زمینه‌های دریافت یارانه صادرات در استان خراسان جنوبی فراهم شود؛ استاندار خراسان جنوبی:

زمینه‌های دریافت یارانه صادرات در استان خراسان جنوبی فراهم شود؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، محمدمهدی مروج‌الشریعه در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که در کارخانه کاشی نیلوفر برگزار شد با اشاره به اینکه امروز کمک به پیشران‌های اقتصادی، کمک به رونق و توسعه اقتصادی استان است اظهار داشت: صنایع کاشی نیلوفر یکی از انواع پیشران‌های اقتصادی است و گروه صنعتی ناصری باید بهتر از قبل در مباحث اقتصادی ورود کرده و بتواند با تزریق منابع در راستای بازاریابی، فروش محصولات و نیز روش‌های نوین مشتری مداری با توجه به علم روز در حوزه اقتصاد گام‌های جدی بردارد.

وی با بیان اینکه توسعه بدون توجه به پیشران‌های اقتصادی اتفاق نمی‌افتد گفت: گروه صنعتی ناصری از جمله این پیشران‌ها است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی به مباحث اقتصادی در دنیا اشاره کرد و افزود: امروزه وجود شرکت‌های تولیدکننده و پویا اما بدهکار نشان دهنده تلاش اقتصادی و اقداماتی است که در این حوزه به انجام می‌رسد و در این شرایط با تکیه صرف بر اعتبارات دولتی نمی‌توان به اهداف مورد نظر دست یافت و باید پیشران‌های اقتصادی بیش از پیش از سوی مسئولان مورد توجه قرار گیرند چرا که آنها علاوه بر ایجاد اشتغال به رونق و آبادانی مناطق و استانها نیز کمک می‌کنند.

مروج‌الشریعه با اشاره به اینکه بانک‌ها باید جدی‌تر از قبل در این زمینه ورود کنند گفت: شرکت‌های خدمات‌رسان از جمله برق، آب و گاز باید در یک تعامل دو جانبه و منطقی مشکلات موجود را بررسی و برطرف کنند و از طرف دیگر واحدهای اقتصادی بدهکار نیز باید در یک زمان بندی مناسب بدهی خود را به شرکت‌های آب، برق و گاز پرداخت کنند.

مقام عالی دولت در استان افزود: توزیع ثروت تحت عنوان یارانه بدترین خسارات اقتصادی را متوجه کشور کرده است و امروز توزیع یارانه مستقیم بدترین تصمیم اقتصادی است که موجب شده بسیاری از زیرساخت‌های اقتصادی و نیز تولید و اشتغال تحت تاثیر قرار گیرند به گونه‌ای که تولیدکندگان بیشترین آسیب را از این محل متحمل شدند.

وی به کمک‌های فنی و اعتباری در بودجه سال جاری اشاره کرد و افزود: دولت دوازدهم از طریق کمک‌های فنی و اعتباری تلاش کرده تا بخشی از مشکلات مربوط به اعتبارات مورد نیاز واحدهای تولیدی را کاهش دهد و مسئولان استانی باید واحدهای تولیدی را با دو نگاه مورد حمایت قرار دهند که عبارتند از تداوم وضع موجود و افزایش شرایط تولید است.

استاندار خراسان جنوبی، تفسیر قانون به نفع مردم و تولیدکنندگان را مورد تاکید قرار داد و افزود: مسئولان ذیربط از سختگیری‌های بی‌مورد برای واحدهای تولیدی که اهلیت آنها برای سیستم بانکی مشخص شده است پرهیز کنند.

مروج الشریعه نیروی انسانی کارخانجات و واحدهای تولیدی را مورد تاکید ویژه قرار داد و گفت: توجه به نیروی کار و رفع نیاز آنها باید در اولویت تمامی برنامه‌ها در واحدهای تولیدی قرار داشته باشد.

وی ادامه داد: مسئولان مربوطه در همایشی استانی، قانون رفع موانع تولید را برای تولیدکنندگان و فعالین بخش خصوصی تشریح کنند تا بتوان از ظرفیت‌های قانونی پیش‌بینی شده در آن به بهترین نحو ممکن استفاده کرد.

مقام عالی دولت در استان یادآورشد: مسئولان ذیربط تلاش کنند واحدهای تولیدی با استقرار در مناطق ویژه اقتصادی و شهرک‌های صنعتی از مزایای قانون رفع موانع تولید هر چه بیشتر استفاده کنند.

استاندار خراسان جنوبی به ظرفیت‌های معدنی استان اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های مناسب معدنی که در این استان وجود دارد باید تلاش کنیم تا ضمن جلوگیری از خام فروشی معدنی، فراوری این محصولات در استان به انجام برسد و اولویت واگذاری معدن با کسانی خواهد بود که چرخه تولید در این بخش را کامل کنند چرا که ارزش معدن به فراوری محصولات معدنی آن است.

مروج الشریعه به موقعیت خاص جغرافیایی استان خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: با توجه به قرار گرفتن خراسان جنوبی در مسیر تردد کالای صادراتی باید با رایزنی با مرکز زمینه‌های دریافت یارانه صادرات در استان فراهم شود چرا که این امر موجب ایجاد اشتغال و تثبیت پایداری در این استان خواهد شد.