صدور بیش از ۸۴۴ میلیون دلار کالا از گمرک استان؛ ۲۳ درصد افزایش بعد از برجام؛

صدور بیش از ۸۴۴ میلیون دلار کالا از گمرک استان؛ ۲۳ درصد افزایش بعد از برجام؛

محمد علی خاشی  افزود: وزن کالاهای صادر شده به سه میلیون و ۶۶۱ هزار تن رسید که صادرات کالا از نظر وزن نسبت به سال ۹۴ ، ۸۹ درصد رشد داشته است.
وی با اشاره به صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود، اظهار کرد: در سال ۹۵، پنج هزار و ۴۲۴ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۱۷۹میلیون و ۶۳۸ هزار دلار و به وزن ۹۷۷هزار و ۲۳۴ تن صادر شد.
وی ادامه داد: این مقدار صادرات در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ از نظر تعداد اظهار نامه۴۱ درصد و از نظر ارزش یک درصد کاهش و از نظر وزن ۲۴ درصد افزایش دارد.
وی عمده اقلام صادراتی از گمرکات استان را هیدروکربن سبک و سنگین، کاشی و سرامیک، سیمان، خوراک کامل طیور، نفت گاز، میلگرد، رب گوجه فرنگی ،کود اوره و جوجه یخ زده ذکر کرد و یادآور شد: این اقلام عمدتا به افغانستان، عراق، پاکستان و ترکمنستان صادر شده است.
خاشی با اشاره به واردات کالا به خراسان جنوبی گفت: سال گذشته ۶۰ فقره اظهار نامه وارداتی به ارزش هفت میلیون و ۸۵۴ هزار دلار و به وزن هفت هزار و ۱۵تن تشکیل شد که از نظر تعداد اظهارنامه ۱۶۱درصد، از نظر ارزش ۱۰۶درصد و از نظر وزن ۱۰۵درصد رشد داشته است.
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی، عمده اقلام وارداتی به استان را برنج، ماشین های خردکن مواد معدنی، شاهدانه، شکر، گوسفند، شتر، اسپند و گل پر دانست و گفت: این اقلام از پاکستان، چین، برزیل، امارات متحده عربی و افغانستان وارد شده است.
خاشی با بیان اینکه پارسال ۱۳۲ فقره اظهارنامه صادراتی امانات پستی به ارزش سه هزار و ۶۴۰ دلار و به وزن ۴۳۷ کیلوگرم در گمرک استان تشکیل شد، گفت: ارسال امانات پستی نسبت به سال ۹۴، از نظر تعداد اظهارنامه ۲۱درصد، از نظر ارزش هشت درصد و از نظر وزن ۱۰درصد افزایش یافته است.
وی عمده کالاهای صادر شده در این ارتباط را زعفران، خشکبار، نبات و داروهای گیاهی ذکر کرد.
وی عنوان کرد: در سال ۹۵، ۲۴۹ اظهارنامه وارداتی امانات پستی به ارزش ۱۳ هزار و ۴۴۸ دلار به وزن ۶۳۴ کیلوگرم در گمرکات استان تشکیل شد که از نظر تعداد اظهارنامه ۶درصد، ارزش ۵۹ درصد و وزن ۳۷درصد رشد داشت.
این مسئول عمده کالاهای امانات پستی وارداتی را قاب موبایل، گوشی تلفن همراه ، لباس، کفش و … ذکر کرد و گفت: این کالاها از انگلستان، چین، آلمان، کانادا و اتریش وارد و صادر شده است.
به گفته مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی پارسال به ۱۸هزار و ۱۶۷نفر مسافر ورودی و ۱۶هزار و ۴۸۲ مسافر خروجی در فرودگاه بین المللی بیرجند و گمرک ماهیرود خدمات گمرکی ارایه شد.
وی با اشاره به خدمات ترانزیت نیز یادآور شد: پارسال ۹۲۶دستگاه کامیون به وزن ۲ میلیون و ۲۲۷هزار تن شامل کود شیمایی، مرغ منجمد، گاز مایع، مخزن، تخم مرغ، پارچه از ترکمنستان، ترکیه، عراق، اردن، جمهوری آذربایجان، هندوستان و امارات متحده عربی از طریق بازارچه ماهیرود به افغانستان ترانزیت شد.
خاشی بیان کرد: ترانزیت کالا از نظر تعداد کامیون نسبت به سال ۹۴، ۷۶ درصد و از نظر وزن ۷۲درصد رشد داشته است.