راهبرد پسا انتخاباتی اصولگرایان؛ دولتِ در سایه یا آتش بس یک طرفه؟

راهبرد پسا انتخاباتی اصولگرایان؛ دولتِ در سایه یا آتش بس یک طرفه؟

با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، چهره و طیف های اصولگرا به نتیجه این انتخابات واکنش های گوناگونی نشان دادند؛ برخی با ادعای بروز تخلفات بسیار در برگزاری انتخابات نتیجه آن را شبهه دار دانستند و شماری کوشیدند پیروزی جریان رقیب را زیرسایه تقسیم آرا به حلال و حرام قرار دهند.
در کنار برخی واکنش های هیجانی به نتیجه انتخابات، شماری از چهره های اصولگرا بر آن شدند تا راهکارهایی را به عنوان بدیل و راهبردهای پس از واگذاری نتیجه، طرح ریزی و عملیاتی سازند. یکی از این راهکارها طرح ایجاد دولت در سایه بود که از سوی «سعید جلیلی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و یکی از چهره های شناخته شده جریان اصولگرایی ارایه شد.
وی اندک زمانی پس از اعلام پیروزی «حسن روحانی» در انتخابات ریاست جمهوری در بیانیه ای اعلام کرد: در نگاه دینی، مشارکت و نظارت هم «تکلیف» و «حق مردم» و هم فرصتی بزرگ برای دولت در انجام بهتر مسوولیت‌ها است. بر همین مبنا معتقدان به گفتمان انقلاب اسلامی وظیفه و حق خود می دانند با نگاهی ملی و فراتر از رقابت های انتخاباتی به مثابه «دولت در سایه» در چارچوب قانون و اخلاق، منتخب ملت و دولت او را در جهت رفع کاستی ها، تصحیح ایرادها و حرکت در مسیر خدمت به مردم، تعالی فرهنگ، مبارزه با فساد، ایجاد اشتغال و رونق تولید و افزونی عزت و اقتدار در روابط خارجی یاری نمایند و بیانگر مطالبات مردم باشند.
این ایده با واکنش های گوناگونی از سوی اصولگرایان مواجه شد. برخی از آن حمایت کرده و مسوولیت ایجاد دولتِ در سایه را بر عهده حجت الاسلام «سیدابراهیم رئیسی» نامزد اصولگرایان در انتخابات اخیر دانستند؛ از جمله «عزت الله ضرغامی» رییس اسبق صدا و سیما در صفحه مجازی خود نوشت: «به جناب آقای رئیسی خداقوت می‌گویم. او با پشتوانه قریب به ١٦‌ میلیون رای که در تاریخ انتخابات کشور به‌عنوان نفر دوم بی‌سابقه است، وضعیت استثنائی دارد. او می‌تواند در جایگاه نظارتی و آلترناتیو قوی نسبت به دولت، در پیگیری مطالبات مردم و ضمانت اجرایی وعده‌ها نقش تاریخی ایفا کند.»
برخی دیگر از اصولگرایان اما نسبت به عملیاتی شدن این ایده ابراز تردید کردند. از جمله «حسین سبحانی‌نیا» نماینده اصولگرای ۶ دوره مجلس شورای اسلامی در گفت وگویی با یکی از رسانه ها اظهار کرد: نیروهای اصولگرا باید خود را بازسازی کنند اما چون حزب منسجم و با برنامه در ایران نداریم ایده تشکیل دولت در سایه جا نمی افتد و معنی پیدا نمی کند.
ایده دولت در سایه واکنش هایی را از سوی دولتی نیز به دنبال داشت. «حسام الدین آشنا» مشاور فرهنگی رییس جمهوری در این باره خطاب به حامیان دولت در سایه در صفحه شخصی چنین نگاشت: مناسب است به جای قرارگاه و جبهه و جمنا که هر دو سال یک بار سبز می شود تلاش کنند یک حزب با مسمی تشکیل بدهند وسنت حسنه دولت سایه را نه با بودجه غیر دولتیِ غیر عمومیِ غیر خصوصی بلکه با کمک همفکران و حامیان خود دنبال بفرمایند. «محمد شریعتمداری» رییس ستاد انتخاباتی روحانی نیز در این باره در گفت وگویی بیان داشت: همه گروه های سیاسی باید کم‌کم در سایه نشستن را به صورت کلی یاد بگیرند. به گفته وی «اما در سایه نشستن خودش عالمی دارد.»

** دولت در سایه و سابقه آن
دولت در سایه اصطلاحی است که اغلب در نظام های دموکراسی پارلمانی برای نشان دادن سازمان سیاسی رقبای دولت به کار می رود. دولت در سایه زمانی شکل می گیرد که پس از پیروزی یک حزب یا ائتلاف حزبی در انتخابات و شکل دادن به دولت، طیف رقیب فعالیت حزب یا ائتلاف حاکم را رصد و نقد کرده و خود را برای شرایط افول یا برکناری آن و به دست گرفتن قدرت مهیا ساخته باشند.
هر چند شرایط سیاسی ایران با معنای متداول دولت در سایه همخوانی ندارد اما ایده ایجاد سازوکار رقیب برای شراکت در قدرت در سال های اخیر مسبوق به سابقه است. پس از انتخابات ریاست جمهوری هشتم در خردادماه سال ۱۳۸۰ و پیروزی حجت الاسلام «سیدمحمد خاتمی»، شماری از اصولگرایان با اتکا به آرای حدود چهار و نیم میلیونی مهمترین رقیب وی یعنی «احمد توکلی» خواستار در نظر گرفتن سهمی برای وی در کابینه شدند.
در جریان انتخابات سال ۸۸ نیز ایجاد دولت در سایه البته به منظور مشاوره و نظارت بر حسن انجام امور اجرایی کشور پیشنهادی بود که از سوی «محسن رضایی» نامزد انتخابات دهم ریاست جمهوری ارایه شد؛ دولتی که مقرر شد با حضور نخبگان سیاسی انجام شود. پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نیز رسانه ها از تلاش «محمود احمدی نژاد» رییس جمهوری پیشین برای ایجاد دولت در سایه برای زیرنظر گرفتن عملکرد دولت یازدهم خبر دادند.

** آتش بس یک طرفه؛ بدیلی برای دولت در سایه؟
طرح ایده ایجاد دولت در سایه از سوی برخی ناظران به عنوان تلاشی بر ایجاد سازوکاری در جهت اعمال فشار بر دولت مستقر عنوان شد و چندان نیز از سوی اصولگرایان با استقبال روبرو نشد. با این حال همچنان بسیاری از اصولگرایان خواهان بهره جویی و ظرفیت سازی از ۱۶ میلیون رای هستند که در انتخابات دوازدهم به سبد آرای این جناح ریخته شد. از جمله «سید محمدرضا میرتاج‌الدینی» معاون پارلمانی دولت نهم با تاکید بر اینکه «کابینه دوازدهم در تعارض با ۱۶میلیون رای اصولگراها نباشد» اظهار داشت: اگر روحانی در مسیرش برای چینش کابینه دوازدهم به راهِ افراطیون برود، آغاز شکست دولتش را کلید زده است و به جای حل مشکلات مردم در چالش های سیاسی گرفتار خواهد شد که نه به نفع مردم است و نه به نفع دولت خودش.
در این فضا، «علیرضا زاکانی» نماینده پیشین مجلس و چهره سیاسی اصولگرا پیشنهاد قابل توجهی را مبنی بر اعلام آتش بس یک طرفه و پایان منازعات سیاسی بین جریان های مختلف ارایه داده و چنین بیان داشته است: «به نظر امروز باید هوشیار بود، از جنجال پرهیز کرد و حتی آتش بس یک طرفه داد و در درگیری های خودساخته جریان مفتون و یا مرعوب غرب جز به همدلی و کمک برای برون رفت از وضع موجود و رفع مشکلات مردم نپرداخت و با نقد منصفانه- بدون نیش زدن های بیجا- و دفاع واقع‌بینانه – از هرکس هر چند منتقدین خود – در پرتو منطق و انصاف خویش با ایجاد آرامش، فرصتی به عموم مردم داد تا با بازشناسی سره از ناسره، راه اصلاح اساسی جهت گیری مسئولان کشور را فراهم آورند.»
این پیشنهاد با واکنش های گوناگون روبرو شد. برخی به رغم نامناسب دانستن اصطلاح «آتش بس»، از مضمون و هدف آن یعنی ایجاد وفاق بین گروه های سیاسی و کنار گذاشتن اختلافات استقبال کردند. شماری نیز ایده زاکانی را راه مطلوبی برای دوری از وضعیت انشقاق سیاسی دانستند. در این ارتباط، احمد توکلی در صفحه شخصی خود چنین نگاشت: «با این اختلافات خانه‌سوز، پیشنهاد دکتر زاکانی را باید با آب طلا نوشت که گفت حتی یکطرفه هم شده آتش‌بس دهیم تا اصلاحات اساسی بدست دولت انجام شود.»
در مجموع، این پیشنهاد را می توان پاسخی مناسب از سوی چهره های اصولگرا به درخواست ایجاد زمینه های آتشی ملی و همدلی بیشتر بین گروه های سیاسی در جهت وحدت دانست که بارها از سوی اعتدالگرایان و بسیاری از مسوولان دولتی مطرح شده و می تواند دریچه ای به سوی گفت وگو و رفع موانع پیش روی انجام اصلاحات اساسی از سوی مسوولان اجرایی بگشاید.