خراسان جنوبی تنها تولیدکننده زرشک بی‌دانه در جهان؛ رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی:

خراسان جنوبی تنها تولیدکننده زرشک بی‌دانه در جهان؛

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه این استان بیشترین سطح زیرکشت باغات زرشک را در جهان دارد گفت: خراسان جنوبی تنها تولیدکننده زرشک بی‌دانه در جهان است و امسال ۱۰۱ بارگاه برای خشک کردن ۸ هزار تن زرشک در استان فراهم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، هاشم ولیپور مطلق با بیان این خبر افزود: محصول زرشک بی‌دانه در تمام نقاط جهان تنها در خراسان جنوبی می‌روید و رشد می‌کند. وی با بیان اینکه در دنیا بالاترین سطح زیرکشت زرشک از آن خراسان جنوبی است افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۸ هزار تن زرشک در باغات استان برداشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: طعم خوش مربای زرشک را با درست کردن زرشک تازه می‌توان تجربه کرد و طعم زرشک تازه از زرشک خشک بهتر است.

ولی‌پورمطلق افزود: در راستای تبلیغ و معرفی محصول زرشک استان به داخل و خارج برنامه‌های مختلفی انجام شده که در این راستا چند سالی است که خرید زرشک تازه از کشاورزان رونق گرفته و جهاد کشاورزی هم با خرید توافقی از بهره‌برداران و تنظیم بازار برای این محصول تلاش کرده تا زرشک بتواند توجیه اقتصادی مناسبی برای کشاورزان داشته باشد.

وی افزود: فروشگاه‌های مجازی با محوریت صندوقهای حمایت و تعاونی‌های روستایی ایجاد شده تا معرفی در حوزه داخلی و خارجی صورت گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: شناسایی این محصول برای مردم و آشنایی در زمینه خواص آن در داخل و خارج هر چه بیشتر باشد موفق‌تر خواهیم بود و می‌توانیم سود بیشتری نصیب کشاورزان کنیم.

وی از آماده سازی ۱۰۱ بارگاه برای خشک کردن زرشک با کیفیت در خراسان جنوبی خبر داد و اظهار داشت: این بارگاه‌های بهداشتی بوده و ظرفیت خشک کردن حدود ۸ هزار تن زرشک را دارد.

ولی‌پورمطلق افزود: امسال ۱۲ هزار و ۸۳۹ هکتار از باغ‌های زرشک خراسان جنوبی بارور است و جواز تاسیس برای ۲۱۰ بارگاه زرشک با ظرفیت ۳۰ هزار تن محصول در استان صادر شده و در مراحل گرفتن پروانه بهره‌برداری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در بارگاه‌های بهداشتی زرشک، خشک کردن محصول از حالت خرمنی به نیمه صنعتی تبدیل می‌شود.