سهم ۲۸ درصدی کارخانه کویر تایر در ارزش افزوده استان؛

سهم ۲۸ درصدی کارخانه کویر تایر در ارزش افزوده استان؛

سید محمدحسین زینلی عصر امروز در بازدید مدیرکل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از کارخانه کویر تایر اظهار داشت: شرکت کویرتایر از لحاظ وزنی در بخش تایرهای سنگین، سبک و کشاورزی ۱۲ درصد و در بخش سواری ۲۳ درصد سهم وزنی کل تایر کشور را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: شرکت کویرتایر ۲۲ درصد از نیاز تایرهای خودروهای سواری کشور را تامین می‌کند و خوشبختانه ۳۶ درصد از کل تایرهای سواری کشور در این کارخانه تولید می‌شود.

زینلی با اشاره به روند شکل یابی کارخانه کویر تایر بیان کرد: شرکت کویر تایر در سال ۶۶ با ۱۰۰ هزار تومان سرمایه آغاز به کار کرد و با ۲۳ نوبت افزایش سرمایه در حال حاضر به ۷۰ میلیارد تومان سرمایه رسیده است.

وی افزود: این شرکت باسرمایه گذاری ۴ هزار و ۲۰۰ سهامدار از ۴۲ شهر کشور و مشارکت بانک سپه شکل گرفته است و کارخانه کویر تایر نخستین شرکت تایرسازی در کشور است که جهت تولید تایر را در کشور تغییر و تایرهای نخعی را به تیوپلس تبدیل کرده است.

زینلی بیان کرد: در زمینه اقتصاد مقاومتی نیز این شرکت تاکنون توانسته خیلی از دستگاه‌های مورد نیاز تایر سازی را با دانش بومی و توانمندی داخلی خود بسازد و در در دی‌ماه ۹۵ بعد از ۸ ماه مهندسی معکوس این شرکت توانست تایر سبز را برای نخستین بار در کشور تولید کند.

مدیرعامل شرکت کویر تایر تصریح کرد: افزایش ۲۰درصدی کارکردتایر،کاهش ۲٫۵ درصدی مصرف سوخت،کاهش مصرف انرژی و قیمت تمام شده و سازگار با محیط زیست را می‌توان از ویژگی‌های تایر سبز نام برد.

زینلی با اشاره به اینکه شاخص مصرف انرژی الکترونکی این شرکت حدود ۲۰درصد کمتر از معیار استاندارد است، بیان کرد: در زمینه صرفه جویی انرژی نیز کارخانه تایرسازی کویر تایر ۱۶ سال متوالی رکورد دارد و صرفه جویی انرژی در مصرف برق، آب و گاز را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت کویر تایر دارای هیچ گونه بدهی بانکی نیست، افزود: این شرکت در بورس براساس شاخص‌های خردادماه در شرکت‌های تایر سازی نفر اول و دارای رتبه ۲۵ در کل شرکت‌های بورسی است.

مدیرعامل شرکت کویر تایر تصریح کرد: این مجموعه دارای هزار و ۱۶۳ نفر نیروی مستقیم، ۴۳۰ نفر پیمانکار و ۵ هزار نفر به صورت غیر مستقیم است و در کل استان ۶ درصد، در شهر بیرجند ۱۴ درصد و در مجموعه حوزه حمل و نقل نیز ۲۱ درصد سهم اشتغال را دارا است.

مدیر عامل شرکت کویر تایر تصریح کرد: این کارخانه امسال ۳۶۰ میلیارد تومان فروش خواهد داشت که به اندازه تمام سطح زیر کشت زرشک، زعفران و عناب استان است.