شهردار بیرجند: ایجاد فضای سبز در حاشیه بلوار پیامبر اعظم تا میدان سفیر امید/ حسنی صفت: بافت جنوب شهر فضای سبز کافی دارد، به فکر مهر شهر باشید:

شهردار بیرجند: ایجاد فضای سبز در حاشیه بلوار پیامبر اعظم تا میدان سفیر امید/ حسنی صفت: بافت جنوب شهر فضای سبز کافی دارد، به فکر مهر شهر باشید:

شهردار بیرجند روز شنبه در جلسه هفتگی شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: ایجاد بوستان یا فضای سبز بزرگی در حاشیه بلوار پیامبر اعظم (ص) تا میدان سفیر امید بیرجند با هدف ایجاد نشاط، شادابی و سلامت شهروندان از جمله برنامه های پیشنهادی شهرداری بیرجند است.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، محمد علی جاوید افزود: نیاز است علاوه بر ساماندهی و نوسازی فضاهای سبز در قالب بوستان های محله ای یا شهری که در گوشه های مختلف شهر وجود دارد عملیات اجرایی فضای سبز بزرگی در کمربندی شهر با همکاری شورای پنجم شهر آغاز شده و تا پایان شورا به بهره برداری برسد.
وی با بیان اینکه این پروژه در ۲ سایت شمالی و جنوبی هر کدام به طول هشت کیلومتر ( ۱۶ کیلومتر) قابل اجرا است، عنوان کرد: در گذشته کارهای جزئی در قالب مسیرهای پیاده روی در این مسیر اجرا شده اما در قالب طرح مصوب و از پیش تعیین شده نبوده و به صورت خودجوش انجام شده است.
وی وسعت پیش بینی شده این بوستان بزرگ را در مجموع ۴۸۶ هزار و ۲۷۵ متر مربع عنوان کرد و افزود: این پارک در رینگ شمالی به وسعت ۳۳ هکتار و جنوبی ۲۵ هکتار ، دارای سطح و طول بسیار زیاد و قابلیت دسترسی تمامی خیابان های فرعی زیبایی شهر را دو چندان خواهد کرد.
وی گفت: این فضا با هدف سلامت شهروندان و انجام ورزش های مختلف دوچرخه سواری، ایستگاه های مخصوص برای سنین مختلف، پیاده روی و غیره احداث خواهد شد.
شهردار بیرجند با بیان اینکه این پروژه در ۲ فاز قابل اجرا است، بیان کرد: فاز نخست در سایت جنوبی و فاز دوم در سایت شمالی اجرا می شود که مالکیت آن دولتی است کل مسیر امکان اجرای پروژه وجود خواهد داشت.
جاوید در ارتباط با تامین آب این پروژه افزود: یک حلقه چاه در میدان سفیر امید موجود و آب پروژه از آن تامین خواهد شد، سیستم آبیاری نیز به روز خواهد بود تا میزان مصرف آب کم باشد.
وی یادآور شد: همچنین گونه های گیاهی و درختی زیبا و متنوع که در این مسیر استفاده خواهد شد به عنوان یک فیلتر خوب برای شهر عمل خواهد کرد که علاوه بر زیبایی، ارزش افزوده خاصی نیز به شهر خواهد داد.
وی تاکید کرد: نکته مهم اینکه پارک جنگلی بیرجند با وسعت ۳۹ هکتار مساحت به عنوان یکی از ظرفیت های مغفول مانده بیرجند به نوعی در انتهای این پروژه و فضای سبز قرار می گیرد که با ایجاد فضاهای تفریحی، اقامتی، رستوران و غیره با ورود بخش خصوصی رونق خوبی خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه ایجاد این فضا از سمت جنوب شهر آغاز و در فاز دوم شمال شهر به انتها خواهد رسید، افزود: برای منابع مالی این پروژه نیز پیش بینی های لازم انجام شده که امید است با منابعی که اختصاص داده ایم حداقل عملیات اجرایی فاز نخست آغاز و به صورت ۱۰۰ درصد تکمیل شود.
شهردار بیرجند افزود: برخی فضاهای سبز در مقیاس محلی تعریف شده اند اما این پروژه مختص شمال یا جنوب شهر نیست بلکه تمامی شهروندان به آن دسترسی داشته و حدود ۷۰ درصد شهر را در بر می گیرد.
جاوید یکی از اولویتهای برنامه کاری خود را توزیع عادلانه خدمات اجتماعی دانست و گفت: این امر به ویژه در بحث ایجاد پارک ها و فضای سبز شهری بیشتر خواهد بود.
وی اضافه کرد: اینگونه نیست که با اجرای این پروژه سایر پروژه های شهرداری مغفول واقع شود چراکه همزمان با اجرای آن سایر پروژه ها را خواهیم داشت.
وی ادامه داد: اگر قرار است پروژه خوبی در شهر بیرجند اجرا شود باید تلاش کنیم از برنامه عقب نمانیم این پروژه می تواند روی تمام شهر اثرگذار باشد.
یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند در این باره گفت: پیشنهاد ایجاد فضای سبز در بلوار پیامبر اعظم (ص) قابل تحسین است اما در جنوب شهر به اندازه کافی فضای سبز و امکانات تفریحی وجود دارد.


رضا حسنی صفت بیان کرد: در صورتی می توان این پروژه را انجام داد که فضای سبز بزرگی در منطقه مهر شهر احداث شود چراکه نحوه توزیع امکانات و خدمات به همین منوال است و فاصه مناطق برخوردار و کم برخوردار بیشتر خواهد شد.
وی با تاکید بر اولویت قرار دادن تکمیل پروژه های نیمه تمام فضای سبز، عنوان کرد: هم اکنون در منطقه مهرشهر بوستانی به صورت نیمه کامل ایجاد شده که فاقد زیرساخت هایی از جمله نمازخانه، فضای بازی و ورزشی و غیره است.
وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۰ هزار نفر در منطقه مهرشهر ساکن هستند که به اندازه کافی فضای سبز در این منطقه وجود ندارد لذا ایجاد فضای سبز در جنوب شهر ضرورتی ندارد و نمی تواند اولویت نخست شهرداری باشد.