سفر چهار روزه سفیر فنلاند در ایران به خراسان جنوبی؛

سفر چهار روزه سفیر فنلاند در ایران به خراسان جنوبی؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، سفیر کشور فنلاند در سفری ۴ روزه عازم خراسان جنوبی خواهد شد.

عباسعلی بهاری، افزود: در این ارتباط نشستی با حضور مدیرکل دفتر استاندار و روابط عمومی استانداری و مسئول نمایندگی وزارت امور خارجه در استان برگزار شد، که هفته آینده،« کمراینن» فنلاند و هیات همراه وارد استان خواهند شد.
وی هدف از این سفر را گسترش روابط خراسان جنوبی و فنلاند و شناسایی زمینه های همکاری بین این استان و این کشور اروپایی ذکر کرد.
جمهوری فنلاند در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا قرار دارد. این کشور ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت آن در منطقه کلان‌ شهر هلسینکی زندگی می‌کنند، واحد پول این کشور یورو است.دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارد، ۸۹٫۳۳ درصد مردم این کشور فنلاندی‌ زبان هستند و زبان سوئدی در چند منطقۀ ساحلی در غرب، جنوب، و منطقۀ خودگردان اُلند صحبت می‌شود.
حدود ۷۸ درصد از مردم این کشور پیرو آیین لوتری از دین مسیحیت هستند و ۲۰ درصد نیز مذهبی ندارند.
فنلاند در زبان فنلاندی سوئومی (Suomi) نامیده می‌شود، واژه فنلاند که در فارسی به‌کار می‌رود از نام فرانسوی آن کشور گرفته شده‌است.
از نظر مساحت، فنلاند هشتمین کشور در اروپا و پس از جمهوری کنگو، شصت و پنجمین کشور در جهان است.
فنلاند از نظر جمعیت کم‌ تراکُم‌ترین کشور در اتحادیه اروپا به‌شمار می‌آید و از سدۀ دوازدهم تا آغاز سدۀ نوزدهم جزیی از سوئد بود و پس از آن در دوره‌ای تبدیل به یک دوک‌نشین بزرگ خودگردان در امپراتوری روسیه شد و این وضعیت تا انقلاب روسیه ادامه یافت. فنلاند هرساله یکی از کشورهایی است که در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد.
روزهای چهارم و پنجم خرداد ماه ۱۳۹۵، « دانی انان»(Mr.Dany Annan) سفیر دانمارک در ایران از خراسان جنوبی دیدن کرد و با ظرفیت های مختلف منطه از جمله بخش معدن این استان آشنا شد .