سرکرده به هلاکت رسیده انصارالفرقان چه کسی بود + تصاویر؛

سرکرده به هلاکت رسیده انصارالفرقان چه کسی بود + تصاویر؛

در تابستان ۱۳۷۵ برخی افراد از طوایف مختلف بلوچستان ایران نظیر شه‌بخش، قنبرزهی، ریگی و شهنوازی به سرکردگی جلیل قنبرزهی معروف به صلاح‌الدین که سابقه همکاری با طالبان را داشتند؛  با حمایت‌های مالی و پشتیبانی «ملارسول»و گرفتن سلاح و دیگر امکانات نظامی از طالبان گروهکی را شکل دادند که به‌طور مسلحانه در داخل خاک جمهوری اسلامی ایران اقدام به فعالیت کنند.

این گروه با تأسیس پایگاهی در «نیمروز افغانستان» آموزش‌های نظامی را زیر نظر یکی از فرماندهان طالبان به نام «اکرام‌الله» گذراند و در اواخر سال ۱۳۷۵ موجودیت خود را اعلام کرد .

پایگاه این گروهک در کشورهای افغانستان و پاکستان است ولی به‌ دلیل تحولات سیاسی، نظامی، اجتماعی و… این دو کشور در سطح منطقه همواره اهداف و اقدام‌های حال و آینده این گروهک دستخوش تغییرات شده‌ است به‌نحوی که با حمله آمریکا به افغانستان در سال ۱۳۸۰ این گروه به جریان‌های داخلی افغانستان متصل شده است که بخشی از انرژی و توان خود را معطوف به هویت‌بخشی به شعارها و اصول علل و انگیزه‌های اقامت گروهک در افغانستان کرده است و به تبع آن اقدام‌های ضد امنیتی در قالب‌های نظامی و اطلاعاتی خود را در مرز ایران کاهش داده که باعث رکود تحرک‌های گروهک شده است.

مشکلات مالی این گروهک باعث شده تا آن‌ها دست به کارهای مختلفی بزنند؛ مثلا از زمان فروپاشی طالبان هزینه‌های خود را از طریق حمل و توزیع مواد مخدر و گروگان‌گیری در پاکستان و ایران تامین می‌کنند.

رهبری این گروهک را در سطح جهانی سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای بیگانه بر عهده دارند که با اهداف از پیش طراحی‌شده و به‌طور بسیار منسجم و سازمان‌یافته به هدایت گروهک مشغول هستند، اما در سطح کشور، و استان سیستان‌وبلوچستان رهبری گروهک را شخصی به نام جلیل قنبر‌زهی فرزند نورمحمد معروف به صلاح‌الدین یا «حاجی» بر عهده داشته‌ است.

این تروریست تکفیری بخاطر جنایات گسترده در مرزهای جنوب شرق ۲۵سال سوژه تعقیبی نیروهای امنیتی ایران بود.

انفجار در مراسم  تاسوعای حسینی چابهار ، اعزام عوامل انتحاری برای مساجد ، شهادت جمعی از کارکنان ناجا درسال ۷۷ ، حمله به پست انتطامی در میدان تامین اجتماعی زاهدان  و دهها جنایت دیگر از جمله اقدامات این تروریست بوده است .

او از منابع مالی کشورهای عربی حمایت می شد و جلسات زیادی با نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان جهت ضربه زدن به ایران داشت

قرارگاه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که جلیل قنبرزهی، سرکرده گروهک تروریستی انصارالفرقان در ارتفاعات قصرقند به دست پاسداران رشید اسلام به هلاکت رسید.

جسد این تروریست به همراه ۴ نفر از معاونان و عواملش هم اکنون در اختیار نیروی زمینی سپاه است.

3

1