زمینه حضور هنرمندان تئاتر خراسان‌جنوبی در خارج از کشور فراهم شده است؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی:

زمینه حضور هنرمندان تئاتر خراسان‌جنوبی در خارج از کشور فراهم شده است؛

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی سال گذشته برای نخستین بار زمینه حضور هنرمندان استان در خارج از کشور فراهم شد و امسال نیز حضور در کشورهای اروپایی را در برنامه داریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، احمد محبی روز گذشته و در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به برگزاری آیین نکوداشت پرفسور کامیابی مسک اظهارکرد: این مراسم روز پنج شنبه ۱۱ آبان ماه سال جاری با همکاری بنیاد نخبگان استان در محل تالار علاوه فرزان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به رونمایی از سند هویتی پرفسور کامیابی در این مراسم، افزود: این مراسم با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقامات ارشد استانی و خانواده پرفسور کامیابی برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با تأکید بر لزوم تجلیل و تکریم مفاخر استان، بیان کرد: همه موظف هستیم از جایگاه این مفاخر تجلیل، کارهایشان به جامعه معرفی و الگوسازی برای نوجوانان و جوانان انجام دهیم.

محبی با بیان اینکه پرفسور احمد کامیابی مسک یکی از مفاخر بزرگ استان بوده که در خارج  از کشور بهتر شناخته می شود، عنوان کرد: احمد کامیابی مسک مترجم، نویسنده، نمایشنامه نویس و استاد دانشگاه بوده که در سال ۱۳۲۲ در درخش آسیابان متولد شده است.

وی با اشاره به دریافت نشان عالیه شوالیه فرانسه توسط پرفسور کامیابی، بیان کرد: همچنین ایشان برنده جایزه نقد دانشگاهی در سال ۱۹۹۱ را دریافت و دارنده نشان طلایی پژوهشگر برتر دانشگاه تهران در سال ۹۰ و جایزه کتاب سال ۱۳۸۹ است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه ایشان از ۱۸ سالگی کار آموزگاری در آموزش و پرورش را انتخاب کردند، افزود: همچنین به واسطه علاقه به کارهای هنری، کارگردانی، تئاتر و شبیه خوانی داشته اند وارد این عرصه شدند.

محبی با بیان اینکه پرفسور کامیابی مسک دارای ده‌ها مقاله و کتاب به زبان فرانسه و فارسی است، عنوان کرد: وی تاکنون بالغ بر ۱۳ عنوان کتاب را از زبان فرانسه به فارسی ترجمه و حدود ۱۴ مقاله نیز به زبان فرانسوی تالیف کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی ادامه داد: همچنین پرفسور کامیابی تاکنون ۱۲ عنوان کتاب به زبان فرانسه تالیف و پنج عنوان کتاب را از زبان فارسی به فرانسوی ترجمه کرده است.

محبی به علاقه شدید پرفسور کامیابی به نمایش نامه نویسی اشاره کرد و گفت: نمایش نامه معروف وی به نام «در جست و جوی دوست» در سال ۴۷۵ مورد استقبال بالای تماشاگران قرار گرفت و همچنین در سازمان فرهنگی یونسکو و دانشگاه سوربن فرانسه به نمایش گذاشته شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر پرفسور کامیابی در دانشگاه تهران و دانشگاه سوربن فرانسه مشغول به تدریس بوده و تاکنون سه فیلم مستند نیز در مورد آثار و زندگی نامه وی ساخته شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در سال جاری اتفاقات بسیار خوبی در انجمن هنرهای نمایشی استان رخ داده است، ادامه داد: سال گذشته برای نخستین بار زمینه حضور هنرمندان استان در خارج از کشور فراهم شد و امسال نیز حضور در کشورهای اروپایی را در برنامه داریم.

محبی اضافه کرد: همکاری فکری، مادی و معنوی افرادی همچون پرفسور کامیابی مسک ظرفیت خوبی برای هنرمندان استان بوده تا بتوانند ارتباطات خود را فراملی کنند.

وی، برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی و جشنواره تئاتر منطقه‌ای در استان را از جمله برنامه‌های سال جاری انجمن هنرهای نمایشی استان عنوان کرد و گفت: برگزاری جشنواره تئاتر عروسکی نیز در دستور کار قرار دارد اما به دلیل تعدد برنامه‌ها اجرایی نشده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه امسال جشنواره مجسمه‌های نمکی تالاب کجی نمکزار به صورت ملی در استان برگزار شد، بیان کرد: تلاش می‌شود این برنامه در سال آینده به صورت بین‌المللی برگزار شود.

محبی همچنین از جهش قابل توجه بودجه فصل ۵ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در سال جاری خبرداد و گفت: میزان اعتبارات استانی فصل ۵ امسال به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و بودجه ملی نیز به چهار میلیارد ریال افزایش یافته است.