زیرساخت اسکان اضطراری در ۳ نقطه از شهربیرجند تامین می‌شود/بیرجند سومین شهر سیل‌خیز کشور!

زیرساخت اسکان اضطراری در ۳ نقطه از شهربیرجند تامین می‌شود/بیرجند سومین شهر سیل‌خیز کشور!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، موسی میرزایی ظهر امروز در شورای مدیریت بحران شهرستان بیرجند با اشاره به زلزله هفته گذشته شهرستان بیرجند اظهار داشت: در زمان وقوع زلزله هفته گذشته در بیرجند تمام دستگاه‌های مدیریت بحران شهرداری بیرجند و مناطق دوگانه در حالت آماده باش بودند.

وی از در حال ساخت بودن اسکان اضطراری در ۳ نقطه شهر بیرجند توسط شهرداری بیرجند خبر داد و افزود: در این راستا تاکنون هیچ زیرساختی برای این مکان‌ها در نظر گرفته نشده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرستان بیرجند بیان کرد: درخواست ما این است تجهیزات و زیرساخت‌های سایت‌های اضطراری برطرف شود چراکه شهرداری به تنهایی قادر به تجهیز و تکمیل این سایت‌ها نیست.

هنگام وقوع سیل توان مقابله با روان آبها را داریم

میرزایی با بیان اینکه مانورهای عملیاتی مقابله با حوادث غیرمترقبه و مدیریت بحران توسط شهرداری بیرجند انجام شد تصریح کرد: در بلاهای طبیعی مهمترین مواردی که باید به آن توجه شود نجات مصدومین و مردم است که در این راستا باید همه دستگاه‌ها ورود پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه بهترین مکان برای تحویل و توزیع مایحتاج مردم در زمان وقوع زلزله پایگاه‌های مساجد است خاطرنشان کرد: در هنگام وقوع زلزله و پس از آن  یکی از مهمترین فعالیت‌های مدیریت بحران شهرداری نیز بازسازی معابر و آواربرداری منازل است.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی شهرستان بیرجند یادآور شد: در طرح شناسنامه ایمنی در محلات بیرجند باید در ۳ مقوله بومی‌های شهر، دانشجویان و نظامیان شناسایی انجام شود.

میرزایی با بیان اینکه در بحث سیلاب‌ها در هنگام وقوع سیل مدیریت بحران شهرداری بیرجند توان مقابله با روان آبها را دارد اظهار داشت: یکی از مشکلات موجود در هنگام وقوع سیل در بیرجند قنوات هستند و در این راستا باید قنواتی که در مسیر سیلاب‌ها هستند شناسایی و اقدامات لازم در زمینه مناسب سازی آن انجام شود.

وی از ساماندهی بازار بیرجند در خصوص وقوع سیل خبر داد و افزود: در این راستا اقدامات لازم انجام شده و در زمان وقوع سیل دیگر شاهد تجمع آب در این نقطه نخواهیم بود.

بیرجند سومین شهر سیل‌خیز کشور 

معاون عمرانی فرماندار شهرستان بیرجند نیز در این جلسه با بیان اینکه اگر حادثه‌ای درست مدیریت نشود و به بحران تبدیل شود نیازمند آمادگی همه دستگاه‌های اجرایی است گفت: زلزله خبر نمی‌دهد بنابراین باید مباحث آمادگی را در سطح کار قرار دهیم چراکه هزینه‌هایی که صرف آمادگی می‌شود به مراتب کمتر از هزینه‌هایی است که صرف ساخت و ساز می‌شود.

سیدمهدی رونقی با اشاره به اینکه زلزله، سیل و سرمازدگی و خشکسالی از جمله مواردی است که گریبان‌گیر شهرستان بیرجند است افزود: بیرجند بر روی خط زلزله قرار دارد.

وی بیرجند را سومین شهر سیل‌خیز کشور دانست و یادآور شد: وقوع سیل تاحدودی قابل پیش‌بینی است بنابراین باید پیرامون حوادث طبیعی به ویژه سیل و زلزله آمادگی‌های لازم را داشته باشیم.

یازمند طرح جامع مدیریت بحران هستیم

معاون عمرانی فرماندار شهرستان بیرجند با اشاره به اینکه متأسفانه شهر بیرجند بر روی خط زلزله و در مجاورت گسل‌های مختلف قرار دارد تصریح کرد: مهمترین گسل در جنوب شهر واقع در بلوار صیاد شیرازی است که زلزله اخیر نیز مربوط به همان گسل بود.

رونقی گفت: در زمان وقوع حوادث طبیعی باید برنامه‌ریزی‌های لازم برای مسئولیت دستگاه‌ها انجام شود تا هر دستگاهی متناسب با وظایف خود به خدمات‌رسانی بپردازد.

وی اظهار داشت: نیازمند طرح جامع مدیریت بحران هستیم که در این راستا  اقدامات اولیه توسط شهرداری انجام شده است اما کافی نیست.