صرفه جویی سالانه ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب در کشاورزی استان ؛

صرفه جویی سالانه ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب در کشاورزی استان ؛

حسین امامی روز سه شنبه در نهمین جلسه شورای حفاظت منابع آب استان افزود: با ترویج و انتخاب الگوی کشت گیاهان کم آبخواه، در مصرف آب و برق بخش کشاورزی استان صرفه جویی مناسبی انجام شده است.
وی اظهار امید واری کرد که با ادامه این روند هدف نهایی شرکت آب منطقه ای به عنوان ایجاد تعادل بین مصرف و آب تجدید شونده در استان برقرار شود.
وی بیان کرد: همکاری خوبی بین شرکت آب منطقه ای، سازمان جهاد کشاورزی، شرکت توزیع برق و سایر دستگاه های اجرایی مربوط وجود دارد که بدون همکاری و مشارکت آنها این موفقیت قابل دسترسی نبود.

** برداشت بی رویه آب در برخی روستاها یکی از عوامل قطعی است
به گزارش ایرنا، امامی، اظهار کرد: برداشت بی رویه آب در برخی مناطق روستایی سبب قطعی آب در بعضی ها روستا و حاشیه شهرها شده است که برای ساماندهی این مهم، مقرر شد به صورت تفاهم نامه ای، مالکان این واحدها برداشت آب در پیک مصرف را به حداقل برسانند.
وی عنوان کرد: همواره شرکت آب فاضلاب روستایی استان برای تامین آب مورد نیاز این مناطق تلاش می کنند اما به علت مصرف بی رویه برخی مشترکان، برنامه ریزی ها مختل و سبب ناپایداری شبکه های تامین آب روستایی شده است.
وی عنوان کرد: سالانه حدود ۴۴ میلیون متر مکعب آب توسط شرکت آب فاضلاب شهری و ۲۲ میلیون متر مکعب توسط آب و فاضلاب روستایی در استان مصرف می شود.
به گفته امامی، ۹۸ درصد جمعیت شهری و حدود ۷۰ درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شرکت های آب و فاضلاب استان هستند، همچنین سرانه مصرف آب در مناطق شهری به ازای هر نفر ۲۰۷ لیتر در شبانه روز و روستایی برای هر فرد ۱۵۰ لیتر در نظر گرفته شده است.
بر اساس برخی آمارهای منتشره در رسانه ها میانگین مصرف آب روزانه بر اساس استانداردهای جهانی ۱۵۰لیتر است.
وی به مصرف بی رویه آب در تعدادی از روستاهای خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: ۸۱۰ خانه کارگری و خانه باغ در مناطق روستایی استان با مصرف سالانه ۸۳ هزار و ۲۸۷ متر مکعب آب وجود دارد که حداقل سالانه ۱۰هزار تا ۲۰ هزار ریال یارانه از دولت دریافت می کند.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه از آب شرب خانگی برای مصارف باغ خانه ها استفاده می شود، باید ۳۰ لیتر در شبانه روز برای هر فردی که در واحد تولیدی صنعتی مشغول کار است، سرانه مصرف منظور شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی افزود: در سال جاری با وجود این که در وضعیت خشکسالی به سر می بریم، با همکاری بخش کشاورزی شاهد کاهش ۲۰ درصد مصرف برق در سه سال گذشته در استان هستیم.

** آب فضای سبز و شرب در ۲۷شهر استان جداست
امامی در ارتباط با وضعیت استفاده از آب شرب شهری برای مصارف فضای سبز ، یادآور شد: در بیشترها شهرها بخش عمده ای از آب مورد نیاز فضای سبز از آب شرب جدا شد، ۹۰ درصد مصارف فضای سبز شهر فردوس از آب شرب شهری جداسازی شده است.

** هدر رفت آب در خراسان جنوبی ۲۸تا ۳۰درصد است
وی، میزان هدر رفت آب در شبکه های آبی استان را ۲۸ تا ۳۰ درصد اعلام کرد و یادآور شد: تلاش داریم در گام نخست این میزان به ۱۵ درصد کاهش یابد.
وی با اشاره به مصرف آب شرب در واحدهای صنعتی استان افزود: واحدهای صنعتی باید موظف شوند برای مصرف صنعتی خود ظرفیت ذخیره سازی در غیر پیک مصرف ایجاد کنند.
امامی ادامه داد: در پیک مصرف برای هر کیلووات حداقل ۱۰ دلار برای زیرساخت برق هزینه می شود لذا یکی از برنامه های وزارتخانه این است در پیک مصرف، چاه های آب شرب و کشاورزی خاموش شود.
وی با اشاره به هفته صرفه جویی آب در اول تیرماه گفت: در زمستان سال گذشته بارندگی مناسبی در استان ثبت شد که در سال جاری بارندگی ها کاهش یافت، کماکان بخش عمده استان در شرایط خشکسالی شدید به سر می برد لذا می توان با صرفه جویی در مصرف آب منابع آبی استان را حفظ کرد.
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در آبان ماه سال ۹۵، ۵۹درصد از جمعیت ۷۶۹هزار نفری استان در شهرها و بقیه در روستاها زندگی می کنند.
مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی بیست و سوم خرداد ماه جاری در گفت و گو با ایرنا میانگین بارندگی سال زراعی جاری استان تاکنون را ۸۸ میلی میلی متر ذکر کرد و گفت: خراسان جنوبی از نظر کاهش بارندگی و خشکسالی پنجمین استان کشور است.
علیرضا خندان رو، افزود: هرچند میانگین بارندگی در استان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد افزایش دارد، اما نسبت به بلند مدت با ۲۵ درصد کاهش رو به روست.