طرح نظام نوین ترویج کشاورزی تاثیرمطلوبی در حوزه خرده مالکی دارد

طرح نظام نوین ترویج کشاورزی تاثیرمطلوبی در حوزه خرده مالکی دارد

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: طرح نظام نوین ترویج کشاورزی تاثیرمطلوبی در حوزه خرده مالکی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از  ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، هاشم ولی‌پورمطلق، صبح امروز (۲۶ تیر ماه) در حاشیه جلسه مروجان مسئول پهنه سازمان جهاد کشاورزی استان در جمع خبرنگاران گفت: ارتباط بین مسئولین مروج پهنه و کشاورزان از طریق طرح نظام نوین ترویج کشاورزی برقرار می‌شود و مرتب عملکردهای آنان رصد می‌شود، مشکلات کشاورزان را نیز بررسی می‌کنند .

وی ادامه داد: مسئولان مروج پهنه هم پاسخگوی مردم هستند و هم پیام جهادکشاورزی را به مردم منتقل می‌کنند .

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه طرح نظام نوین ترویج کشاورزی تاثیرمطلوبی در حوزه خورد مالکی دارد، تصریح کرد: خرده مالکی عاملی بازدارنده در توسعه کشاورزی است اما در کوتاه مدت نمی‌توانیم این مشکل را برطرف کنیم و باید با حفظ حقوق کشاورزان نوعی از نظام بهره‌برداری را تدوین کنیم که با وجود خرده مالکی بهره‌وری را بالا ببریم و بعد در درازمدت به دنبال یکپارچه‌سازی و تجمیع اراضی باشیم .

ولی‌پورمطلق  ادامه داد: از طریق این طرح می‌توان اطلاعاتی را در مورد نوع تولید، مخاطبین کسب کنیم و بر اساس نوع مخاطب آموزش‌های لازم به مسئولان مروج پهنه داده می‌شود تا آنان نیز بدانند با کشاورزان چه گفت‌وگویی داشته باشند .

وی خاطرنشان کرد: پهنه‌بندی در مناطقی که خرده مالکی دارند مزیت بیشتری دارد تا مناطقی که یکپارچه‌سازی هستند چراکه کسب اطلاعات در مورد اراضی تجمیع شده به راحتی انجام می‌شود اما در مورد اراضی خرده مالکی این کار به سختی ممکن است .

مهدی نوفرستی مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی نیز گفت: در وزارت جهادکشاورزی مراکز جهادکشاورزی به عنوان سرپنجه اجرا و نقطه‌ای که بهره‌بردار بهترین دسترسی و ارتباط با کارشناسان کشاورزی داشته باشد مطرح است .

وی ادامه داد: در چند سال اخیر در قالب طرح نظام نوین ترویج کشاورزی معاون ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارتخانه جهادکشاورزی بعد از جذب ناظرین که در قالب استخدامی در حوزه مراکز جهادکشاورزی انجام شد دنبال این قضیه بودند که امکان حضور کارشناسان بخش کشاورزی را در عرصه بیشتر فراهم کنند .

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در قالب طرح نظام نوین ترویج، یکی از اهداف آن بحث پهنه‌بندی بود که انجام شد، تصریح کرد: پهنه به این منظور است که یک محدوده جغرافیایی بر اساس منابع آبی، پراکندگی روستاها، مساحت روستاها برای هر یک از کارشناسان بخش کشاورزی که در حوزه مراکز کشاورزی مستقر هستند تعریف می‌شود .

نوفرستی ادامه داد: هر کارشناس مروج پهنه باید برنامه‌ریزی برای پهنه خود انجام دهد و با برقراری ارتباط با بهره‌برداران، تمام مسائل و مشکلاتی که در حوزه عمل خود دارد را شناسایی و احصا شود .

وی اظهارکرد: دوره‌های آموزشی مورد نیاز مروجان هر پهنه برگزار می‌شود و در طول سال این نیازهای آموزشی از طریق برگزاری کلاس‌های آموزشی مرتفع شود .

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی افزود: در کنار هر مروج مسئول پهنه یک محقق معین است تا اگر مسئول پهنه مشکلی داشت و به هر دلیلی اشراف بر موضوع نداشت موضوع به کارشناس مربوط و محققین معین که در حوزه عمل هر مروج پهنه است ارجاع داده شود تا بدین طریق مسائل و مشکلات موجود برطرف شود .

نوفرستی اظهارکرد: مسئول پهنه در پهنه خود حکم رئیس سازمان جهادکشاورزی در پهنه خود دارد و باید تمام مسائل و مشکلاتی که وجود دارد را بررسی و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد .

وی با اشاره به اینکه پروژه‌ای دیگری که در قالب طرح نظام نوین در حال اجرا است بحث مدیریت دانش است، تصریح کرد: این پروژه از طریق تولید رسانه‌های دیداری، شنیداری و تولید نشریات مرتفع می‌شود .