دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی دستاوری در فرآوری سودمند محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی خراسان جنوبی:

دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی دستاوری در فرآوری سودمند محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی خراسان جنوبی گفت: دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی دستاوردی در زمینه فرآوری سودمند محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی و تولید و فرآوری گیاهان دارویی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از  ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی،محسن پویان، امروز (۷ آذرماه) در حاشیه دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و صنعت استان در جمع خبرنگاران تصریح کرد: در دهکده گیاهان دارویی تاکید بر فراوری فراسودمند از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی است.

وی افزود: در بخشی از این پروژه صادرات محصولات فراوری به استان های کشور مدنظر بوده و در آیند نیز به کشورهای همسایه صادر خواهد شد.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی خراسان جنوبی تصریح کرد: تولید و فرآوری گیاهان دارویی و به ویژه محصولات استراتژیک اشتغال‌زایی قابل توجهی را در پی خواهد داشت.

پویان ادامه داد: با تکمیل پروژه دهکده گیاهان دارویی در استان حدود ۳۰۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم خواهیم داشت.

وی بیان کرد: حمایت های فکری خوبی تا کنون از سمت استانداری، ارگان های استانی، فرمانداری خوسف، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی از این پروژه شده که امیدواریم با حضور استاندار دریچه خوبی برای کمک به این پروژه بازشود.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی خراسان جنوبی اضافه کرد: تا کنون حدود ۲ میلیارد تومان توسط جهاددانشگاهی در این پروژه سرمایه گذاری شده است.

پویان تاکید کرد: احداث این پروژه با برنامه پیش بینی شده ۵ ساله بوده که تا کنون یک سال آن سپری شده که در صورت تکمیل حمایت‌ها در موعد مقرر افتتاح خواهد شد.

وی یادآور شد: با برگزاری اینگونه نمایشگاه ها مسئولین استانی با پروژه های اجرایی استان آشنا و جنبه‌های حمایتی مفیدتر خواهد بود و کارهای تحقیقاتی نمود خارجی آن با این گونه نمایشگاه ها است.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه کارهای تحقیقاتی با حضور در نمایشگاه‌ها بیشتر دیده می‌شود جهاددانشگاهی همواره در بسیاری از نمایشگاه‌های سطح کشور شرکت می‌کند.

پویان تصریح کرد: طرحی تحقیقاتی در حوزه گیاهان دارویی در جهاددانشگاهی با هزینه ۱۰۰ میلیون تومانی انجام شده که در این طرح حدود ۱۳۰۰ گیاه دارویی پتانسیل‌های دارویی و صنعتی آنها مشخص شده است.

وی تاکید کرد: نتیجه این تحقیق در حدود ۱۰۰۰ صفحه تحقیقاتی تهیه شده که می تواند در اختیار مراکز صنعتی و فعالان در زمینه گیاهان دارویی قرار گیرد.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این نمایشگاه ها همیاری و همکاری ارگان ها را می تواند به همراه داشته باشد ، اظهارکرد: در زمینه گیاهان دارویی پراکنده کاری زیاد است که در صورت هم افزایی و همیاری می‌توان در اشتغال‌زایی سود آوری و ارز آوری بیش از پیش مفید واقع شد.