکسیون امید هیچ ترسی از سوال مردم ندارد؛

به گزارش خبر شرق، محمد جواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره به هجمه‌هایی که طی روزهای اخیر به بهانه طرح تامین امنیت مراسم رسمی، عرفی و معمولی علیه فراکسیون امید ایجاد شد، اعلام کرد: متاسفانه چیزی بجز آنچه ۳۴ نفر از نمایندگان مجلس به‌ عنوان امضاکنندگان طرح مطرح کردیم، منتشر شده و به هیأت رییسه مجلس ارائه شده است.

به احترام عارف نامش را در صدر امضاءکنندگان نوشتند

او با بیان این‌که طراح این طرح عارف نیست، خاطرنشان کرد: بزرگواری از نمایندگان مجلس که اتفاقاً عضو فراکسیون امید هم نیست، متن طرح را تهیه کردند و به‌خاطر احترامی که برای دکتر عارف قائل بودند اسم ایشان را به‌عنوان نفر اول نوشتند اما انشای طرح متعلق به نماینده‌ای از جمع این ۳۴ امضاءکننده است که اصلاً عضو فراکسیون امید نیست.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هنگامی که طرحی را برای گرفتن امضاء می‌آوردند، آن‌چه برایمان اهمیت دارد، مضمون و محتوا است؛ زیرا بعد از اینکه فوریت یا کلیات طرحی در مجلس تصویب شد، امکان بحث و بررسی درباره آن در کمیسیون وجود دارد تا نهایتاً متن قابل دفاعی به صحن علنی مجلس ارائه شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متنی که در ابتدا تهیه شده بود، حاوی دو مطلب بود؛ یکی اینکه با ‌رفتارها و اقداماتی که منجر به ایجاد اختلال و تشنج در جلسات سخنرانی و مراسم رسمی یا عرفی می‌شود، برخورد شود و مطلب دوم این بود که کسانی که متکفل تامین امنیت و نظم این‌گونه جلسات هستند، نباید کوتاهی کنند و اگر کوتاهی کردند، باید با آنها برخورد قانونی شود.

سکوت قانون درمورد تامین امنیت مراسم

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در مورد موضوع اول، قوانین نیم‌بند و ناقصی مثل ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی داریم که اگر کسی با ایجاد جنجال و هیاهو نظم عمومی را بهم بریزد، قانون‌گذار برایش مجازات تعیین کرده یا در جاهای دیگری از قانون می‌توانیم به مواردی برسیم که قانون‌گذار اراده‌اش بر این است، کسانی که سخنرانی و اجتماعات را بهم می‌زنند باید مجازات شوند اما درمورد بخش دوم این متن که برخورد قانونی با کسانی است که باید تامین امنیت و نظام جلسات را برعهده داشته باشند، تقریباً با سکوت قانون مواجه هستیم؛ بنابر این تصمیم بر این شد که یک متن قانونی که هر دو موضوع را دربربگیرد بیاوریم و آن‌را به تصویب مجلس برسانیم.

متنی که امضاء کردیم با آن‌چه چاپ شد، متفاوت بود

عضو هیات رییسه کمیته حقوقی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: متنی که برای امضا به ما داده شده بود، حاوی این دو مطلب بود اما روزی که متن طرح در مجلس چاپ و توزیع شد، متوجه شدم که متن تغییر کرده است.

فتحی ادامه داد: وقتی همان عبارت اول را که خواندم، متوجه شدم این متنی نیست که ما امضاء کردیم و تغییر پیدا کرده اما برای اینکه مطمئن شوم، به اداره کل تدوین قوانین رفتم و نسخه اصلی قبل از چاپ را گرفتم و به این یقین رسیدم که این متن توسط طراح اصلی تغییر کرده است و به متن فعلی تبدیل شده که اصلاً قابل دفاع نیست و خود ما بیش از هر کس دیگری نسبت به برخی نکاتی که در این طرح آمده ایراد و اشکال داریم.

اعتراض اعضای فراکسیون امید به طراح طرح تامین امنیت به‌خاطر تغییر متن

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین گفت:‌ بعد از اینکه برخی دوستان به طراح این طرح مراجعه و اعتراض کردند، گفتند که متن را تغییر داده است؛ چرا که  فکر می‌کرده این متن، متن بهتری است و در هر حال بعداً در کمیسیون اصلاح خواهد شد، در حالی که به نظر می‌رسد نه اخلاقاً، ‌نه قانوناً ایشان حق تغییر متن را بعد از اخذ امضاء نداشتند و اگر می‌خواستتند، متن را تغییر دهد باید موافقت هر ۳۴ امضاءکننده طرح را اخذ می‌کردند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد؛ اگرچه به‌نظرم اقدام این نماینده، بدون سوءنیت بوده و تصور می‌کرده که متن کامل‌تری را ارائه می‌کند.

انتقاد از فضاسازی رسانه‌های اصولگرا علیه فراکسیون امید

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از فضاسازی‌های صورت‌گرفته ازسوی برخی رسانه‌های اصولگرا علیه این طرح دوفوریتی اعلام کرد: متاسفانه این‌ها به گونه‌ای متوهم درباره این طرح سخن می‌گویند، انگار فراکسیون امید می‌خواهد جلوی سوالات مردم نسبت به اقدامات دولت را بگیرد و به همین خاطر این طرح را تدوین کرده است، در حالی که تاریخ تنظیم این طرح دقیقاً یکی دو روز بعد از تاریخ جلسه سخنرانی آقای مطهری در مشهد بود که لغو شد.

مطلوب برخی از رسانه‌های اصولگرا تدوین قانونی برای خفقان و استبداد است

او ادامه داد: متاسف شدم که این دوستان، انقدر متوهم هستند و شاید هیجان‌شان از این جهت است که فکر می‌کنند به‌وسیله جریان اصلاح‌طلبی و فراکسیون امید دارند به مطلوب خود که تدوین قانونی برای خفقان و استبداد است، می‌رسند؛ حاشا و کلا.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حتی در همین طرحی که چاپ شده و مورد قبول ما نیست، آنچه اهمیت دارد مجوز دادن به تشکل‌ها و ایجاد مراسم و اجتماعاتی است که افراد بتوانند در آن‌مراسم با آزادی سخن بگویند. در واقع مجوز دادن به اجتماعات و اصل آزادی اجتماعات با این غرض است که در اجتماعی که شکل می‌گیرد آزادی بیانی وجود داشته باشد.

طنز تلخی است که کیهان مدعی حمایت از آزادی بیان شده

او گفت: چطور می‌شود که این‌ها نتوانستند این تناقض را با خود حل کنند. وقتی ما از اصل آزادی اجتماعات مشروع و قانونی دفاع می‌کنیم، این اجتماعات آزاد برای بیان ایده‌ها و آزادی بیان است و این طنز تلخی برای تاریخ است که روزنامه کیهان ادعای حمایت از آزادی بیان کند و جناح مقابل خود یعنی اصلاح‌طلبان را در مقام نفی آزادی بیان و ترس از سوال مردم نشان دهد.

فتحی تصریح کرد: این موضوع آنقدر برای مردم ما بدیهی و روشن است که امثال روزنامه کیهان با ایجاد شبهه نمی‌توانند اذهان مردم را نسبت به شعار اصلاح‌طلبی که دانستن و سوال کردن از حاکمیت را حق مردم می‌داند، منحرف و مشوه کنند.

عضو فراکسیون امید مجلس دهم یادآور شد: جریان اصلاح‌طلبی در این کشور همیشه از سوال مردم از حاکمیت و دولت چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب و از آزادی بیان و آزادی اجتماعات حمایت کرده و برای آن هزینه پرداخته است. مردم می‌فهمند هر کس تا چه میزان وفادار به آزادی بیان و تشکیل اجتماعات آزاد است.

او ادامه داد:‌ باوجود کار بدی که در تغییر متن این طرح دوفوریتی صورت گرفت، فکر می‌کنم ملت مواضع سیاسی و دفاع از حقوق شهروندی و اهمیت آن در نزد جریان اصلاح‌طلبی را کاملاً درک می‌کنند که این امر اجتناب‌ناپذیر و از اصول غیرقابل تعامل این جریان است و همگی پای آن ایستاده‌اند. ضمن این‌که به نظر می‌رسد واقعاً برخی از تصویب این موضوع که ما می‌خواهیم برای مسئولان اجتماعی، انتظامی، اداری و سیاسی برای تامین امنیت جلسات و مراسم و اجتماعات، مسئولیت بیشتری قائل باشیم و آن‌ها را موظف کنیم که اگر جلسه‌ای مجوز قانونی گرفت، باید حتماً آن مراسم برگزار شود و هیچ‌کس نباید بتواند از برگزاری آن مراسم یا سخنرانی جلوگیری کند و اگر این اتفاق افتاد آن مسئول را تحت تعقیب قرار دهیم، هراس دارند و به‌نظر می‌رسد این برای و مطبوعات و خبرگزاری‌های تندرو، غیرقابل تحمل باشد.

طرح سوال از ناحیه مردم لازمه استمرار حکومت‌ها است

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طرح سوال از ناحیه مردم امری بدیهی و غیرقابل انکار و لازمه حیات و استمرار حکومت‌ها است. مگر می‌شود جلوی بدیهیات را گرفت و مثلاً به یک دانشجو گفت سوال و اعتراض نکن؟

او تصریح کرد: ما جریانی هستیم که پایگاه اجتماعی‌مان غالباً دانشگاه‌ها هستند. دانشجو سرشار از سوال است و هیچ آدم عاقلی در دانشگاه مراسم و سخنرانی برگزار نمی‌کند که در آن بخواهد از سوال دانشجو جلوگیری کند و به دانشجو اجازه نقد و سوال و اعتراض ندهد؛ زیرا این سوال دانشجو است که آن مراسم را شکل می‌دهد و به آن سخنرانی هویت می‌بخشد.

فراکسیون امید برخلاف نظر «کیهان» هیچ ترسی از سوال مردم ندارد

عضو هیات رییسه کمیته سیاست داخلی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یادآور شد:  به‌طور قاطع عرض می‌کنم فراکسیون امید برخلاف آنچه کیهان و جریان همسوی آن مدعی شده‌اند، هیچ ترس و وحشتی از سوال مردم ندارد و نقد و سوال و اعتراض قانونی و در چارچوب قانون اساسی را حق همه شهروندان می‌داند و متقابلاً دولت را هم مکلف به پاسخگویی و تسلیم در مقابل خواسته‌های منطقی و مطالبات قانونی مردم می‌داند و همچنین مسئولی که متکفل ایجاد نظم و امنیت برگزاری جلسات و مراسم قانونی است، باید درصورت اخلال و تشنج در برگزاری مراسم مسئول شناخته شود و پاسخگو باشد تا مردم بتوانند آزادانه حرفشان را بزنند و سوالشان را طرح کنند و پاسخ منطقی بشنوند.

بیش از یک‌سوم امضاکنندگان این طرح از عضو فراکسیون امید نیستند

فتحی در پایان با تاکید بر این‌که بیش از یک سوم امضاکنندگان این طرح از اعضای فراکسیون امید نیستند، تصریح کرد:‌ طبیعتاً طرح فعلی از نظر ما مخدوش و مجعول است و به شکل غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای تغییر کرده و آنچه ما ۳۴ نفر امضاء کرده‌ایم، این متن نبوده است و حتماً موضوع را به هیأت رییسه مجلس گزارش خواهیم کرد تا تمهیداتی بیندیشند و مانع اتفاقات این‌گونه شوند اما متن جایگزینی را با همان محتوای اولیه یعنی برخورد با اقدامات برهم زننده نظم و امنیت و ایجاد اخلال و تشنج در مراسم و سخنرانی‌ها و نیز مسئول دانستن مقاماتی که عهده‌دار حفظ نظم و امنیت جلسات هستند، تدوین خواهیم کرد و به هیأت رییسه مجلس تقدیم می‌کنیم.