شرایط لازم برای اهدای خون چیست؟

شرایط لازم برای اهدای خون چیست؟

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی گفت: افراد برای اهدای خون باید شرایطی داشته باشند که این شرایط از سوی پزشک پیش از اهدای خون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی محمدرضا عاملی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تمامی مراکز اهدای خون برای اهدای خون شرایطی را در نظر می‌گیرند که بعضی از این شرایط به‌خاطر حفظ سلامت فرد اهداکننده خون و برخی دیگر، به منظور حفظ سلامت گیرنده خون در نظر گرفته شده‌اند.

وی با بیان اینکه  پزشک پیش از اهدای خون، داوطلبین اهدای خون را از نظر سلامتی بررسی می‌کند، افزود: این بررسی شامل مصاحبه پزشکی درباره سوابق پزشکی، رفتارهای فردی و انجام یک معاینه مختصر است.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در صورتی که فرد تمامی شرایط لازم برای اهدای خون را داشته باشد، می‌تواند خون اهدا کند، تصریح کرد: داشتن سن بین ۱۸ تا ۶۵ سال، حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، داشتن تعداد نبض بین ۵۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه و دارا بودن فشار خون بین ۹۰ تا ۱۸۰ میلی متر جیوه از جمله این شرایط است.

عاملی ادامه داد: فرد اهداکننده خون باید حداقل هموگلوبین خون ۱۲٫۵ گرم در دسی‌لیتر داشته باشد، ناشتا نبوده و دچار ضعف یا خستگی مفرط نباشد.

وی بیان کرد: باید حداقل فاصله بین دو اهداء فرد، هشت هفته کامل بوده و درجه حرارت بدن نیز نباید بیشتر از ۳۷٫۵ درجه سانتی‌گراد باشد.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی اظهار کرد: بیشترین تعداد اهدای خون برای آقایان، چهار بار در سال و برای بانوان، سه بار در سال است.

عاملی در خصوص موارد معافیت از اهدای خون، افزود: در صورتی که داوطلبی فاقد یکی از شرایط اهدای خون باشد، برای اهدای خون پذیرفته نمی‌شود و به اصطلاح معاف می‌شود که این معافیت می‌تواند موقت و یا دائم باشد.

وی بیان کرد: در معافیت موقت، فرد در مراجعه فعلی خود نمی‌تواند خون اهدا کند اما می‌تواند پس از سپری شدن مدتی معین که بسته به علت مردودیت متفاوت است، دوباره برای اهدای خون مراجعه کند.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی ادامه داد: در معافیت دائم، فرد به لحاظ حفظ سلامت خود و یا گیرنده خون، اجازه ندارد تا پایان عمر خون اهدا کند.

عاملی اظهار کرد: ابتلاء به برخی از بیماری‌ها مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، اعمال دندانپزشکی اخیر و مصرف برخی از داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، آسپرین، ایندرال و دریافت واکسن، برخی از موارد معافیت موقت فرد برای اهدای خون است.

وی ادامه داد: داشتن حالات خاص مانند بالا یا پائین بودن فشار خون، بارداری، شیردهی، سقط جنین، داشتن برخی رفتارهای پرخطر مانند ارتباط جنسی حفاظت نشده، خالکوبی، طب سوزنی، سوراخ کردن گوش نیز از جمله موارد معافیت موقت از اهدای خون است.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی بیان کرد: در این حالت‌ها پس از گذشت زمان خاص یا برطرف شدن علت معاف شدن، فرد می‌تواند دوباره برای اهدای خون مراجعه کند.

عاملی افزود: ابتلاء به بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های ریوی شدید مانند آسم، سکته مغزی، دیابت قندی وابسته به انسولین، سابقه ابتلاء به بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت B ، C   و یا ایدز و تزریق مواد مخدر از جمله موارد معافیت دائم فرد از اهدای خون است.

وی با بیان اینکه افرادی که معافیت دائم دارند، برای حفظ سلامت خود یا گیرنده خون، نباید هرگز خون اهدا کنند، یادآور شد: این افراد می‌توانند با تشویق سایر افراد خانواده، دوستان و آشنایان به اهدای خون، در این امر انسان‌دوستانه مشارکت کنند.