صادرات ایران از مرز ماهیرود تا پایان سال ۹۵به یک میلیارد دلار می رسد؛

صادرات ایران از مرز ماهیرود تا پایان سال ۹۵به یک میلیارد دلار می رسد؛

سیدعلی اکبر پرویزی، استاندار خراسان جنوبی گفت: سال ۹۴ بیش از ۷۵۰ میلیون دلار کالا از مرز ماهیرود شهرستان سربیشه به افغانستان صادر شد، امید است با توسعه روابط میان ایران و این کشور همسایه این عدد تا پایان سال ۹۵ به یک میلیارد دلار برسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی سید علی اکبر پرویزی در دیدار با وزیر حمل و نقل افغانستان، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در توسعه روابط اقتصادی این استان با استان های همجوار افغانستان، افزود: در حوزه راه های ارتباطی تلاش ساخت و اتمام راه ماهیرود – فراه است که در صورت مهیا شدن شرایط امنیتی آماده تسریع در اجرای این پروژه هستیم.
وی با بیان اینکه امنیت ملی ایران و افغانستان به هم گره خورده است، اضافه کرد: تعمیق و توسعه روابط با افغانستان از اهداف مهم و راهبردی ایران است.
وی با بیان آمادگی این استان به بازگشایی بازارچه های مرزی خراسان جنوبی با افغانستان گفت: با رایزنی هایی که با استانداران فراه و هرات انجام شد، آمادگی خود را برای ایجاد گمرک رسمی در مرزهای «یزدان و دو کوهانه» استان اعلام کردیم که آماده همکاری در این زمینه هستیم.
پرویزی توسعه روابط را منوط به همکاری های مشترک دانست و افزود: زیر ساخت ها در خصوص انتقال گاز از طریق CNG و انتقال برق به افغانستان و صادرات سیمان به این کشور با توجه به افتتاح کارخانه سیمان باقران در آینده نزدیک فراهم است که در صورت تسهیل شرایط اجرایی خواهد شد.
استاندار خراسان جنوبی آمادگی استان را برای واردات دام زنده و برخی محصولات کشاورزی از افغانستان اعلام کرد و گفت: احداث کشتارگاه و نیز برخی اقدامات دیگر دیگر به منظور رعایت استانداردهای بهداشتی در مرز خواست دو طرف و مشارکت افغانستان است که در این خصوص اقدامات و پیگیری لازم از طریق دستگاه های متولی صورت خواهد گرفت.
وی به وجود کارخانه قند قهستان در شهرستان مرزی درمیان اشاره کرد و افزود: آمادگی لازم برای خرید چغندرقند از کشاورزان افغانستان و تولید قند و نیز صادرات مجدد آن به این کشور با توجه به ظرفیت های موجود وجود دارد.
وی همچنین به ظرفیت تبدیل گندم به آرد در استان اشاره کرد و افزود: این آمادگی وجود دارد گندم از افغانستان وارد و در کارخانه های استان به آرد تبدیل و مجددا صادر شود.
وی با اعلام آمادگی در خصوص کاهش عوارض گمرکی، اظهارکرد: اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان باید با تقویت ارتباط با تجار و بازرگانان افغانستانی زمینه های مراودات تجاری را بیش از پیش فراهم نمایند.
استاندار خراسان جنوبی به موضوع انتقال سوخت به افغانستان اشاره کرد و افزود: به منظور جلوگیری از ورود و خروج کامیون ها به دو کشور آمادگی در خصوص احداث تانکر ذخیره سوخت و انتقال آن به افغانستان وجود دارد که این امر مستلزم مشارکت دو طرف است.
پرویزی عنوان کرد: ظرفیت های بسیار خوبی از حیث آموزش های عالی و پذیرش دانشجو در ایران و خراسان جنوبی وجود دارد،با توجه به اخذ مجوزهای لازم از سوی دانشگاه پیام نور زهان در خصوص فعالیت های بین المللی آماده پذیرش دانشجو در این دانشگاه هستیم ضمن اینکه در سایر مراکز آموزشی و دانشگاهی استان نیز ظرفیت های بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد.
وی تخصصی کردن مبادی ورودی خراسان جنوبی را از پیشنهادات مهم استان دانست و یادآور شد: با توجه به اشتراکات دینی، تاریخی و … که بین خراسان جنوبی و استان های همجوار ما در افغانستان وجود دارد همواره به دنبال توسعه روابط بوده و تلاش خواهیم کرد تا حد امکان روابط در سطوح مختلف تسهیل شود.
همچنین وزیر حمل و نقل افغانستان در این دیدار، افزود: ایران از گذشته های دور در سخت ترین شرایط در کنار افغانها بود و به عنوان بزرگترین حامی دولت و ملت افغانستان مورد توجه است.
محمد الله بتاش، با بیان اینکه ما به همسایگی با ایران افتخار می کنیم، گفت: در چند سال اخیر با توجه به سیاست های اقتصادی ایران، حجم مبادلات تجاری و اقتصادی با این کشور به صورت چشمگیری افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه به دنبال توسعه بیش از پیش روابط با ایران و خراسان جنوبی در تمام زمینه ها هستیم، گفت: طرح های خوبی در مرز ماهیرود از طرف ایران احداث شده، ما نیز بنا داریم بهتر از گذشته از آنها استفاده کنیم .
وی ادامه داد: در آن سوی مرز نیز بنا داریم طرح هایی به منظور تسهیل روابط ایجاد شود.
وی با تاکید بر تسهیل تجارت با ایران و خراسان جنوبی، ادامه داد: روابط اقتصادی و تجاری باید عادلانه، برادرانه و با رعایت حقوق تجار و بازرگانان هر دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه رئیس جمهوری ایران بر توسعه روابط با افغانستان تاکید ویژه ای دارد، گفت: در بحث جاده ماهیرود – فراه اقدامات خوبی صورت گرفته که قابل تحسین است، تسریع در راه اندازی این پروژه از خواسته های ماست.
وی با تاکید بر کاهش هزینه های تجارت و مبادلات تجاری بین دو کشور، عنوان کرد: آماد هستیم تا تیمی متشکل از افراد ذی صلاح و آگاه اقداماتی را به منظور کاهش هزینه های مبادلات تجاری بین دو کشور و بر اساس رعایت حقوق طرفین برنامه ریزی کنند.
وزیر حمل و نقل افغانستان در صدر هیاتی تجاری – اداری به خراسان جنوبی سفر کرد و با پرویزی دیدار و گفت و گو کرد.
۴۶۵کیلومتر از ۹۴۵کیلومتر مرز ایران و افغانستان در حوزه خراسان جنوبی قرار دارد.