دوره های آموزشی – ترویجی آشنایی با بیماری های قابل انتقال از دام به انسان و بهداشت جایگاه دام

دوره های آموزشی – ترویجی آشنایی با بیماری های قابل انتقال از دام به انسان و بهداشت جایگاه دام

دوره های آموزشی – ترویجی آشنایی با بیماری های قابل انتقال از دام به انسان و بهداشت جایگاه دام جهت روستائیان تحت پوشش کمیته امداد شهرستان قاینات برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی قاینات دوره آموزشی-ترویجی آشنایی با بیماری های قابل انتقال از دام به انسان با تدریس رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان جهت روستائیان و دامداران تحت پوشش کمته امداد در محل اداره کمیته امداد برگزار گردید.

دکتر رضا محمودی زاوه رئیس شبکه دامپزشکی گفت: دوره های آموزشی مذکور با موضوعات راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری های قابل انتقال از دام به انسان جهت دامداران و روستائیان تحت پوشش کمیته امداد برگزار شد که هدف از برگزاری این دوره ها آگاهی بخشی و نحوه انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام، مقابله با هرگونه خسارت احتمالی و ارتقاء سلامت جامعه عنوان کرد.

وی با تاکید بر اهمیت آشنایی با بیماری های قابل انتقال از دام به انسان، خاطرنشان کرد: بیماری قابل انتقال میان انسان و دام شامل گروه وسیعی از بیماری های ویروسی، قارچی، باکتریال و انگلی همچون تب مالت، هاری، سیاه زخم، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، کیس هیداتیک و… است که محوریت موضوع دوره آموزشی برگزار شده دو بیماری مهلک تحت عنوان تب کریمه کنگو و تب مالت و اصول رعایت بهداشت دام و جایگاه بوده است.

دکتر محمودی بیان داشت: آشنایی دامداران و روستائیان با اصول تغذیه و بهبود وضعیت بهداشتی دام‌ و جایگاه نگهداری آنها، سطح برخورداری از سلامت در دام‌ها را افزایش می‌یابد که به دنبال آن بهبود و افزایش راندمان تولید در فرآورده‌های خام دامی و پیشگیری از بیماری‌های قابل انتقال انسان و دام را فراهم خواهد نمود که این امر باعث ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه خواهد شد.

محمودی افزود با توجه به خشکسالی های اخیر شهرستان بهبود تغذیه دام برای جلوگیری از بروز کمبودهای تغذیه ای و بهداشت محل نگهداری دام به جهت مبارزه با بیماری های انگلی دام یکی دیگر از موارد مهمی است که دامداران و تمامی فعالان در صنعت پرورش دام باید مد نظر قرار دهند.

رییس شبکه دامپزشکی قاینات ضمن تاکید بر اهمیت بحث آموزش در پیشگیری از بیماری های مشترک، بیان داشت: برگزاری منظم دوره های ترویجی کماکان در دستور کار این شبکه قرار دارد.
محمودی بیان کرد: شبکه دامپزشکی با توجه به نقش مهم و خطیری که در تامین سلامت جامعه دارد، تمام تلاش خود را برای ارتقای سطح سلامت جامعه و افزایش آگاهی عمومی افراد به کار می گیرد و برگزاری کلاس های آموزشی نیز در همین راستا صورت می گیرد.