دل‌هایی که دخیل مهربانی شد روایت سفر فرستادگان امام رئوف به خراسان جنوبی؛

دل‌هایی که دخیل مهربانی شد

امام رضا(ع)، آرامش دل‏های زخمی و بی‏قراری است که طنین ناله‏‌هایشان، در جان ضریح می‌‏پیچد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق ، دوباره قلم را به دست می‌گیرم اما این بار از دلدادگی برای امام مهربانی می‌نویسم. امامی که از راه دور نیز به پیروانش توجه دارد، آنان را می‌بیند و به درد دل‌هایشان گوش می‌دهد.

قلم انگار خود می‌نویسد، انگار دل قلم نیز به اندازه نویسنده برای آن گنبد طلا و آن پنجره فولاد تنگ شده است.

ساعت به وقت عاشقی

خودم را در حرم امام رضا(ع) تصور می‌کنم. همان جایی که صدای دلنواز نقاره‌هایش انسان را یاد دریای مهربانی‌های امامی رئوف می‌اندازد، یاد پنجره‌ فولاد و پر و بال‌های شکسته، یاد جسم و قلب‌های خسته‌ای که سال‌ها است دخیل نام غریبش شده‌اند.

اما نه اینجا غریبی رنگ می‌بازد، اینجا دلی به وسعت مهربانی خدا به حرف‌های دل خسته تو گوش فرا‌ می‌دهد و بی آنکه تو حرفی به زبان آوری صدای شکستن قلبت را می‌شنود.

حال چند روزی است که خراسان جنوبی مهمانانی از جنس مهربانی ‌های امام رئوف دارد، مهمانانی که عطر کرامت امام هشتم(ع) را در فضای استان پراکنده ‌اند.

کاروان خدام رضوی از ۲۵ تیرماه امسال در استان حضور پیدا کرده و در این مدت، پرچم سبز امام رئوف را به جنوبی ترین تا شمالی ترین نقاط استان برده‌اند.

مردم استان در جای جای این استان پهناور، مشتاق حضور پرچم آن گنبد طلا هستند. گروهی از مردم با اسپند از فرستاده امام رئوفشان استقبال می‌کنند و گروهی اشک را چاشنی حضور پرچم سبز امام هشتم می‌کنند.

در جمع مردم که قرار می‌گیرم، هر کدام آرزویی دارد، اما آرزوی مشترک تمام آن‌ها دیدن دوباره گنبد طلای امام رضا(ع) است.

زمانی برای دلدادگی

با آنان هم صحبت می‌شوم، مادری در حالی که اشک تمام پهنای صورتش او را پر کرده است، رضا رضا گویان، به استقبال پرچم سبز استجابت می‌رود.

از او می‌خواهم حسش را بگوید، عقده دلش باز می‌شود و می‌گوید: چندین سال است که نتوانسته‌ام به زیارت امام رضا(ع) مشرف شوم، اما امروز حس بودن در حرم امام رضا(ع) به من دست داده است.

وی در حالی که به استقبال پرچم سبز گنبد آقا می‌رفت، افزود: امیدوارم امام رضا(ع) حاجت همه افراد را برآورده کند.

دلتنگی برای حرم

با فردی دیگر هم کلام شدم، او نیز با قدم‌هایی مشتاق به استقبال پرچم امام رئوفش می‌رود. می‌گوید: با اینکه سالی یک بار به حرم امام رضا(ع) می‌روم اما زمانی که برمی‌گردم مشتاق حضور دوباره در حرمش هستم.

وی ادامه داد: خدام رضوی که فرستادگان امام هشتم(ع) هستند با خود برکت را به استان ما آورند.

حضور در مناطق محروم استان و زیارت پرچم حرم رضوی برای مردمی که حتی یک بار هم گند طلای امام هشتم(ع) را ندیده‌اند، نشان از کرامت امام رئوف دارد.

یکی از کارهای مهم این کاروان در کنار تمام دیدارها، بردن پرچم گنبد آقا به مرکز نگهداری از کودکان بی سرپرست در منطقه محروم شهرستان درمیان بود، کودکانی که به همت خیران برای نخستین بار، عازم مشهدالرضا شدند.

اجرای ۲۷۰ برنامه محوری

حامد عرب‌زاده، مدیرعامل جمعیت جوانان سرزمین خورشید خراسان‌ جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ۲۵ تیرماه امسال،کاروان خدام رضوی برای اجرای ۲۷۰ برنامه محوری در استان حضور یافته‌اند.

وی افزود: همزمان با ۱۷۰۰ نقطه از کشور و ۳۶ کشور جهان در ایام دهه کرامت یکی از رویدادهای بزرگ فرهنگی استان خراسان‌جنوبی با حضور کاروان خدام رضوی در حال برگزاری است.

مدیرعامل جمعیت جوانان سرزمین خورشید خراسان‌ جنوبی    ادامه داد: امسال برای یازدهمین سال پیاپی این کاروان در استان حضور دارند و برای نخستین‌بار کاروان خدام رضوی در سراسر استان حضور پیدا می‌کنند.

عرب‌زاده با بیان اینکه این کاروان در روز نخست وارد شهرستان‌های قاین و زیرکوه شدند، تصریح کرد:  همچنین خدام رضوی به شهرستان‌های درمیان، قهستان، سربیشه، نهبندان، خوسف، بیرجند، فردوس، سرایان، بشرویه و طبس سفر کرده‌اند.

وی   با بیان اینکه حدود ۱۲۰ هزار بسته تبرکی نمک در بین مردم در حال توزیع است، افزود: دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و ائمه جمعه شهرستان‌ها، دیدار با استاندار، دیدار با خانواده شهدا و جانبازان، مراسم جشن‌های مردمی، دیدار با نیروهای مسلح و حضور در منزل نخستین شهید مدافع حرم شهید بصیری پور از برنامه های این خدام در استان است.

مدیرعامل جمعیت جوانان سرزمین خورشید خراسان‌ جنوبی   از اجتماع رضویون با حضور کاروان خدام رضوی در دوم مردادماه امسال خبر داد و بیان کرد: مراسم محوری جشن بزرگ زیر سایه خورشید ساعت ۱۷:۳۰ روز سوم مردادماه امسال همزمان با ولادت حضرت امام رضا(ع) در آستان مقدس امامزادگان باقریه(ع) بیرجند برگزار خواهد شد.

عرب‌زاده با بیان اینکه در مجموع حدود ۲۷۰ عنوان برنامه در مدت ۱۰ روز با همکاری موسسه جوانان آستان قدس رضوی در استان برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: امسال دو گروه از کاروان خدام رضوی وارد استان شده‌اند که گروه نخست در هفت شهرستان بیرجند، سربیشه، نهبندان، درمیان، خوسف، قاین و زیرکوه    و گروه دوم در شهرستان‌های سرایان، بشرویه، فردوس و طبس حضور پیدا کرده و می‌کنند.

اینجا دل ‌های مردم برای ضریح امام رضا(ع) می ‌تپد و این را با استقبال بی نظیر خود از پرچم و فرستادگان امام رئوف نشان دادند.
گزارش از زهرا حمیدی


انتهای پیام 

ایسنا