در جلسه هیات دولت یک هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای جبران سرمازدگی به استان اختصاص یافت؛ استاندار در نشست معاونین و مدیران ستادی استان:

در جلسه هیات دولت یک هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای جبران سرمازدگی به استان اختصاص یافت؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، سید علی اکبر پرویزی که درنشست هم اندیشی معاونین، مشاورین و مدیران ستادی استانداری با ایشان سخن می گفت با بیان این مطلب، به جلسه روز گذشته هیات دولت اشاره کرد و افزود: در این جلسه مبلغ یک هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای جبران خسارات ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی در استان خراسان جنوبی با اولویت محصول زعفران و انار در شهرستان‌های فردوس، بشرویه و سرایان اختصاص یافت.
وی ادامه داد: در سال جاری ۱۵ میلیارد ریال اعتبار به منظور آبرسانی روستایی اختصاص خواهد یافت؛ این درحالیست که در سال آینده نیز ردیف اعتباری مجزایی به این منظور در نظر گرفته خواهد شد تا از بروز مشکلات احتمالی در این زمینه جلوگیری گردد.
وی با بیان اینکه مدیران ستادی با تعاملی بین بخشی می توانند بخش اعظمی از مشکلات و نارسایی ها را قبل از اینکه منجربه ایجاد بحران شود را پیش بینی و پیشگیری نمایند، افزود: تعامل باسایر مدیران دستگاه های اجرایی و مدیران شهرستانی و نیز فرمانداران نیز باید به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار قرار گیرد.
وی با بیان اینکه مدیران و مشاورین نظرات و پیشنهادات خود را در راستای بهبود امور و توسعه روزافزون استان ارائه نمایند، افزود: باتوجه به نزدیک شدن به ایام نوروز مدیران مرتبط نسبت به تامین اقلام غذایی پرمصرف و نیزمیوه شب عید مردم عزیز استان اقدامات و پیش بینی های لازم را صورت دهند.
وی تقویت تعامل با مراجع بالادستی به وِیژه وزارت کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: آندسته از مکاتبات و مراسلاتی که منجر به اخذ اعتبار و توسعه استان در بخش های مختلف می شود باید بطور جد مورد تاکید مدیران ذی ربط قرار گیرد چرا که با تکیه صرف بر اعتبارات استانی نمی توان به اهداف مورد نظر دست یافت.
وی به جلسات برگزار شده با رئیس جمهوری ، معاون اول رئیس جمهوری و دکتر نوبخت طی چند روز اخیر در تهران اشاره کرد وادامه داد: در این جلسات پیشنهادات مناسبی ارائه و دستورات بسیار خوبی از سوی مسئولین کشوری صادر شد که باید از ظرفیتی که در این زمینه برای خراسان جنوبی ایجاد شده است مدیران نهایت استفاده را برای حل مشکلات در بخش های مختلف ببرند.
وی موضوع اتصال استان به خط ریلی راه آهن سراسری و انتقال آب به استان را دو مطالبه مهم مردمی در این جلسات دانست و تصریح کرد: در خصوص ریل و انتقال آب به استان با دستورات رئیس جمهوری مذاکرات خوبی با قرارگاه خاتم صورت گرفته و ضمن اعلام آمادگی این قرارگاه ، آستان قدس رضوی و ۴ پیمانکار با سابقه اجرایی مناسبی نیز اعلام آمادگی کرده اند تا با ایجاد کنسرسیوم در اجرای این طرح ها کمک های لازم را صورت دهند.
وی به بیان اینکه در زمینه اشتغال روستائیان ، عشایر و مناطق محروم نیز توافقات مناسبی با برخی نهادهای انقلابی صورت گرفته است افزود: بعد از اجرایی شدن قطعاً اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت این در حالیست که در خصوص اجرای طرح های محرومیت زدا در مناطق مرزی و محروم استان نیز توافقات بسیار مناسبی با بنیاد برکت وستاد اجرایی فرمان امام صورت گرفته که امیدواریم هرچه سریعتر به مراحله اجرایی شدن برسد.
وی به خشکسالی های چندین ساله در استان اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به این امر و نیز مشکلاتی که در حوزه کشاورزی، دامداری و نیزمنابع آبی استان به وجود آمده توجه به این استان به عنوان یکی از استان های دارای مشکل از سوی مرکز مورد توجه ویژه قرار گیرد.
مقام عالی دولت در استان به اقدامات دولت در زمینه رونق اقتصادی در صنایع اشاره کرد وافزود: در زمینه کمک به تولیدکنندگان و صاحبان صنایع نیز دولت کمک های مناسبی از حیث سرمایه در گردش صورت داده که لازم است مدیران ذی ربط نظارت لازم را به منظور هزینه کرد مناسب و بهینه این اعتبارات داشته باشند تا این اعتبارات به افرایش تولید وایجاد رونق در واحدهای تولیدی منجر شود.
پرویزی، بابیان اینکه صادرات کالا از استان خراسان جنوبی نسبت به میزان مشابه سال قبل ۲۵ درصد افزایش داشته است، افزود: این امر نشان از افزایش تولید و ایجاد رونق در واحدهای تولیدی و مرتفع شدن برخی مشکلات در این زمینه است.
وی به سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان اشاره کرد و ادامه داد: در این سفر در خصوص طبس مقرر شد بدهی های گذشته معادن از محل ۲ درصد از طلب سازمان ایمیدرو از زغال سنگ طبس کسر و به استانداری پرداخت گردد تا این اعتبار در خود طبس و روستاهای اطراف هزینه گردد که کمک خوبی خواهد بود.
وی بر تقویت ارتباط مدیران با رسانه های استان تاکید کرد وادامه داد: خدمات انجام شده را اطلاع رسانی نمایید اما کارهایی که هنوز به مرحله اجرا گذاشته نشده است را زودتر از موعد مقرر اعلام نکنید.
وی با بیان اینکه به دنبال تهیه طرح توسعه نهبندان هستیم ، گفت: با توافقاتی که با ستاداجرایی فرمان امام صورت گرفته مقرر شد تا طرح ها و اقدامات بسیار مناسبی از حیث محرومیت زدایی در این منطقه نیز از محل سفر مقام معظم رهبری به این شهرستان صورت گیرد.
استاندار خراسان جنوبی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اشاره کرد وافزود: باتوجه به تصمیماتی که اتخاذ شده است ۴۰ تا ۵۰ درصد از فرایند برگزاری انتخابات آتی به صورت الکترونیکی خواهد بود که به همین خاطر تاکنون ۳۰ هزار دستگاه اخذ رای از سوی وزارت کشور خریداری شده است.
پرویزی،با اشاره به تشکیل ستاد انتخابات در استان، افزود: باید از هم اکنون زیرساخت های انتخابات الکترونیکی در استان فراهم شده و تمهیدات لازم اندیشیده شود.

وی بابیان اینکه مصوبات کارگروه هایی که در استانداری تشکیل می گردد اجرایی و عملیاتی گردد ، افزود: مدیران ستادی باید نسبت به پیگیری و گزارش گیری از روند اجرایی شدن این مصوبات اقدامات لازم را صورت دهند.