راه‌اندازی۵ مرکز مشاوره و ارائه خدمات مراقبت‌های پرستاری در خراسان‌جنوبی معاون دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد:

راه‌اندازی۵ مرکز مشاوره و ارائه خدمات مراقبت‌های پرستاری در خراسان‌جنوبی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرستان بیرجند اعلام کرد: تاکنون ۵ شرکت مشاوره   و ارائه خدمات مراقبت‌های پرستاری در منزل دراستان خراسان جنوبی راه‌اندازی شده است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی،  محمد دهقانی فیروزآبادی امروز ۱۱ شهریور جاری در نشست خبری در زمینه مراکز مشاوره و ارائه خدمات مراقبت‌های پرستاری در منزل گفت: معرفی مراکز مشاوره در ارائه مراقبت‌های پرستاری در منزل یکی دیگر از خدمات نظام سلامت است و جزو خدمات ارزشمند برای سالمندان   و دیگر اقشار جامعه است .

وی با بیان اینکه گاهی مریضی که از بیمارستان مرخص می‌شود   نیاز است ادامه درمان را در منزل سپری کند   که این نیاز به حضور پرستار دارد   افزود: افراد زیادی هستند که بیماری صعب الاعلاج و مزمن دارند که خدمات از بیمارستان می‌گیرند اما مابقی در طول عمر خود باید در منزل درمان شوند .

دهقانی فیروزآبادی افزود: امروزه هر فردی ممکن است درگیر مشکلات بیماری باشد یا کسی را در خانواده خود داشته باشیم که بیمار بوده و خانواده به خاطر بالا بودن هزینه‌های درمانی در بیمارستان ترجیح می‌دهند در خانه از او مراقبت کنند که انجام خدمات پرستاری در منزل از بیمار می‌تواند به خانوده‌ها کمک زیادی کند   و در چنین مراکزی خدمات پرستاری به سالمند، بیمار و یا هر فردی که نیاز به درمان دارد خدمت ارائه می‌شود .

وی بیان کرد: هزینه‌ای که به این مراکز برای انجام درمان پرداخت می‌شود کمتر از هزینه‌های پرستاری در بیمارستان‌ها است و از جمله خدمات این طرح حفظ و بهبود سلامت   خانواده‌ها با درمان پیشگیری و مراقبت‌های توان بخشی است .

دهقانی فیروزآبادی افزود: پرستاری و مراقبت در منزل شامل یکسری خدمات سلامتی در محل زندگی برای افراد سالم و بیمار است و حوزه عملکرد پرستاران در حوزه سلامت در خانواده‌ها گسترده است که پرستاران در این طرح با مراقبت در منزل اولویت‌هایی برای مراقبت از افراد تشخیص می‌دهد که کارهای او می‌تواند شامل مراقبت از انواع استومی‌ها، مراقبت از زخم و تعویض پانسمان، آی وی لاین، رژیم‌های دارویی و تغذیه‌ای، تزریقات، مراقبت از بیماران دیابتی و غیره باشد .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: خلأ   قانونی وجود داشت که مراکز و شرکتی قانونی که صلاحیت داشته بتواند برای ادامه   درمان به منزل بیمار برود   اما به صورت پراکنده اگر نیاز به خدمت بود فرد بیمار باید از بیرون فردی را پیدا می‌کرد که هزینه هنگفتی برای درمان پرداخت می‌کرد   و تعرفه ها هم مشخص نبود اما این خلأ در سال گذشته با زحمات زیادی که در این بخش بود مرتفع شد .

دهقانی فیروزآبادی افزود: آیین نامه این مراکز   حدود اعتبارات و جزئیات و تعرفه‌ها را مشخص کرد ودر تیرماه سال ۹۵ به دانشگاه‌ها ابلاغ شد که این مراکز با افراد دارای صلاحیت که می‌توانند خدمت به مریض ارائه کنند به دستگاه‌ها و شرکت‌ها مراجعه و مراحل قانونی طی موافقت نامه اصولی صادر می‌شود .

وی اظهارکرد: افراد بیمار در بیمارستان‌ها به این مراکز معرفی می‌شوند و هدف طرح کاهش هزینه‌های بهداشتی و درمان، کاهش بستری در بیمارستان‌ها بوده و با هزینه کم جلوی خیلی از موارد گرفته می‌شود و از بستری شدن مجدد فرد بیمار در بیمارستان جلوگیری می‌شود و گاهی موارد این مراکز از نظر روان‌شناسی هم خدمت ارائه می‌دهد .

معاون درمان دانشگاه علوم پزرشکی خراسان جنوبی گفت: با حضور این شرکت‌ها در منزل، آرامش روانی برای خانواده‌ها ایجاد می‌شود و در زمینه پیشگیری از بیماری‌ها زمینه آموزشی هم فراهم شده و طبق روال بیماری که نیازمند به مراقبت و ادامه درمان در منزل دارد از طریق بیمارستان به یکی از شرکت‌ها معرفی می‌شود و این شرکت باید با بیمارستان قرارداد منعقد سازد .

دهقانی فیروزآبادی گفت: خدمات مشاوره‌ای و ویزیت توسط پزشکان انجام می‌شود و در حال حاضر این شرکت‌ها در استان خراسان جنوبی در حال تاسیس هستند و در حال حاضر در استان ۵ شرکت راه‌اندازی شده  که از این تعداد ۴ شرکت در بیرجند و یک شرکت در طبس است.

وی یادآورشد:   به ازای هر ۵۰ هزار جمعیت یک شرکت باید تاسیس شود و در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت کلاً یک شرکت در شهر راه‌اندازی می‌شود و این شرکت‌ها باید صلاحیت حرفه‌ای آنها توسط وزارت بهداشت تایید شود و برای تجربه بالینی هم باید گواهینامه سلامت حرفه‌ای دریافت شده باشد .