سایت الگویی تولیدی ترویجی پنبه شهرستان سرایان عملیاتی شد

سایت الگویی تولیدی ترویجی پنبه شهرستان سرایان عملیاتی شد

مدیرجهادکشاورزی سرایان گفت: با توجه به سابقه کشت پنبه در سرایان و همچنین علاقه‌مندی کشاورزان و وجود صنایع وابسته به این کشت در شهرستان سرایان، سایت الگویی ترویجی تولیدی پنبه عملیاتی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از  ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، موسی سلیمانی صبح امروز (۲۶ مرداد ماه) در بازدید از سایت جامع الگویی و ترویجی پنبه شهرستان سرایان در جمع خبرنگاران، در خصوص اجرای سایت الگویی تولیدی و ترویجی پنبه شهرستان سرایان، گفت: با توجه به سابقه کشت پنبه در سرایان و همچنین علاقه‌مندی کشاورزان و وجود صنایع وابسته به این کشت در شهرستان سرایان، سایت الگویی ترویجی تولیدی پنبه عملیاتی شد.

وی، معرفی ارقام جدید و توسعه آن در شهرستان، توسعه مکانیزاسیون در کشت پنبه، صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب، افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش هزینه‌های تولید را از اهداف اجرای سایت الگویی تولیدی ترویجی پنبه عنوان کرد.

مدیرجهادکشاورزی سرایان در خصوص برنامه عملیاتی و اقداماتی که در راستای تحقق اهداف سایت پیش‌بینی شده، تصریح کرد: با همکاری کارشناسان مراکز جهادکشاورزی قبل از شروع فصل کاشت پنبه اطلاع‌رسانی به تمام بهره‌برداران انجام شده و در همین راستا در موتور پمپ رضائیه سرایان، کشاورز پیشرو به‌نام محمد رضایی به‌عنوان مجری طرح انتخاب شد.

سلیمانی ادامه داد: اهداف طرح در مزرعه این کشاورز در سطح ۳ هکتار به مرحله اجرا رسید و تعداد ۲۹ نفر از کشاورزان حوزه این موتور پمپ و موتور پمپ‌های مجاور به عنوان واحدهای تابعی سایت تحت‌پوشش قرار گرفته و تحت عنوان گروه هدف انتخاب شدند.

وی افزود: بعد از انتخاب گروه، هدف کارگروه مشورتی و توجیهی برای شروع عملیات اجرایی در سایت پنبه تشکیل و۳ کارگاه آموزشی برای کشاورزان برگزار شد.

مدیرجهادکشاورزی سرایان خاطرنشان کرد: در این سایت کشاورزان به اجرای توصیه‌های فنی و هماهنگی برای اجرای عملیات قبل از کاشت نظیر مسایل آب و خاک، انتخاب ارقام بذر، کودها و سموم و نحوه کاشت راهنمایی شدند.