راهکارهای خنک ماندن کندو در فصل گرما

راهکارهای خنک ماندن کندو در فصل گرما

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و آبزیان دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: زنبورداران تمهیدات لازم برای مقابله با گرما و خنک نگه داشتن کندوها را پیش بینی کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی  اخبار شرق  ایران ، ، قاسم عجم، امروز(۶ مرداد)، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در روزهای گرم به علت بالا بودن درجه حرارت هوا،بیشترین نیروی زنبور به جای حمل شهد به کندو، صرف حمل آب برای خنک نگهداشتن آن می‌شود.

وی با بیان اینکه گرمای تابستان بر فعالیت و تولید زنبور عسل تاثیر منفی دارد، تصریح کرد: اگر دمای کندو بیش از حد گرم شود، ملکه تخم ریزی را کاهش یا حتی متوقف می‌کند و در شرایط شدید ممکن است به از دست رفتن کلنی منجر شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و آبزیان دامپزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: در واقع زمانی که هوای داخل کندو خیلی گرم شود فعالیت عادی زنبورها مختل شده و تمام فعالیت آن‌ها متمرکز بر خنک کردن کندو می‌شود.

عجم در خصوص راهکارهای کاهش اثر گرمای تابستان بر تولید عسل، گفت: یکی از راهکارهایی که باعث خنک ماندن کندو می‌شود ایجاد سایبان است.

وی ادامه داد: با قرار دادن کارتن یا شاخ و برگ درختان روی درب کندو و جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب به کندو به خصوص فلز روی درب، می‌توان چند درجه هوای داخل کندو را خنک کرد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و آبزیان دامپزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: زنبورداران می‌توانند از کندوهای ۱۰ قابی یک قاب را بیرون کشیده تا گردش هوا در کندو افزایش یافته و باعث خنک شدن کندو شود.

عجم ادامه داد: همچنین قرار دادن کندو بر روی یک پایه (آجر، بلوک یا پالت) باعث جریان هوا در زیر کندو و خنک تر شدن کندو خواهد شد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و آبزیان دامپزشکی خراسان جنوبی یادآور شد: پر کردن داخل درب کندو با یونولیت، عدم مسدود بودن سوراخ های تهویه روی بدنه و درب کندو و قرار دادن آب بهداشتی و سالم در نزدیکترین فاصله ممکن از کندوها از دیگر راهکارهای مقابله با گرمای هوا در کندو است.


انتهای پیام