حمل بیش از هزار و ۲۰۰ قطعه شتر مرغ به خارج استان از شهرستان خوسف سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان خوسف خبر داد:

حمل بیش از هزار و ۲۰۰ قطعه شتر مرغ به خارج استان از شهرستان خوسف

دکتر رضا محمودی سرپرست شبکه دامپزشکی خوسف اظهار داشت: ار ابتدای سال جاریتاکنون هزار و ۲۳۴ قطعه شتر مرغ از شهرستان خوسف به خارج استان صادر شده است که در مدت مشابه سال گذشته هیچ حمل شترمرغی به خارج استان نداشته ایم که این افزایش چشمگیر صادرات بخشی به تسهیل روند حمل و بخش اعظمی به توسعه صنعت شتر مرغ در این شهرستان اشاره دارد.

وی افزود : با توجه به شرایط  اقلیمی پتانسیل بسیار خوبی برای توسعه پرورش شترمرغ در استان و شهرستان وجود دارد که مستلزم مدیرت پرورش در این صنعت نوپا می باشد چرا که دستگاه های خدمت رسان همچون کمیته امداد ، بهزیستی و بسیج سپاه اقدام به پرداخت وام های اشتغال از منابع داخلی خود می کنند که معمولا روند دریافت پروانه تاسیس و بهره برداری را طی نکرده و اقدام به راه اندازی واحد بدون کسب موافقت دستگاه های ذیربط منجمله دامپزشکی می نمایند که این پرورش خارج از روند نظارت دامپزشکی مشکلات بهداشتی قرنطینه ای در منطقه ایجاد می کنند که با تدابیری که اندیشیده شده در حال ساماندهی و مدیریت پرورش می باشیم.

محمودی گفت : در حال حاضر بعضی از واحدها ساماندهی شده و همکنون ۶ واحد پرورش شترمرغ مولد و پرواری در سامانه دامپزشکی ثبت شده است که ظرفیت مولد ۱۰۰ قطعه و پرورش شترمرغ پرواری به ظرفیت ۲۰۰۰ قطعه می باشد.

 سرپرست شبکه دامپزشکی خوسف  در پایان عنوان کرد :گوشت شتر مرغ منبع غنی ویتامین های گروه B به خصوص ویتامین B6 و B12 است . در واقع میزان ویتامین B6 در گوشت شترمرغ ۱۰ بار بیشتر از گوشت های دیگر مانند گوشت مرغ است. همچنین در گوشت شتر مرغ یکی از مهم ترین آنتی اکسدان های طبیعی مانند ویتامین E به فراوانی وجود دارد.