خرید یک هزار و ۸۵۷ تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان طبس؛

خرید یک هزار و ۸۵۷ تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان طبس؛

به گزارشپایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، داوود بخشایی ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس با اعلام این خبر اظهار داشت: از ابتدای فصل خرید تضمینی گندم در شهرستان طبس تاکنون یک هزار و ۸۵۷ تن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

وی افزود: گندم تضمینی در شهرستان طبس توسط  ۳ مرکز خرید تضمینی گندم از کشاورزان خریداری شده و قیمت براساس نرخ تضمینی هر کیلوگرم هزار و ۳۰۰ تومان است.

مدیر جهاد کشاورزی طبس گفت: یک هزار و ۸۴۸ تن گندم به سیلوهای خراسان جنوبی حمل و تاکنون حدود ۵۰٫۳ درصد از وجه گندم خریداری شده از کشاورزان پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: یک هزار و ۸۵۰ هکتار سطح زیرکشت گندم در این شهرستان است که تاکنون یک هزار و ۸۵۷ تن گندم به صورت تضمینی خریداری شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل خرید ۲۰ تن دیگر خریداری شود.

بخشایی افزود: با پیگیری‌های انجام شده به زودی مانده طلب کشاورزان گندم‌کار به حساب آنها واریز می‌شود.

وی اظهار داشت: شهرستان طبس با وسعت بیش از ۵۵ هزار کیلومتر وسیع‌ترین شهرستان کشور است که در منطقه‌ای کم باران واقع شده و میزان بارندگی و پراکنش آن در سطح شهرستان یکنواخت نیست و کاهش میزان بارش باران و شرایط جوی نامساعد به همراه استمرار خشکسالی شرایط اکوسیستم را بر هم زده است.

مدیر جهاد کشاورزی طبس گفت: خشکسالی‌ها سبب بوتهمیری، مردهزایی گله‌های مرتعی، ضعف بنیه دام‌ها شده به تبع کاهش جمعیت دام، کاهش دبی منابع آبی، کاهش سطح زیرکشت محصولات زراعی و کاهش عملکرد زراعی و باغی و دامی را رقم زده است.

بخشایی افزود: سطح زیرکشت محصولات زراعی شهرستان از ۸ هزار و ۹۰۰ هکتار در سال زراعی ۸۴-۸۵ به ۵ هزار و ۴۰۰ هکتار در سال زراعی ۹۵-۹۶ رسیده است.